Ні грошей, ні кукурудзи…

Трапляються, на жаль, випадки, коли нечисті на руку людці заганяють на чуже поле свої комбайни й машини й крадуть чуже збіжжя. Але щоб поцупити в кількох десятків людей тисячі тонн вирощеної ними сільгосппродукції, такого на Полтавщині ще не було… Роман Абрамов став першим.

Роман Абрамов
Роман Абрамов, генеральний директор ТОВ «Діловий агросервіс»

У селищі Ромодан, що у Миргородському районі, розлючені фермери, приватні підприємці, керівники агрофірм, ті, хто зібрав урожай на своїх паях чи 2-х гектарах для ведення особистого селянського господарства, заблокували виїзд з хлібоприймального пункту Миргородського комбінату хлібопродуктів №1, запалили біля нього шини й перекрили дорогу Миргород – Лубни, вимагаючи від районної влади найти управу на столичного бізнесмена Романа Абрамова, котрий ошукав до 80-ти здавачів збіжжя: зерно забрав, а розрахуватися «забув»…

Кілька місяців тому зарєстроване у Києві ТОВ «Діловий агросервіс» орендувало Ромоданівське ХПП й почало приймати зерно.

– Миргородський КХП №1 ДАК «Хліб України», який виробляв крупи, – розповідає Ромоданівський селищний голова Олександр Верещака, – не працює вже років п’ятнадцять. Останні 5-6 років комбінат здавав Ромоданівський ХПП в оренду зернотрейдерам, які приймають зернові у місцевих сільгоспвиробників, а потім відвантажують великими партіями, бо тут зручне автомобільне й залізничне сполучення. Щоразу орендарем чомусь була інша фірма. Втім, завжди ті бізнесмени приїздили у селищну раду, знайомилися, хоч символічно, але допомагали школі, дитсадку. Цьогорічний орендар проігнорував орган місцевого самоврядування і що це ТОВ «Діловий агросервіс» я дізнався, коли розгорівся скандал.

Так повелося, що український сільгоспвиробник потерпає завжди: неврожай – погано, великий врожай – теж погано. Цього року вродило нівроку. Але ціни на збіжжя відразу впали й немає куди його дівати. Існуючі елеватори забиті під зав’язку, не приймають уже тривалий час, бо виникли якісь проблеми чи з вагонами, чи з локомотивами. Кажуть, що такий гігант, як «Нібулон», нібито відмовився платити хабарі залізничникам, тому й виявився мало не паралізованим на тривалий час, бо не має змоги відвантажувати в порти на експорт.

Абрамов забрав зерно

Саме з цієї причини власник СТОВ «Золота нива» з Оржицького району Віктор Кармогородський, котрий роками співпрацював з «Нібулоном», змушений був цього разу здати 1200 тонн кукурудзи на зберігання на Ромоданівський ХПП.

– Ну не залишати ж кукурудзу на зиму в полі! – каже він. – У мене є договір з ТОВ, Роман Абрамов попросив, щоб я продав йому 100 тонн зерна як першу партію, бо хотів купити все. Я виставив рахунок, але він так його і не оплатив. Боюся, що частина моєї кукурудзи вже «спливла»…

Голова фермерського господарства «Мрія» Іван Тютюнник – серед тих, кому пощастило, бо він встиг забрати свою кукурудзу, яку здавав на хлібоприймальний для сушіння, бо власної сушарки не має, а комора в нього є.

Абрамов спричинив Ромоданівський майдан
“Ромоданівський майдан”

Приватному підприємцю Павлу Сидоренку з миргородських Кибинець, який спеціалізується на вирощенні зернових та технічних культур, Абрамов заборгував 50 тисяч гривень за 10 тонн сої. 20 тисяч із 70-ти виплатив після двотижневої затримки й «з’ясування стосунків», а решту аграрій ніяк не може «вибити».

– «Розслабилися» ми, – зізнається Павло. – П’ять років здавали зерно у Ромодан, і ніколи нас бізнесмени не обманювали. Так, були затримки з розрахунками, але не більше 2-3 тижнів.

Раніше теж не завжди сумлінно нам оформляли документи. Та навіть коли у здавача був папірець 5х5 сантиметрів, на якому було вказано прізвище, тоннаж і вологість, то й по ньому все виплачували. Отож і зараз ми сподівалися, що якщо попередники були чесними, то й цьогорічний орендар ХПП Роман Абрамов буде таким же.

Від безвиході (бо не платник ПДВ) я та такі ж, як я, змушені задешево продавати вирощене за готівку. Адже у нас немає сушарок і складів, а вологість зерна кукурудзи доходить до 24%. Буквально за два дні в буртах чи в кузові машини воно загрівається, пріє й тоді вже тільки викинути його. Кожна година – на вагу золота. По-перше, «Нібулон» не хоче приймати зерно від неплатників ПДВ. По-друге, 1-2 доби стояти в черзі на елеватор з 5-тонним причепом серед 2-кілометрової валки 40-тонників…

Підступний замисел ТОВ «Діловий агросервіс» спричинив «ромоданівський майдан»

Потерпілі розповідають, що спочатку ТОВ «Діловий агросервіс» ставив свої печатки на товаро-транспортних накладних (ТТН) здавачів. Потім перестав ставити. Селяни відразу не надали цьому значення, бо їм у бухгалтерії казали, що головне, аби в комп’ютері все було зафіксовано.

І тільки коли почалися затримки виплат, Абрамов годував усіх «завтраками», а потім просто вимкнув телефон, а ночами 40-тонні фури вивозили зерно з ХПП, люди зрозуміли його підступний замисел. Вони в розпачі, бо кому зернотрейдер Абрамов заборгував 30, кому – 50%, а комусь сплатив тільки 100 тисяч гривень з мільйона. А треба закуповувати солярку, добрива, засоби захисту рослин на наступну посівну… Тож заблокували ворота, встановили цілодобове чергування, палили шини й дрова, бо вже холодно. Вийшов такий собі «ромоданівський майдан»…

Абрамов, розрахуй людей
“Абрамов, розрахуй людей” – напис на воротах

Основна маса постраждалих – так звані одноосібники, тобто, ті, хто обробляє свої земельні паї сам (5-7 га), або має на членів сім’ї по 2 га для ведення особистого селянського господарства.

Геннадій Ребрик якраз із таких «одноосібників». На двох з братом у них усього 5 га ріллі. Здали на ХПП кукурудзу, сподіваючись хоч на якусь прибавку до сімейних бюджетів, бо роботи в селах Полтавщини просто немає. Договорів між ними та ТОВ «Діловий агросервіс» не було, відповідно й строки розрахунку за здане збіжжя не обумовлені.

І коли ми дізналися, що з ХПП вивозять зерно, – схвильовано розповідає Геннадій, – то зрозуміли, що «влипли». Пригадали, що перед цим у Абрамова був скандал за гроші зі здавачами гречки та сої. А тепер дійшла черга і до «кукурудзяників». І вже як клюнув «смажений півень», тоді ми почали наводити довідки про цього уродженця Росії. Виявилося, що Абрамов, цей горе-бізнесмен має постійні скандали через борги.

Стривожилися не на жарт, дізнавшись, що Абрамов орендує ХПП тільки до Нового року та вже два місяці не платить зарплату працівникам хлібоприймального пункту – бухгалтерам, вантажникам, охоронцям. Й енергетики нахвалялися відрізати електрику за борги. І ДАК «Хліб України» він теж заборгував за оренду ХПП. Надії на отримання грошей за кукурудзу з того часу, як Абрамов вимкнув телефон, з кожним днем тануть.

Чи є шахрайством дії Абрамова по не виплаті селянам за зерно?

Приїздив директор Миргородського КХП №1 Андрій Гунько, то тільки розвів руками, бо мовляв, не має ж права навіть захидити на орендовану територію. Приїздив голова Миргородської РДА Юрій Коваленко. Поплював насіння, подивився на наші товаро-транспортні накладні без печаток, сказав, що й сам таку «бомажку» «намалювати» зможе, «порадував», що правохоронці в такій ситуації безсилі, й поїхав. Одно слово, і «поспівчував», і «допоміг»… До речі, Юрій Коваленко чомусь був в оранжевій курточці зі світловідбивними смугами, такій, в яких працюють дорожні робітники, чим дуже виділявся і чому подивувалися всі присутні на ромоданівському майдані. Чи він десь шпали укладав та так і приїхав до нас?

голова Миргородської РДА Ю. Коваленко на Ромоданівському майдані
Голова Миргородської РДА Юрій Коваленко також приїхав на “Ромоданівський майдан”

Селяни-одноосібники постраждали через юридичну неграмотність

Голова Миргородської РДА Юрій Коваленко не вважає, що селяни стали жертвами юридичної неграмотності:

– Це – сумна історія про тіньову економіку. Вони стали жертвами своїх же хитрощів, бо хотіли обдурити державу, не сплатити жодної копійки податків (а це – 18%), тому й здавали зерно Абрамову за чорний «нал», без договору. Раз «проскочив», два «проскочив», а на третій раз попався…

А тепер просять, щоб державні органи їх захистили, а поліція порушила кримінальне провадження по шахрайству. А чому Роман Абрамов шахрай? Самі ж добровільно везли йому зерно! І як тепер довести, що ота кукурудза Коваленка, а та – Петренка, вона ж у складах не підписана лежить, а документів у здавачів, які б підтверджували право їхньої власності, у них немає! З чим вони до суду підуть?

Як мені доповіли, усього ТОВ «Діловий агросервіс» прийняв у Ромодані десь 6000 тонн зерна, встиг вивезти 2000 тонн. З 18 мільйонів гривень Абрамов сплатив людям трохи більше мільйона. До слова, дахи на складах протікають і не придатні для тривалого зберігання.  Абрамов – теж не ангел; за інформацією силовиків, він уже двічі був у розшуку за подібні справи…

Протестувальники просять створити комісію, до складу якої включити й представників поліції, щоб забрати своє зерно, точніше, те, що залишилося, з ХПП. Але я їх попередив, що це злочин: проникати на територію й без відома господаря забирати його власність. Бо потім за те хтось може у тюрмі сидіти…

Ситуація в Ромодані не залишился поза увагою громадських фермерських організацій. Туди виїздили голова комітету матеріально-технічного забезпечення Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Слободяник, столичний адвокат Семен Кривонос, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників «Відроження Полтавщини» Василь Бурлака та його заступник Віктор Галич.

У комп’ютерній базі ТОВ «Діловий агросервіс» збережені дані про кількість зданого зерна – є перспектива для слідства

Семен Кривонос, правник і активіст фермерського руху не погоджується з точкою зору голови Миргородської РДА Юрія Коваленка:

– Основна маса потерпілих – так звані одноосібники, які самостійно обробляють паї – свої та родичів, і мають 5-10-20 гектарів. Вони не вкрали те зерно, вони його виростили. І не можна картати їх за те, що вони, мовляв, як фізичні особи неналежним чином ведуть господарську діяльність. Бо навіть якби вони мали намір сплатити 18% податків, то немає жодної гарантії, що в такому разі Абрамов їх би не одурив. І це тільки припущення голови РДА, що люди не платитимуть податки.

Тільки з чого їх платити, коли вони не отримали грошей? А чому Коваленко і державні органи не захистять тих крупніших здавачів, які зуміли «вичавити» з Абрамова договір і з юридичної точки зору у них все «о’кей»? Не вина селян-дрібних товаровиробників, що в країні багато років діє всім відома схема, в якій часто задіяні й правоохоронці.

Можемо провести експеримент: чи хоч один великий елеватор прийме 5 тонн зерна від неплатника ПДВ? Ні, не прийме! І Коваленко це знає. І такі як Абрамов також. У населення немає вибору, воно змушене продавати збіжжя за готівку по дуже низьких цінах таким консолідаторам, як Абрамов. А ті вже самі експортують чи продають великим зернотрейдерам. Однак робити дурними фермерів та одноосібників – теж не чесно. Так, з юридичної точки зору великий мінус, що у здавачів немає дововорів і що ТТН без печаток покупця. Але ж друга половина вини лежить на покупцеві, який не надав договору і не поставив печатку. До того ж, у комп’ютерній базі бухгалтерії покупця збережені дані, хто й скільки здав зерна. Тож для слідства перспектива є. Тому Роман Абрамов не відвертиться.

Абрамов прислав свого заступника для улагодження конфлікту

21 листопада в Ромодан з Києва приїхав В’ячеслав Богомолов, який показав мітингувальникам наказ за підписом гендиректора ТОВ «Діловий агросервіс» Р.Абрамова від 20 листопада про призначення його першим заступником. Пояснив, що йому доручено залагодження конфлікту:

– Зараз ми приймаємо людей по одному, звіряємо дані ТТН, яка на руках у здавача, і нашої бухгалтерії, вона збережена. По суті, проводимо інвентаризацію.

– Як давно ви працюєте з Абрамовим і чи справді він має намір чесно розрахуватися з людьми? – спитала я його.

– Працюю я у нього з 20 листопада і його особисто не знаю. – В’ячеслав Олександрович здивував своєю відповіддю й запропонував: – Ну давайте розмірковувати логічно: якби Абрамов не хотів розрахуватися, то, мабуть, мене б сюди не посилав.

– А в мене трохи інша логіка: вас прислано тому, що люди вийшли на протест і попередили, що перейдуть до радикальних дій.

Боголюбов трохи замислився: «Так, ви маєте рацію…»

Отже сподіваємося, Абрамов поверне гроші за зерно.

Людмила Стельмах (Кучеренко),

президент правозахисної ГО «Полтавський медіаклбуб»