Де будуть грітися й чим харчуватимуться бездомні цієї зими?

бездомні

Зима, яка прийшла на Полтавщину з першим снігом і морозами, додала турбот не лише комунальникам, але й чиновникам, які опікуються тими, в кого немає даху над головою. У владних кабінетах таких називають бездомні.  У народі – безхатченками і бомжами…

Як не крути-верти, а ситуація з наданням владою допомоги безхатченкам із року в рік дедалі ускладнюється. З настанням холодів перед нею постає непросте завдання: де обігріти й чим харчуватимуться бездомні? ПП вже зверталася до проблеми бездомних, див. “Життя на звалищі: прихисток, особисте щастя й можливість заробити до 500 грн за день”

Рятувальники відтепер не встановлюватимуть пунктів обігріву для бездомних бомжів на вулицях

Як не дивно, але у найбільших містах області – Полтаві і Кременчуці й досі немає притулків для бомжів. А  сюди зазвичай сходяться і з’їжджаються, щоб вижити бездомні – ті, хто за різних обставин втратив домівки, рідних та звик до життя просто неба.

Ще кілька років тому, пам’ятають полтавці, на вулиці Коваля існував так званий «бомжатник», яким опікувалася міліція. Безхатченків, які муляли очі правоохоронцям на вокзалах, вулицях, біля магазинів тощо, звозили туди не лише для перевірок та встановлення особи. У «бомжатнику», де вони могли перебувати до одного місяця, їх мили, стригли, переодягали в чистий одяг, годували. А в разі потреби надавали медичну допомогу, допомагали відновлювати втрачені документи і навіть працевлаштовували.

Бездомні, які до міліціонерів потрапляли з вулиць у нетверезому стані, доставлялися до іншого закладу – медвитверезника по провулку Шевченка, що гостинно розчиняв свої двері всім п’яничкам у обласному центрі. Тим, хто хильнув зайвого і вже не контролював себе, там теж надавали можливість переночувати і помитися. Добре це було чи погано, але бездомні просто неба не залишалися. Той «сервіс» канув в лету, коли почали реформувати наше суспільство. Відтепер бездомні, в кращому випадку, можуть розраховувати від місцевої влади на так зване соціальне ліжко в лікарнях (швидше – кушетку в коридорі)…

Цієї зими для безхатченків уже не встановлюватимуть і пунктів обігріву, як було ще торік. Тоді поблизу вокзалів фахівці ДСНС встановлювали великі армійські намети – пункти обігріву. Цілодобово в них ділилися теплом з «гостями-бомжами» пічки-буржуйки. А соціальні працівники, які там чергували, навіть пригощали бездомних  гарячим чаєм, печивом та бутербродами із салом.

бездомні
Бездомний

Пункти обігріву, кажуть чиновники, таки будуть, але їх установлення тепер покладено на органи місцевої влади. А в неї немає армійських наметів, кунгів-причепів тощо.

Чи виживуть у морози бездомні?

У Полтавській ОДА, де 22 листопада провели спеціальну нараду з питань соціального захисту бездомних осіб, кажуть, що роблять усе, аби бездомні не лишилися на вулиці в розпал морозів. На цьому зібранні в кабінеті заступника голови Полтавської ОДА Олега Пругла представники соціальних служб, медичних закладів, центрів адаптації бездомних осіб, поліції обговорювали заходи щодо того, як допомогти вижити взимку безхатченкам.

бездомні
У Полтавській ОДА  22 листопада провели спеціальну нараду з питань соціального захисту бездомних осіб,

До речі, за інформацією першого заступника директора обласного департаменту з питань соціального захисту населення Надії Черняк, на сьогодні на обліку соціальних служб перебувають 142 бездомні особи. Це ті, які стали на офіційний облік протягом останніх дев’яти місяців. Постановка на офіційний облік надає безхатченкам певні привілеї: їм видають посвідчення бездомної особи, допомагають відновити документи, можуть відправити на проживання до будинків-інтернатів, на лікування тощо.

бездомні
О. Пругло

Правда, з цією цифрою не погодився О. Пругло, який зазначив, що насправді на Полтавщині значно більше бездомних, ніж за офіційною статистикою. Приміром, у Полтавському районі офіційно зареєстровано 12 безхатченків, зазначив він, але ж, насправді лише в одному селищі Макухівці, що поряд із міським сміттєзвалищем, їх у кілька разів більше. Ні для кого не секрет, що з ранку і до настання сутінок до гігантського смітника нескінченною вервечкою тягнуться бездомні бомжі. Тут вони підробляють сортуванням сміття для місцевих підприємців. Або шукають собі їжу та одяг. І нерідко там і ночують…

О. Пругло не приховував свого невдоволення тим, що в Полтаві і Кременчуці влада так і не створила «офіційних» центрів допомоги та адаптації бездомних. Як правило, влада цих міст обмежується лише тим, що резервує в лікарнях так звані «ліжко-місця» для безхатченків. Сюди їх привозять з вулиць або вже напівмерзлих, або в стані сильного алкогольного сп’яніння. Таких «ліжко-місць» на Полтавщині підготовлено до прийому бомжів 129…

Але, попри труднощі, учасники наради демонстрували впевненість у тому, що бездомні на Полтавщині соціально захищені й серйозних підстав побоюватися, що вони не виживуть під час холодів, немає. Пункти обігріву, запевнила Н. Черняк, будуть встановлені, як і торік. Допоможуть у цьому соціальним службам фахівці ДСНС. Крім того, в кожному із 29 центрів обліку бездомних осіб, які є на Полтавщині, створено «банки» одягу, куди волонтери звезли зібраний теплий одяг, взуття та речі для бездомних. Там же їх харчуватимуть…

«Світло надії» для бездомних: панацея чи тимчасове рішення?

бездомні
Благодійна громадська організація «Світло надії»

Єдиним місцем, де нині на Полтавщині всерйоз і системно опікуються безхатченками та тими, хто звільнився з місць позбавлення волі і не має житла, є благодійна громадська організація «Світло надії». В її Центрі обліку бездомних осіб, що по провулку Шевченка у Полтаві, нужденним цілодобово надають усю необхідну допомогу.

За інформацією керівника Центру Вікторії Мірошниченко, якою вона поділилася з кореспондентом «ПП», благодійники, чию роботу фінансують в тому числі і з міського бюджету Полтави, щодня приймають тих, хто потребує допомоги і опіки – бездомних, колишніх засуджених, жінок, які опинилися через насилля у складних життєвих умовах тощо. У Центрі можна не тільки просто обігрітися і переночувати, але й знайти прихисток до півроку для адаптації до нормального життя. Таких коштом благодійників спочатку відправляють на медичний огляд, в тому числі і на флюорографію, допомагають відновити документи, навчать спеціальності тощо.

«Протягом 2018 року до центру на тимчасове перебування ми прийняли 370 людей, – розповідає В. Мірошниченко. – З них 261 бездомного, 43 з числа тих, хто звільнився з місць позбавлення волі, 15 дітей тощо. Завдяки нашій допомозі 182 відвідувача отримали посвідчення про взяття на облік бездомної особи, 83 визначилися з місцем реєстрації тощо. Усі, хто сюди потрапляє,отримують триразове харчування, одяг, медичну допомогу».

До центру приходять як самі бездомні, які дізналися про благодійників від знайомих, так і ті, кого на вулицях виявили соціальні патрулі. Всім тут знаходять місце і приділяють належну увагу.

бездомні
Благодійна громадська організація «Світло надії»

Чи замінять благодійники владу в такому складному нині питанні, як допомога бездомним? Напевне, що ні. Покладатися лише на зусилля небайдужих людей, очевидно, справа ризикована. Тим більше, не приховували на нараді, що кількість бездомних на Полтавщині може зрости. Приміром, через наплив переміщених осіб зі Сходу України або тих, кому за новим порядком через насилля в родині можуть відтепер забороняти проживати в сім’ях протягом десяти днів тощо. Тож, тема «Влада і бездомні» залишається все ще дуже гарячою. Навіть холодної пори року…

Олександр Брусенський

Фото автора.