Анатолій Ханко їде у відпустку на археологічні розкопки

Анатолій Ханко їде на розкопки

Заступник голови Полтавської облради Анатолій Ханко цьогорічну відпустку вирішив присвятити роботі в археологічній експедиції з вихованцями Полтавська обласної гімназії-інтернат для обдарованих дітей ім. А.С. Макаренка, що в селі Ковалівка Полтавського району.

Полтавська обласна гімназія-інтернат у Ковалівці відома на Полтавщині не лише тим, що в її класах навчаються обдаровані діти, та своїми традиціями, закладеними ще відомим педагогом А. С. Макаренком, але й позакласною роботою. Так, от вже 13 років поспіль гімназисти – любителі історії та археології, з початком літніх канікул виїжджають у археологічні експедиції. Зокрема, в Шишаки, де розкопують і досліджують стародавні поховання під керівництвом вчителя історії Сергія Сапєгіна.

Анатолій Ханко їде на розкопки
Ковалівська гімназія, клас історії і археології

Не зрадили традиції польових досліджень гімназисти й цього року. З 10 по 30 липня для юних істориків і археологів з Ковалівки та членів археологічних гуртків Полтавського обласного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді в Шишацькому районі організували літню археологічну школу «BARBARICUM».

Для учнів там проводять лекції та практичні заняття з археології, хлопці та дівчата знайомляться з пам’ятниками археології Полтавщини, експозиціями краєзнавчих музеїв, історією Шишацького району тощо. Лекції для юних краєзнавців та археологів читають спеціалісти з Києва, Полтави, Харкова, Опішного, Лубен, Миргороду, Шишак тощо.

Гімназисти проводять і розкопки, досліджуючи могильники Черняхівської культури край Шишак. Вік тамтешніх поховань сягнув за 16 століть. Кожного року учні археологічної польової школи досліджують в середньому 20-30 могильників. Результатом розкопок юних археологів стають унікальні знахідки предметів побуту та посуду, старовинної зброї тощо.

Анатолій Ханко: «Хто на Мальдіви, а я з лопатою в експедицію…»

Анатолій Ханко на розкопках
Ковалівські гімназисти на розкопках

Щороку до експедиції юних археологів з Ковалівки долучається і заступник голови Полтавської облради Анатолій Ханко. Він захоплюється розкопками дуже давно і побував у археологічних експедиціях майже по всій Україні. Як розповів «ПП» депутат, й цьогорічну відпустку він присвятить археологічним розкопкам.

«На тиждень їду до Шишак, де поряд з колишнім цегельним заводом вже понад десять років учні Ковалівської гімназії – інтернату проводять розкопки під орудою Серія Васильовича Сапєгіна – талановитого керівник археологічного гуртка. Ковалівці працюють на могильниках Черняхівської культури, де вже розкопано понад 160 могильників, – ділиться ХанкоАнатолій Ханко. – Там, коли почали розробляти кар’єри для видобутку глини, виявили стародавня поховання. Але довгий час замовчували, бо не хотіли припиняти видобуток глини. І навіть лякали робітників тим, що якщо вони про це комусь розкажуть, то їм не буде роботи… Тому, невідомо скільки могил було втрачено. У похованнях й досі знаходять багато речей часів Римської імперії. Коли відбувалися походи так званих варварів на Рим, вони мобілізували місцеве населення. А потім воїни з трофеями, здобутими у завойованих римських містах, поверталися до дому. А коли помирали, до їхніх могил клали ці трофеї. Я, як депутат облради, трохи допомагаю цій експедиції…».

Анатолій Ханко на розкопках
Шишаки, розкопки

Після Шишак заступник голови облради вирушить до історико-культурного заповідника у Більську (Котелевський район). Там теж працює літня дитяча археологічна школа у якій опановують навички та знання з археології учні з Києва, Харкова, Полтави…

«Третю експедицію у відпустці планую в Манжелію Глобинського району. Із своїм товаришем В’ячеславом Шерстюком, співробітник обласного центру археології, – посвячує далі у свої плани А. Ханко. – Ми вже четвертий рік досліджуємо тамтешні поховання. Якщо Більськ – то скіфські поселення 5-7 століть до н.е., то Манжелія свого часу була кордоном між диким полем і Київською Руссю, де будували фортеці в Х-ХІ століттях. Потім ці фортеці ставали козачими прикордонними поселеннями. Тобто, там вже в 17 столітті з’являється життя. Отже, хто у відпустці на Мальдіви, а я з лопатою в експедицію…».

Анатолій Ханко вміє тримати слово

До речі, Анатолій Ханко дотримується свого слова і більшу частину своєї зарплати, як обіцяв, відає на потреби інших, залишаючи себе тільки частину – у розмірі середньої зарплати по області. Днями А. Ханко поділився з виборцями на своїй сторінці у Фейсбуці витратами, на які спрямував свою зарплату у липні 2018 року.

Анатолій Ханко: «Отримав заробітну плату 27 150 грн.:

В родину 8161 грн. (середня заробітна плата по області)

– 2709 на потреби волонтерів;

– 700 грн. – на «Стіну пам’яті» на Михайлівській площі;

– 2500 грн. – на потреби хлопців,що воюють на сході;

– 600 грн. – на погруддя Миколи Міхновського;

– 3500 грн. – на купівлю дров для родини учасника війни;

– 3480 грн. – на лікування мешканців Полтавщини(в тому числі АТОвців);

– 4000 грн. – на житло малозабезпеченій родині;

– 1500 грн. – на спілку АТОвців…».

Олександр Брусенський

На фото 1: Анатолій Ханко проводить заняття з юними археологами

(Фото автора)