Сільський голова Луки на Лохвиччині Анатолій Лук’янов вражений низьким професіоналізмом працівників прокуратури

Сільський голова Луки на Лохвиччині Анатолій Лук’янов

Сільський голова Луки на Лохвиччині Анатолій Лук’янов зумів довести, що позовні вимоги прокуратури – незаконні. Вони зараз виконані й без її втручання, але прокурори подали на апеляцію.

У січні цього року в статті «Прокуратура змушує сільради безкоштовно годувати малоза­безпечених дітей» ми писали, як Лохвицький відділ Лубенської місцевої прокуратури виявив, що у двох сільських радах всупереч вимогам чинного законодавства діти із малозабезпечених сімей мають платити за харчування в дитсадках на загальних підставах.

На території Гирявоісковецької сільської ради 12 малозабезпеченим сім’ям, у яких виховуються 14 дітей віком до 6 років, надано державну соціальну допомогу. Але прокуратура не врахувала, що не всі діти цієї категорії, які проживають на території сільрад, відвідують дитсадки. До Гирявоісківецької сільради входять 3 села й кілька хуторів, а дитсадок один.

Лучанська сільрада пропонувала малозабезпеченим сім’ям надати довідки про це, але батьки 3 сімей тоді, найімовірніше, просто вирішили не їхати по них до райцентру. Усі лучанські батьки сплачують половину вартості харчування, трохи більше 100 грн/міс. Одна малозабезпечена сім’я довідку подала, тож її позбавили від цієї символічної плати одразу. Нову довідку треба подавати кожні півроку – раптом матеріальний стан зміниться.

Прокуратура подала позов до суду з вимогою зобов’язати сільради звільнити від оплати за харчування малозабезпечених дітей

З метою відновлення порушених прав малозабезпечених родин прокуратура подала позови до суду з вимогою зобов’язати Лучанську та Гирявоісковецьку сільські ради звільнити від оплати за харчування малозабезпечених дітей.

– Припускаю, в такий спосіб прокуратура підвищує показники своєї роботи, – вважає Микола Безпалько, сільський голова Гирявих Ісківців. – На сьогодні дитсадки – самостійні структурні підрозділи, закон однозначно не зобов’язує забезпечувати такі пільги саме сільраду. Тим паче, варто врахувати, що дитсадки фінансуються з районного бюджету не в повному обсязі. У нас із трьох малозабезпечених сімей подала довідку лише одна. Батьківська плата за харчування в нас складає 50% від повної вартості (8 грн/день), тобто менше 100 грн на місяць. Позовні вимоги визнаватиму частково.

Перші засідання Господарського суду в Полтаві відбулися наприкінці січня

Тільки на дорогу сільрадам довелося, залежно від стану доріг, витратити по 50–60 л пального. Можливі також судові витрати. Якщо врахувати зарплату за дні поїздок у суд працівників сільради, юристів, витрати вийдуть такими, що всіх дітей за них можна годувати безкоштовно не один місяць. Витрачаються й час та сили працівників прокуратури, які могли б займатися більш значущими справами.

Під час судового розгляду справи Гирявоісковецька сільська рада визнала законними вимоги прокуратури та добровільно прийняла рішення про звільнення дітей із малозабезпечених сімей від сплати за харчування в дошкільному навчальному закладі «Колосок».

Категорично не погодився з позовними вимогами сільський голова Луки Анатолій Лук’янов. Прокурорам у ході розгляду справи навіть довелося змінювати вимоги.

Заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури Віктор Фурса пояснив, що разом із судовими позовами сільради отримали законні обґрунтування вимог. І стосуються вони не конкретних сімей, а всіх малозабезпечених. Десятки інших сільських рад Полтавщини прийняли рішення, згідно з якими потім не потрібно голосувати за пільгу кожній конкретній сім’ї, яка подасть заяву.

Анатолій Лук’янов виграв перший суд і розповів «ПП», як це вдалося

Сільський голова Луки на Лохвиччині Анатолій Лук’янов
Сільський голова Луки на Лохвиччині Анатолій Лук’янов

– Фінансування передбаченої законом пільги – повноваження держави, а не сільради, – спирається на Конституцію Анатолій Андрійович. – На це сільрада мала б отримувати державну субвенцію. Проте на даний час усі 4 малозабезпечені сім’ї принесли довідки, подали заяви і сільрада окремими рішеннями позбавила їх від оплати. Хоча рішення сільради й не повинні дублювати закон. Держава чинить неправильно, змушуючи сільраду виконувати державні зобов’язання. Щоб довести свою правоту, я їздив на суд у Полтаву всього один раз. Ми найняли професійного адвоката, хоча раніше я, бувало, обходився сам. Головна помилка прокуратури – вона вимагає, щоб суд зобов’язав нас прийняти конкретне рішення. За Конституцією, суд не має права перейняти наші повноваження. Суддя сказав, що не може змусити депутатів прийняти рішення. Натомість може зобов’язати сільраду розглянути якесь питання або визначити, чи законним є певне рішення. Я дивуюся низькому професіоналізму прокуратури. Читаючи, що вона нам надсилає, я дивуюся рівню некомпетентності. Ми вже звільнили від оплати всіх пільговиків, а вони продовжують судитися.

Прокуратура подала на апеляцію, повторний розгляд призначили у Харківському апеляційному суді на 26 травня.

– Я туди не поїду – машина не витримає, – говорить Анатолій Лук’янов. – За витрачені гроші можна годувати всіх дітей: близько 1,8 тис. грн витратили на перший суд, понад 2 тис. грн на другий, плюс відрядження… Разом – до 10 тис. грн. Я пропонував депутатам повністю звільнити від оплати всіх дошкільнят, бо ми їх не ділимо на багатих і бідних, вони всі для нас рівні. Депутати не дуже підтримують пропозицію, бо бюджет маємо бідний. Скоро розглянемо це питання на сесії.

Олег ДОЛЕНКО.

На фото: Анатолій Лук’янов.

Фото автора.