73 роки тому в Полтаві почалася операція «Френтик»

Френтик

Про спільну боротьбу союзників у Другій світовій війні проти гітлерівської Німеччини написано багато. Чільне місце в історії антигітлерівської коаліції посідає і Полтава, де 2 червня 1944 року за планом операції Френтик на військовому аеродромі приземлилися перші американські літаки-гіганти В-17, які називали «літаючими фортецями».

У травні 1994 року, коли в обласному центрі відзначали 50-річчя операції Френтик, до Полтави знову прилетіли літаки американських ВПС. Великі «Геркулеси», які базувалися на одній з військових американських баз у Німеччині. На їхньому борту знаходилася делегація військовослужбовців США, котрі прибули до Полтави, щоб взяти участь у церемонії святкування. І, зокрема, відкритті пам’ятного знаку на честь спільних бойових дій радянських і американських авіаторів під час операції Френтик. Його встановили поряд із СШ №11, що на вулиці Маршала Бірюзова. Неподалік від контрольно-перепускного пункту штабу авіаційної дивізії, гостями якої і стали американці. Випадок небачений в історії дивізії, адже з часів «холодної війни» до Полтави, де на військовому летовищі базувалися секретні на той час літаки Ту-22М3, приїзду іноземців не вітали. Тим більше, із табору імовірних противників колишнього СРСР.

Відкриття пам’ятного Френтикзнаку сталося за великої участі полтавців та воїнів місцевого гарнізону. Американські вояки з цікавістю роздивлялися полтавців, міські вулиці, цікавилися тим, як служать і в яких умовах проживають військовослужбовці вже незалежної України тощо.

Правда, після того, як гості залишили обласний центр, про їхній візит нагадували не лише сувеніри, якими американці обмінювалися з полтавськими авіаторам, але і незавидна доля пам’ятного знаку. Його відкрили в часи, коли країною котилася економічна криза. І люди шукали можливості бодай будь-якого підробітку. Саме тоді активізувалися так звані «металісти», котрі промишляли крадіжками металу, який здавали на брухт. Часто на підпільних пунктах прийому. Не оминули «металісти» увагою і пам’ятний знак, елементом якого був дюралевий пропелер транспортного літка. Зважаючи на те, що кольоровий брухт коштував найдорожче, за ним полювали скрізь. З пам’ятного знаку,буквально через кілька днів після відкриття, однієї ночі спочатку видрали бронзові літери. Побоюючись, що і замінені літери знову вкрадуть, командування дивізії, яка е опікувалася пам’ятним знаком, замінило їх… дерев’яними. Але після літер недобрий погляд металістів» впав на пропелер. Так само вночі невідомі ножівкою перепиляли два прута з товстої арматури, на яких було закріплено гвинт, і вкрали. Пропелер доволі швидко замінили, бо на складах знайшли саме такий. Але і він не довго красувався на пам’ятному знаку: незабаром вандали знову глупої ночі навідалися до символу операції Френтик. Дюралевий пропелер знову вкрали. Кажуть, що міліція таки знайшла двох чоловіків, котрі це зробили. Але авіатори не стали більше випробувати долю і доручили спеціалістам ремонтної авіа майстерні виготовити точну копію пропелеру з деревини. Через кілька днів особливе «замовлення» було виконане і точна копія пропелера – третього за ліком, зайняла своє місце. Відтоді «металісти» втратили інтерес до пам’ятного знаку…

Олександр Брусенський

На фото: 1. – Пам’ятний знак сьогодні.

Фото автора

Для збільшення зображення –
натисніть на фото