17 травня – День вишиванки

Схоже, що українці люблять вишиванки, особливо останнім часом. І навіть відзначають День вишиванки, він припадає на третій четвер травня.

Іноземці, які вперше приїжджають в Україну, незмінно дивуються великій кількості людей, убраних у вишитий одяг. Їх можна побачити в державних установах, школах, дитсадках, на вулицях тощо. Вишиті сорочки, сукні, костюми з національною символікою охоче носять держслужбовці, бізнесмени, політики, пересічні громадяни, діти й пенсіонери, причому як під час урочистих подій, так і на відпочинку.

День вишиванки – порівняно молоде й незвичне свято

Воно з’явилося в нашому календарі 2006 року в досить незвичний спосіб.ьУ Чернівцях студенти Національного університету імені Юрія Федьковича оголосили флешмоб , щоб одночасно прийти на навчання у вишиванках. Студентів підтримали викладачі університету, а також «колеги» з інших вузів. День вишиванки поширився по всій Україні і навіть вийшов за її межі. Щороку в усьому світі традиційно відбуваються паради вишиванок, концерти, ярмарки, інші заходи. Вишиванки вдягають як українці, так і представники інших народів, які симпатизують Україні.

Особливу популярність День вишиванки набув після 2013 року, адже Революція Гідності викликала неабиякий сплеск патріотизму. Вважається, що вишитий одяг підкреслює національні почуття носія. Певно, саме тому вишиванки неодмінно одягають політики. І дарма, що їхні сорочки ручної роботи коштують інколи кілька тисяч гривень – більше від пенсії простого українця й, скоріше, демонструють величезну прірву між ними й народом. Їм же невтямки, як виживають звичайні люди.

Ми вирішили дослідити, скільки зараз коштує демонстрація національних традицій та патріотизму. Для цього передусім вирушили в магазин «Український сувенір», що в центрі Полтави. Тут продають продукцію ТОВ «Леся Українка» – підприємства, створеного 2002 року на терені широко відомої фабрики «Полтавчанка».

У що й за скільки вдягаються полтавці на День вишиванки

– Ціновий діапазон вишитих сорочок – від 420 до 2000 гривень, – пояснює продавчиня Ольга. – Ціна залежить від матеріалу, величини узорів на сорочці, мережок, складності візерунку. Ручна робота коштує дорожче від машинної.

Найпопулярніші сорочки з льону. Вони дорожчі, тому що льон – природний матеріал, він краще контактує з тілом, в ньому легше дихається. Якщо спека, він охолоджує на 7 градусів, якщо холодно – зігріває. Льон у нас білий, сірий, темно-синій. Єдиний недолік льону в тому, що сорочку доводиться часто прасувати, бо вона мнеться.

Трохи дешевші жіночі сорочки з батисту. Це теж натуральний матеріал: світлий, легкий, прозорий. Хоча саме це деяким жінкам і не подобається: вони соромляться ходити в прозорих сорочках. А ось гляньте, інший батист, трохи пожатої структури, він щільніший. Такі сорочки користуються неабиякою популярністю.

– Ми слідуємо національним традиціям у вишивці та працюємо винятково з натуральними тканинами, зокрема льоном, бавовною, – говорить директорка ТОВ «Леся Українка» Ангеліна Петрова. – Але, на превеликий жаль, в Україні повністю знищена сировинна база. Не знаю, чи десь іще вирощують льон. Принаймні, підприємства у Житомирі, Рівному давно вже не працюють. Використовуємо імпортний льон із Білорусі, який закуповуємо через посередників. А це неминуче позначається на ціні.

Щоб здешевити вишиванки, деякі виробники використовують синтетичні тканини, а також трикотаж. Трикотажні вишиті футболки теж представлені в магазині, це продукція інших підприємств. Коштують вони 350 грн.

– Вишиванки купують хто для чого, – підсумовує Ольга. – Хтось – щоб одного разу надягти на якийсь захід, хтось – як сценічний одяг для виступу, а для когось це повсякденний одяг. Купують у нас і дитячі сорочки-вишиванки: на останній дзвоник у школу або на 1 вересня. Хтось це робить зі своєї волі, а в деяких школах, розповідають батьки, їх змушують купувати дітям вишиванки замість шкільної форми.

Полишаємо магазин і прямуємо далі, в підземний перехід «Злато місто». Тут продають вишиті вироби фабрики «Слобожанка» з сусідньої Харківської обл. Як і в «Українському сувенірі», від розмаїття продукції розбігаються очі: різні фасони, кольори, узори, техніка вишивки… Ціни приблизно такі ж: футболки й дитячі вишиванки коштують 350 грн, чоловічі й жіночі сорочки – дорожче. Жіночі сукні, костюми, сорочки ручної роботи обійдуться від 1000 до 2000 гривень. Якщо не боїтеся купувати кота в мішку, можна замовити вишитий виріб у Інтернеті: тут ціни стартують від 190 грн.

Зінаїда МАТЯШОВА.
У магазині “Український сувенір” продавчиня Ольга демонструє вироби, які користуються найбільшою популярністю; у підземному переході “Злато місто” продаються вироби фабрики “Слобожанка” з сусідньої Харківської обл. Фото автора. Полтавські школярі у вишиванках вишивають карту України. Фото Н. Близнюченко.

Що думають про День вишиванки та демонстрацію патріотизму звичайні полтавці, читайте в традиційній рубриці “Голос народу” внаступному номері газети “Панорама Полтавщини”. Він вийде завтра, 17 травня, якраз у День вишиванки. У номері ви знайдете й цікаву публікацію про те, який сакральний зміст несе той чи інший символ української вишивки. Газета продається на точках продажу преси та в усіх відділеннях поштового зв’язку.