Відшкодування шкоди при затопленні квартири сусідами

залиття квартири

Залиття квартири та відшкодування шкоди внаслідок цього є доволі актуальним питанням для багатьох осіб, враховуючи той факт, що багато громадян проживають в багатоповерхових будинках, де таке явище є досить поширеним.

Конституція України визначає, що власність зобов’язує і не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Законодавством також передбачено, що власник зобов’язаний володіти, користуватись, розпоряджатись своєю власністю так, щоб це не завдавало шкоди іншим особам.

Проте, в житті трапляються випадки, коли власник не хоче нести відповідальність за шкоду, яка завдана іншим особам. Одним із таких випадків є залиття квартири.

Як діяти, якщо Вас затопили сусіди, що робити для того, щоб відшкодувати завдану шкоду. Про те, який алгоритм дій громадян для вирішення ситуації залиття квартири у правовому полі консультують фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

Існує два традиційних способи вирішення питання відшкодування шкоди, завданої затопленням квартири, – добровільний і судовий.

У добровільному порядку сторони вирішують яка сума компенсації задовольнить обох і відмовляються від будь-яких претензій один до одного. Якщо сторони не можуть дійти згоди, постає питання звернення до суду і стягнення суми завданого збитку примусово.

Залиття квартири – перші дії.

Що ж слід робити в першу чергу якщо вас залили (затопили) сусіди?

залиття квартири

Перш за все, необхідно встановити джерело залиття квартири. Адже тільки виявивши джерело, можна знайти винного в інциденті. В залежності від того, на кому лежить відповідальність за обслуговування і експлуатацію інженерних систем, з яких відбулось залиття квартири, винним в ситуації може виявитись як неуважний сусід зверху, так і ЖЕК (ОСББ чи інша управляюча компанія).

Докладно про можливі випадки:

  1. якщо вас залили сусіди внаслідок розриву неякісної квартирної розводки водопостачання, то винуватцем завдання шкоди вважається власник (наймач) житлового приміщення;
  2. якщо ж залиття квартири пов’язане з проривом на стояку гарячого чи холодного водопостачання, то до відповідальності необхідно притягувати обслуговуючу організацію.

В такому випадку потрібно викликати аварійну службу житлово-експлуатаційної організації (зафіксувавши: прізвище особи що прийняла повідомлення, номер час виклику). В разі неможливості, виклику служби, термінового ліквідування причини залиття квартири, шляхом самостійного усунення причин (піднятись до сусідів і попросити закрити кран). Потім звернутись до ЖЕК (ОСББ, чи того управління, під яким знаходиться будинок) з письмовою заявою щодо огляду житла і складення акту залиття квартири.

Акт залиття (затоплення) квартири

Відповідно до п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, у разі залиття квартири, комісією балансоутримувача багатоквартирного будинку, в якому знаходиться квартира, складається відповідний акт залиття квартири. В акті мають бути зазначені:

залиття квартири

  • дата складання акту (число, місяць, рік);
  • прізвища, ініціали та займані посади членів комісії;
  • прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, яку затопили сусіди;
  • адреса квартири, поверх, форма власності;
  • прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття квартири;
  • адреса квартири, поверх, форма власності;
  • характер залиття квартири та його причини;
  • завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок затоплення речей та їх орієнтовна вартість);
  • висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття квартири.

Звертаємо Вашу увагу, що окрім складання акту, доцільним буде детальне фотографування пошкоджень, завданих Вашому майну після залиття квартири. Крім того, належним доказом розміру матеріальної шкоди може слугувати кошторис складений відповідною будівельною організацією, яка здійснила ремонтно-відновлювальні роботи у Вашому помешканні. Проте, найбільш надійним доказом буде висновок експертного дослідження, проведений відповідною експертною установою або атестованим експертом.

залиття квартири

Висновок експертного дослідження щодо факту залиття квартири.

Згідно п. 1.3. розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз за дорученням осіб, які самостійно захищають свої інтереси, та їх представників, виконуються експертні дослідження, що потребують спеціальних знань та використання методів криміналістики і судової експертизи.

Результати експертних досліджень викладаються в письмових висновках експертних досліджень. Підставою для проведення експертного дослідження є письмова заява (лист) замовника (юридичної або фізичної особи). В заяві зазначаються реквізити замовника з переліком питань, які підлягають розв’язанню, а також об’єктів, що надаються.

залиття квартири

Відповідно до п.п.5.1. п. 5 розділу 2 Інструкції передбачено, що до основних завдань експертизи відноситься визначення вартості будівельних робіт, пов’язаних з усуненням наслідків залиття квартири.

До орієнтовнаного переліку вирішуваних питань, належать питання, що стосуються того,

  • які пошкодження виникли внаслідок залиття квартири;
  • яка технічна причина пошкоджень;
  • яка вартість ремонтно-будівельних робіт, проведення яких необхідне для усунення пошкоджень унаслідок залиття квартири;
  • який розмір завданої матеріальної шкоди.

Розмір матеріальної шкоди і причини залиття квартири мають бути зазначені в експертному дослідженні.

Отже, для встановлення розміру матеріальної шкоди, завданої затопленням Вашого житла, а також причин такого залиття квартири, необхідно звернутись до відповідної експертної установи або експерта з проханням провести будівельно-технічне експертне дослідження.

залиття квартири

Слід зазначити, що у випадку проведення експертизи, відповідачу буде досить важко спростувати висновки дослідження. А витрати на проведення такого дослідження можна буде стягнути з відповідача у судовому порядку, заявивши у позовній заяві відповідну вимогу.

У разі відмови винуватця залиття квартири у добровільному порядку відшкодувати шкоду заподіяну Вашому майну, необхідно звертатись з позовною заявою до суду.

Якщо Ви маєте акт, складений у відповідності до законодавства, про встановлення факту залиття квартири, належні докази розміру завданої шкоди, то вірогідність задоволення Вашого позову досить велика.

Частинами 1, 2 статті 1166 Цивільного кодексу України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Отже, обов’язок доказування своєї невинуватості у справі за Вашим позовом буде покладено на відповідача.

Регіональний центр з надання
безоплатної вторинної правової допомоги
у Полтавській області
м. Полтава, вул. Європейська (Фрунзе), 37/40.

Тел.: 0 800 213 103

Довідково повідомляємо, що на теренах Полтавської області діє Загальнонаціональній просвітницький проект Я МАЮ ПРАВО! (ЯМП!). Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua таза номером 0 800 213 103 (безкоштовно).

798 перегляди(ів)