Безоплатні адвокати для полтавців: справді безоплатні, але допоможуть не більше шести разів на рік

правова допомога

«ПП» вже повідомляла своїх читачів про випадок у Диканьці, де місцевий пенсіонер виграв суд у тамтешнього комунального підприємства, чиї керівники зажадали від інваліда та учасника бойових дій плату за опалення квартири в сумі 12,5 тисяч гривень на місяць. Сьогодні у Полтаві перед журналістами виступив уже житель Котелевського району, який після чотирирічної тяганини таки виграв суд щодо оформлення спадщини.

Ці історії об’єднує те, що обидва пенсіонери, не маючи грошей на оплату послуг приватних адвокатів, звернулися по допомогу до юристів із регіонального Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Полтавській області. Де їм і допомогли поновити справедливість. І справді безплатно. А всього за два роки існування Центру до нього звернулися вже майже 64 тисячі полтавців, яким знадобилася юридична допомога в різних справах. І вони її отримали.

Центр безоплатної правової допомоги в Полтавській області

3 вересня з нагоди другої річниці роботи на Полтавщині регіонального Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги його керівник Олександр Черчатий разом із очільниками першого і другого полтавських міських центрів та керівниками Машівського і Котелевського бюро з надання безоплатної правової допомоги провели прес-конференцію для представників ЗМІ.

правова допомога
Олександр Черчатий

За, здавалося б, сухими безпристрасними цифрами, якими оперували організатори заходу, стояла копітка і дуже необхідна полтавцям робота юристів. За два роки, що минули, наголосив О. Черчатий, крім власне регіонального центру та чотирьох місцевих центрів у Кременчуці, Лубнах, Полтаві та Полтавському районі, бюро безоплатної правової допомоги працюють у всіх районах області. У їхньому складі – 150 штатних юристів та майже дві сотні адвокатів, які готові практично цілодобово надати юридичну допомогу тим полтавцям, які її потребують, але не мають змоги оплатити послуги приватних адвокатів.

«Будь-хто незалежно від доходу може звернутися до наших бюро і місцевих центрів і отримати роз’яснення і консультації. Ми підрахували, що дві третини звернень припадає саме на первинну правову допомогу. Але коло клієнтів, які мають право на захист державних адвокатів, постійно розширюється. Це внутрішньо переміщені особи, учасники АТО, віднедавна – особи, які потерпіли від домашнього насильства, діти, – також отримали право на захист державних адвокатів», – розповів О. Черчатий.

Очевидно, бажаючи випередити тих, хто має сумнів щодо якості безплатної правової допомоги, керівник регіонального Центру зазначив, що усі полтавці, які зверталися і звертатимуться до Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Полтавській області, отримали і надалі отримуватимуть якісну юридичну допомогу. Тобто не гіршу за консультації приватних адвокатів. Чиї послуги нині коштують дуже дорого і більшості полтавців уже не по кишені.

Правда, зауважили на прес-конференції, безоплатна вторинна правова допомога полтавцям, як і іншим громадянам нашої держави, надаватиметься не більше шести разів протягом року. Це визначено законом для того, щоб уникнути зловживань із боку окремих громадян щодо отримання правової допомоги. І щоб поставити останню крапу у спростуванні чуток про неефективність безплатної правової допомоги, О. Черчатий навів такі дані: із загальної кількості справ, що розглядалися в судах, в яких інтереси клієнтів представляли штатні юристи Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Полтавській області, понад 80% були виграшними та успішними…

правова допомога
Михайло Миколайович Дорогобід

Про те, як йому допомогли юристи Котелевського бюро безоплатної вторинної правової допомоги, журналістам розповів Михайло Миколайович Дорогобід із села Млинки, що в Котелевському районі. Чотири роки тому помер його дядько, після якого не залишилося жодних документів, окрім запису в домовій книзі. Коли постало питання оформлювати спадщину, то проблема, як кажуть, постала перед племінником-пенсіонером у всій своїй правовій величі.

Ціна питання виявилася пристойною, адже у спадок мали відійти будинок із приватизованою земельною ділянкою, господарчі споруди, земельний пай тощо. Але коли він звернувся за консультацією до приватного адвоката, зрозумів, що не зможе оплатити його послуги. Допомогли юристи Котелевського бюро вторинної правової допомоги, яке очолює Ольга Саєнко. Завдяки їм удалося успішно вирішити в судах всі питання щодо права на спадщину.

О. Черчатий запевнив, що юристи регіонального Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Полтавській області й надалі працюватимуть за для полтавців, надаючи їм всебічну правову підтримку. Причому, безоплатно. Кожен житель регіону цілодобово може отримати юридичну консультацію спеціалістів Центру, зателефонувавши за номером 0 800 213 103.

Довідка «ПП»:

Що таке первинна та вторинна правова допомога?

Відповідно до вимог ст. 7 та ст. 13 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» первинна та вторинна безоплатна правова допомога – це:

Безоплатна первинна правова допомога – вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) надання правової інформації;

2) надання консультацій і роз’яснень з правових питань;

3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);

4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Стаття 13. Поняття безоплатної вторинної правової допомоги

Безоплатна вторинна правова допомога – вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.

Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) захист;(пункт 1 частини другої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 14.10.2014 р. N 1697-VII)

2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

3) складення документів процесуального характеру.

Олександр Брусенський

Фото автора.