Житель Диканьки виграв суд із місцевими комунальниками

У славетній, оспіваній ще великим Гоголем Диканьці, сьогодні, мабуть, немає найгарячішої теми для розмов, ніж про опалювальний сезон, що наближається. Точніше, про те, що його в селищі вже не починатимуть. А все через те, що місцевий пенсіонер виграв суд із місцевими комунальниками, які хотіли протиправно стягнути з нього понад 20 тис. грн за опалення його квартири.

Як комунальники пенсіонера «поставили на лічильник»

Виклик монополістам кинув Олексій Іванович Яресько – учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалід війни. Історія протистояння пенсіонера з керівництвом Диканського комбінату комунальних підприємств, який підрядився подавати тепло до квартир у райцентрі, почалася ще 2016 року. Разом із теплом, яке почало надходити під час опалювального сезону 2016–2017 років, О. Яресько отримав від комунальників і рахунок за опалення, який шокував його. Ще б пак! За один місяць опалення його квартири площею 68 кв. м вони зажадали сплати… 12,5 тис. грн. І це при тому, що хазяїн квартири тоді отримував пенсію в дві тисячі гривень..

.
Розгублений О. Яресько почав оббивати кабінети чиновників. Але скрізь чув одне: «Так, сума фантастична, але допомоги не можемо, бо не втручаємося в господарську діяльність підприємства, яке опалює квартири жителів Диканьки».

суд із місцевими комунальниками
Олексій Іванович Яресько – учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалід війни

«Тоді я вирішив, що теж проігнорую непомірні апетити місцевих комунальників, які буквально загнали мене і мою родину в глухий кут і змушують іти жебракувати, і платитиму стільки, скільки вважаю за потрібне, – розповів «ПП» про початок свої перепитій О. Яресько. – Я не відмовився від оплати опалення, але використовував свою «формулу»: підрахував, що вартість газу у 2016 році зросла вдвічі, тож і платив комунальникам по 300 гривень щомісяця».

Але селищні комунальники теж виявилися не битими в тім’ячко і подали позов до суду, вимагаючи стягнути з О. Яреська та членів його родини заборгованість за теплопостачання в сумі 27568 грн. 91 коп. Крім того, навісили на пенсіонера ще й судові витрати в сумі 1762 грн…

Суд із місцевими комунальниками: за справедливість варто боротися

Відчувши, що самотужки комунальників не здолати, О. Яресько вирішив скористатися допомогою адвоката. Але грошей на оплату послуг приватного представника в суді у пенсіонера, звісно, не було. Звернувся по допомогу до Диканського бюро правової допомоги Другого Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. За справу взявся начальник відділу Олександр Олійник. Вивчивши матеріали справи, молодий юрист одразу зрозумів, що комунальники селища ведуть гру з пенсіонером, як кажуть, на грані фолу. Вже перший аналіз їхніх рахунків показав, що нарахування плати за тепло його підзахисному проводилося з суттєвими порушеннями чинного законодавства. Зокрема, тепловики застосовували неналежний тариф та формулу обрахунку вартості своїх послуг. Далі, розбираючись у ситуації, О. Олійник докопався, що Диканський комбінат комунальних підприємств з 2014 року взагалі не мав права виступати в ролі виконавця такої послуги, як централізоване опалення житлового фонду селища, бо не є теплопостачальною організацією.

«У свою чергу, договір про надання населенню послуг з теплопостачання, на умови якого посилався позивач, втратив чинність ще з 1 січня 2006 року, – розповів на нещодавній прес-конференції представникам ЗМІ О. Олійник. – Адже його не було приведено у відповідність до закону України «Про житлово-комунальні послуги».

З’ясувавши всі обставини справи та узгодивши позицію з підзахисним О. Яреськом, адвокат склав необхідні процесуальні документи та подав їх до суду.

Проте, перш ніж з’явилися обнадійливі вісті з суду для О. Яреська, останньому довелося похвилюватися, адже комунальники навіть і не вели мови про мирне залагодження справи. Дамоклів меч завис над його головою і ціна програшу була б не тільки дуже затратною, але й продемонстрували б іншим жителям селища, що «проти лому немає прийому». Тобто, перемогти комунальників простому смертному не можна…

Справу пенсіонера розглядали в Диканському районному суді. 29 січня 2018 року позов комунальників судом було частково задоволено.

суд із місцевими комунальниками
Учасники прес-конференції в Другому Полтавському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги

«Суд дійшов висновку, що виходячи із системного аналізу норм законодавства та матеріалів справи, визначення Диканського комбінату комунальних підприємств виконавцем послуг з централізованого опалення та нарахування цим підприємством плати за тепло О. Яреську під час опалювального періоду з жовтня 2016 по квітень 2017 років проводилося з порушенням вимог чинного законодавства…», – розповів журналістам про хід судових перегонів О. Олійник.

Як і передбачав представник пенсіонера у суді, там встановили, що Диканський комбінат не мав права бути виконавцем послуг з централізованого опалення селища. Адже тепло для жителів райцентру вироблялося, транспортувалося та подавалося до їхніх квартир мережею ПАТ «Укртрансгаз». Суд вирішив, що О. Яресько таки має сплати заборгованість за тепло, яким користувався і не писав заяви про відмову від опалення квартири. Але при цьому суддя врахував те, що розрахунки за тепло було проведено з порушенням законодавства. Проаналізувавши всі обставини, суд вирішив, що пенсіонер має сплатити не 27568 грн. 91 коп., як того вимагали комунальники, а 4969 грн. 30 коп. Було зменшено і розмір судового збору, який повинен був оплатити відповідач, до 317 грн 16 коп.

«Начебто це була перемога, – заявив «ПП» сам О. Яресько. – Але я відчував, що й таке, на перший погляд, позитивне для мене рішення, має, так би мовити, «резерви». І я можу зменшити цю суму, виходячи із обставин справи. Мій представник звернувся зі скаргою до апеляційного суду».

Справді, постановою апеляційного суду Полтавської області від 22 травня 2018 року рішення Диканського райсуду було змінене: «солідарному стягненню з відповідачів ( членів родини О. Яреська та його самого – авт.) в рахунок відшкодування заборгованості за послуги централізованого опалення підлягає лише 1856 грн. 71 коп. А також 296 грн 90 коп. судових витрат».

Суд із місцевими комунальниками: розмір заборгованості зменшили на 93%

«Отже, розмір заборгованості, яку вимагали селищні комунальники з О. Яреська, в результаті судових засідань (а їх відбулося понад десять) завдяки допомозі наших адвокатів удалося зменшити на 93,26%. Або в 15 разів!», – резюмувала Людмила Бобир, директор Другого Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Що далі? Сам О. Яресько заявляє, що цю суму сплатить, адже теплом усе ж користувався. Крім того, він сам та багато його земляків повірили в справедливість.

Як з’ясувалося, з монополістами-комунальниками можна боротися і перемагати. А О. Олійник вважає, що суд із місецвими комунальниками створив прецедент судових рішень, який може стати в нагоді всім жителям Диканьки. Бо їм, як і О. Яреську, комунальники протиправно надсилали значно завищені рахунки за тепло. Правда, поінформував він, одразу після суду Диканський комбінат комунальних підприємств заявив, що надалі відмовляється від подачі централізованого опалення. Тож тепло до квартир жителів селища від цієї осені вже не надходитиме. Це підтверджують і в селищній раді, де заявили, що жителі мають самі подбати про опалення своїх квартир. Зокрема, їм рекомендовано встановлювати в квартирах індивідуальне опалення. Обіцяють навіть певну матеріальну допомогу…

Чи подаватиме О. Яресько та його односельці позов до суду на Диканський комбінат комунальних підприємств, де фактично шахраювали, виписуючи захмарні рахунки за послугу, яку не виробляли, на надавали і не транспортували? О. Олійник зазначає, що комбінат лише виконував розпорядження виконкому Диканської селищної ради, де встановили такі грабіжницькі тарифи за тепло своїм виборцям. Тож позиватися, вочевидь, слід до селищної ради. Але то вже справа кожного споживача послуг. Якщо хтось вирішить піти шляхом О. Яреська, йому адвокати Другого Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги обов’язково допоможуть. Причому безоплатно..

Олександр Брусенський

 Фото автора.

276 перегляди(ів)