Непопулярні рішення 27 сесії Полтавської облради

27 сесія Полтавської облради

27 сесія Полтавської облради 7-го скликання, пленарне засідання якої відбулося 17 вересня, увійде в історію як одне з найяскравіших і найдраматичніших.

Останнім часом усі засідання облради більше нагадують шоу, або, як кажуть у народі, «цирк на дроті». До речі, саме цей вислів неодноразово доводилося чути від присутніх у сесійній залі.

Справа в тому, що кілька місяців тому частина депутатів відкрито «повстала» проти голови обласної ради Олександра Біленького, якого звинувачує в корупції, лобіюванні особистих інтересів, порушенні регламенту сесії та маніпулюванні думкою депутатів.  (Див ПП: “Скандал у Полтавській облраді: депутати поскаржилися на О. Біленьго до НАБУ й ДБР”). Отож нерідко розгляд того чи іншого питання переривався словесною перепалкою між головою й окремими депутатами. І влучних епітетів ні одна, ні друга сторона не жаліли. (Див ПП: “Чергова сесія обласної ради: в оновленій залі, але зі старими проблемами”).

А драматичним 27 сесія Полтавської облради була тому, що на ній вирішувалися вкрай важливі для жителів області питання, зокрема вчергове ухвалювалися зміни до Перспективного плану формування територій громад Полтавської області.

Бюджетна комісія зібралася майже в повному складі

«ПП» постійно інформує читачів про події в облраді. Ми розповідали про розкол у постійній комісії з питань бюджету та управління майном, коли більшість членів цього органу обурилися бездіяльністю голови комісії Миколи Бондаря та ініціювали цілу низку перевірок. У результаті з’ясували, що на ремонт сесійної зали було використано (точніше, списано) значно більше коштів, ніж планувалося спочатку. Така ж ситуація і з реконструкцією аеропорту «Полтава». Наприклад, лише на огорожу аеропорту, яка, на думку фахівців, коштує 12–15 млн грн, виділили втричі більше: 42 млн. (Див ПП: “Віктор Щуров – про махлювання і марнотратство у обласній раді”)

З’ясували члени комісії й цікавий факт: встановлена після ремонту в сесійній залі система голосування «Рада» несертифікована. А оскільки обслуговує її не якась незалежна організація, а апарат ради, то не можна відкидати втручання в голосування та підтасовку результатів. Та головне: будь-яке рішення сесії тепер можна визнати в суді незаконним.

На розгляд сесії виносять питання, які попередньо не були розглянуті бюджетною комісією

Члени комісії, яких називають «заколотниками», ініціюють та проводять засідання, на які не з’являються Микола Бондар та його прибічники. І, в свою чергу, ігнорують засідання «меншовиків», яким не вистачає буквально кількох голосів до кворуму. А питання, які не розглянула профільна комісія, не можна виносити на сесію облради. Втім, ні голова облради О. Біленький, ні голова комісії М. Бондар не визнають легітимними засідання «заколотників». І сміливо виносять на розгляд сесії питання, які попередньо не були розглянуті бюджетною комісією.

Останнє таке засідання ініціативна група запланувала на 12 вересня, за кілька днів до того, як почала роботу 27 сесія Полтавської облради. Поки «заколотники» збиралися в залі, несподівано зайшов М. Бондар, якого ніхто не чекав, усівся на керівне місце та заявив, що вестиме засідання, бо поки що він голова комісії. «Заколотники» обурилися та нагадали: це засідання ініціювала ініціативна група, отже, вестиме його її представник.

27 сесія Полтавської облради
Несподівана поява Миколи Бондаря (ліворуч у президії) на засіданні бюджетної комісії.

Слідом за М. Бондарем зайшли й інші «правильні» члени комісії, керівники структурних підрозділів ОДА та «група підтримки» в особі т. в. о. голови ОДА Олега Пругла й голови облради Олександра Біленького. Після недовгої словесної перепалки сторін О. Біленький скомандував: «Закривай засідання!», й М. Бондар поставив це питання на голосування. А оскільки відбувалося це за кілька хвилин до оголошеного початку, коли зібралися не всі «більшовики», то перевага була на боці «правильних» членів комісії. Вони дружно підняли руки, після чого покинули залу, а за ними потяглися й керівники структурних підрозділів.

Депутати не беруть до уваги прагнення територіальних громад про об’єднання

А ось представники територіальних громад, які теж були в залі, покидати його не захотіли. «Ми приїхали за сотні кілометрів, щоб депутати нас вислухали, тож нікуди не підемо!»– заявили вони. І члени бюджетної комісії, які ініціювали засідання, їх вислухали. Хоча нічого нового не почули…

«ПП» неодноразово розповідала про Перспективний план формування територій та бажання окремих посадовців перекроїти карту області «під себе». Зокрема вже згаданий голова комісії з питань бюджету та управління майном Микола Бондар мріє про об’єднану територіальну громаду з центром у його рідному селі Токарі.

І дарма, що всі експерти в один голос стверджують, що така громада не буде економічно спроможною, а жителі сусідніх сіл категорично проти приєднання до Токарів: пан Бондар їх не чує. А голова облради Олександр Біленький наполегливо відстоює приєднання с. Остап’є Великобагачанського району до Решетилівської ОТГ, звідки він родом. У с. Остап’є двічі відбувалося опитування громадян, і двічі більшість остап’ян висловилася за приєднання до сусідньої Білоцерківської ОТГ. Щоправда, керівництво сільської ради відверто ігнорує думку більшості на догоду Біленькому. Отож у селі склалася вкрай напружена ситуація.

Неспокійно у Карлівській ОТГ

Неспокійно й у Карлівському районі, де жителів кількох сіл (це Нижня Ланна, Верхня Ланна, Климівка та Федорівка) ділять та ніяк не можуть поділити між Карлівської та Ланнівською ОТГ. У згаданих селах теж проводили опитування, однак, як стверджують представники Ланнівської ОТГ, людей залякували та вводили в оману, щоб вони проголосували за приєднання до Карлівки.

27 сесія Полтавської облради
Жителі Карлівського району, думкою яких знехтували, протестують у сесійній залі.

Представники Карлівської ОТГ протилежної думки: це прибічники приєднання до Ланни залякували людей. Як свідчить одна з депутатів Федорівської сільської ради, 30% жителів висловилося за приєднання до Карлівки, стільки ж – до Ланни, решта лишилися байдужими…

Цікаво, що директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій облдержадміністрації Інна Іщенко (вона презентувала депутатам зміни до Перспективного плану), пояснила приєднання згаданих сіл до Карлівської ОТГ саме результатами опитування. Мовляв, не можна ігнорувати думку людей. При цьому результати опитування в с. Остап’є в департаменті до уваги не взяли. Так само як і рекомендації членів бюджетної комісії. Ось така вибірковість…

Войнівка й Зеленківка можуть зітхнути з полегшенням

Найгірше, що в департаменті абсолютно не беруть до уваги Методику формування спроможних громад (і на цьому наголошував депутат В. Стасовський). Передусім це відстань від центру ОТГ до найвіддаленішого села (вона має бути 20, а у виняткових випадках – 25 км), наявність доріг із твердим покриттям та ін. До прикладу: відстань від с. Остап’є до Білоцерківки – 19 км, а від Остап’є до Решетилівки – 32 км.

В. Стасовський і В. Капленко на 27 сесії Полтавської облради
В. Стасовський і В. Капленко.

Але присутні в залі депутати більшістю голосів схвалили запропоновані департаментом зміни до Перспективного плану. І відхилили пропозиції, які вносили Н. Мацько, І. Степаненко, І. Сидоренко та інші депутати, відстоюючи інтереси «скривджених» громад.

Зате жителі Войнівки й Зеленківки Чутівського району можуть зітхнути з полегшенням: у змінах, які підготував Департамент економічного розвитку й схвалила 27 сесія Полтавської облради, їм дозволили приєднатися до Чутівської ОТГ.

Раніше ці села намагалися примусово приєднати до Коломацької ОТГ. Штучно створену Коломацьку ОТГ всіляко опікав екс-губернатор Полтавщини Валерій Головко. Маючи маєток у Коломацькому, він мріяв про величезну ОТГ «від Сяну до Дону» (точніше, від Полтави до Чутового й Машівки). Та оскільки він уже не перебуває при владі, то в Департаменті вирішили не надто потакати забаганкам екс-посадовця.

27 сесія Полтавської облради: «Рухаємося далі!»

Загалом 27 сесія Полтавської облради мала розглянути понад 60 питань, серед них – надання 8 спецдозволів на видобуток газу без проведення аукціону підприємствам, які є дочірніми компаніями «Іст Юроуп Петролеум» (колишній «Голден Деррік»). Останню повязують із російським підприємцем Павлом Фуксом. Депутати більшістю голосів відмовилися надавати цим компаніям дозволи.

Однак це зовсім не означає, що вони не отримують доступу до полтавських надр. Одразу після відкриття сесії Петро Ворона висловив занепокоєння, що в залі стоїть сумнівна несертифікована електронна система. На його думку, на підставі цього представники російського олігарха можуть позиватися до суду, а той визнає результати голосування незаконним. «Ви порушуєте закон і втягуєте в це нас», – заявив він, звертаючись до О. Біленького.

Частина депутатів теж обурилася та відмовилися користуватися несертифікованою системою. Депутатка І. Степаненко запропонувала голосувати картками. Але О. Біленький «заспокоїв» присутніх у залі: існує так звана дослідна система, й попередня система голосування теж була несертифікованою. І слухняна більшість за допомогою несертифікованої системи відхилила пропозиції окремих депутатів. «Рухаємося далі!», – вигукнув Біленький і 27 сесія Полтавської облради продовжила роботу.

27 сесія Полтавської облради
Депутати голосують за допомогою несертифікованої системи.

Потім неодноразово, щойно лунала критика на його адресу, він намагався перемкнути увагу депутатів на щось інше (наприклад, привітати Жана Беленюка зі спортивною перемогою, поздоровити депутата облради Олега Сазонова) чи вкотре закликати депутатів «рухатися далі».

І найчастіше ці методи спрацьовували. У результаті депутати більшістю голосів припинили право користування частиною мисливських угідь ДП «Лубенське лісове господарство» й надали у користування мисливські угіддя приватним структурам.

«Перетасували» склад постійних комісій

Зокрема до складу комісії з питань бюджету та управління майном ввели Віктора Скочка, Володимира Бобиля, Валентина Несена та Романа Товстого. Певно, зайве говорити, для чого це було зроблено.

А ще 27 сесія Полтавської облради повернула «Миргородводоканал» у комунальну власність Миргорода, скасувавши приєднання підприємства до «Полтававодоканалу», та призначила керівників низки комунальних підприємств. Однак розглянути всі питання депутати не змогли, тож перенесли пленарне засідання на інший день.

«Усе це скінчиться, коли призначать нового голову ОДА, – коментує події в сесійній залі один із депутатів облради, не надто лояльний до нинішнього керівництва. – Вони розуміють, що їм недовго залишилося, от і поспішають».

Невідомо, чи наведе лад новий голова ОДА, чи, може, з ним зуміють домовитися депутати. Однак полтавці з нетерпінням чекають змін.

Зінаїда МАТЯШОВА.

Фото автора.