8 Березня – улюблене свято українців

8 Березня

Хай там що відбувається в політичному чи соціально-економічному житті України, а 8 Березня впевнено і незмінно веде першість у рейтингах популярності серед успадкованих ще з часів СРСР «радянських свят». Численні соціологічні опитування засвідчують, що незалежно від віку, статі й регіону проживання Міжнародний жіночий день залишається одним із найулюбленіших свят мільйонів українців.

Парадоксально, що свято, яке для переважної більшості пересічних громадян асоціюється лише з «весною, красою і вічною жіночністю» та проявляється у приватних привітаннях чоловіками близьких їм жінок квітами, подарунками, цукерками й дрібними послугами, чомусь страшенно дратує прихильників правих політичних поглядів. На початку 2017 р. Український інститут національної пам’яті під гаслом декомунізації навіть намагався позбавити 8 Березня статусу державного свята й вихідного дня, вказуючи на його буцімто «більшовицьке» походження й відзначення виключно в країнах соцтабору.

Це страшенно обурило багатьох українців. На захист свята стали й феміністки, які спростували більшовицькі корені 8 Березня та довели: цьому святу – понад 100 років, воно зародилося в рамках міжнародної єдності жінок у боротьбі за свої соціально-економічні та політичні права.

8 Березня на плакатах
Листівки й політичні плакати 8 Березня 20-х−30-х років минулого століття.

Святу Жінок – понад 100 років

Тривалий час 8 Березня й справді мало «політичний» присмак у СРСР. Компартія змістила акценти з гендерної рівності на класову боротьбу. Після набуття чинності нової сталінської Конституції СРСР (1936) та офіційного проголошення «жіночого питання в СРСР остаточно вирішеним» відзначення Міжнародного жіночого дня перетворюється на огляд досягнень радянських жінок. Влада нав’язує думку про те, що комуністична партія визволила жінок із патріархального ярма, обдарувала рівними правами, підняла їх на вищий щабель, тож тепер вони мусять «віддячити» за це самовідданою працею.

мвято 8 Березня на листівках
Передвоєнні листівки.

Водночас у суспільстві загострюються демографічні проблеми − результат масових політичних репресій та Голодомору. Це змушує керівництво країни шукати шляхи підвищення народжуваності. Тож жіночий день використовують для возвеличення материнства і заохочують жінок більше уваги приділяти своїм материнським функціям.

листівки з 8 Березня
8 Березня використали для возвеличення материнства.

Тема материнства набуває особливого звучання під час і після Другої світової війни. У 1944 році було запроваджено низку державних заохочень для багатодітних і самотніх матерів (почесне звання «Мати-Героїня», орден «Материнська Слава» та медаль «За Материнство», отримання яких передбачало відчутні соціальні пільги та допомоги). Тепер в СРСР образ мужнього чоловіка-захисника Вітчизни протиставляється образу турботливої, люблячої і вірної жінки-матері. А у візуальній пропаганді на зміну зображенням широкоплечих жінок-трудівниць приходять значно жіночніші образи.

Ця тенденція до поляризації гендерних ролей (з характерними взаємнодоповнюваними поняттями «справжнього чоловіка» і «справжньої жінки») буде домінувати у державній ідеології аж до останніх років існування СРСР.

У період холодної війни (60−70-ті роки) тему 8 Березня вкотре експлуатують. Цього разу − щоб засвідчити єдність представниць різних рас і націй у боротьбі за мир та засвідчити переваги соціалістичного ладу.

8 Березня - листівки періоду холодної війни
Листівки й плакати періоду холодної війни.

Святковий та неробочий день

Лише після того, як 1965 року в СРСР 8 Березня було проголошено святковим та вихідним днем, воно поступово втрачає своє політичне забарвлення.

листівка -8 Березня - міжнародний жіночий декнь
Листівки й плакати з 8 Березня періоду холодної війни.

Фактично святкування з публічного простору переносять у приватну сферу, сім’ю. Напередодні свята зазвичай відбувалися офіційні урочистості (збори та засідання), де керівництво шаблонно вітало працівниць нагороджувало грамотами. Та безпосередньо в день свята жінки опинялися в колі рідних і друзів. «Одомашнення» свята підривало відчуття жіночої солідарності та переорієнтовувало жінок на романтично-споживацьку хвилю.

Не слід забувати, що період хрущовської відлиги приніс певну лібералізацію громадського життя, покращення добробуту. А також відродження тих цінностей та атрибутів повсякденного життя, які довгий час вважалися «буржуазними пережитками» (мода, коcметика, предмети інтер’єру, елементи етикету тощо).

Саме в цей час з’являється традиція вітати жінок квітами, дарувати цукерки та робити інші приємні дрібнички. У контексті таких особистих привітань офіційна риторика «жінки-трудівниці» була геть недоречною.  Тоді як вшанування жінки-матері (що на той час уже стало синонімом «радянської супер-жінки») цілком відповідало духові сімейного свята. Тож із кінця 1960-х можна з певністю говорити про перетворення 8 березня на свято, що за своїм смислом наближалося до дня матері.

8 Березня – міжнародний жіночий день

Уже в 1970-і роки спостерігається стійка асоціація 8 Березня з материнством. У дитсадках напередодні свята діти виготовляють подарунки мамам, беруть участь в «утрєніках» із віршиками та піснями на честь турботливих мам. Преса рясніє публікаціями про багатодітних матерів-героїнь.

8 Березня
Листівка 8 Березня

Практика привітання учнями своїх шкільних учительок доповнюється новою модою: хлопчики вітають своїх однокласниць. Букетик підсніжників та м’яка іграшка стають невід’ємними атрибутами свята в школі. На привітальних листівках замість суворих жінок-трудівниць та турботливих матерів-героїнь починають з’являтися дівчатка, які радо приймають святкові вітання від хлопчиків.

Із часом навколо 8 Березня стрімко розвинулася святково-подарункова індустрія. Вона всіляко заохочувала і підштовхувала чоловіків доводити свій статус «справжнього чоловіка» і щедро витрачати свої кревні на «гідне привітання» коханої.

8 Березня
Від 60-тих років 8 Березня поступово втрачає своє політичне забарвлення

У пост-радянській Україні 8 Березня залишається тим днем, коли прийнято вітати жінок «зі святом весни, краси і жіночності», дарувати квіти-цукерки-парфуми та обсипати побажаннями всілякого «жіночого щастя». Чоловіки у цей день зазвичай урочисто-демонстративно накривають святковий стіл та миють посуд. Та з кожним роком усе більше жінок нагадують, що вони гідні отримувати компліменти не раз на рік, а значно частіше.