Бідність у бідній державі: 72% сімей на Полтавщині не можуть сплачувати за житлово-комунальні послуги без допомоги держави

отримання субсидій

Як і прогнозувалося, під час опалювального сезону 2018-2019 років на Полтавщині отримувачів державної допомоги стане менше на 100 сімей. І не через те, що люди стали жити заможніше, а через те, що чиновники почали ретельно «відфільтровувати» претендентів на отримання субсидій.

Питання отримання субсидій населенням Полтавської області традиційно загострюється з початком кожного опалювального сезону, коли полтавцям починають надходити захмарні рахунки за тепло і гарячу воду. Традиційно обговорюють цю тему напередодні початку опалювального сезону і в Полтавській ОДА. Враження від почутого на цих нарадах пригнічує, адже з кожним роком в регіоні більшає родин, які звертаються по допомогу від держави, бо самотужки не можуть оплатити за комунальні послуги. Тобто, говорячи зрозумілою мовою, народ дедалі біднішає.

Утім, цього не приховують і в самому департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації, де опікуються питаннями нарахування та отримання субсидій. Його директор – Людмила Корнієнко, виступаючи на апаратній нараді 1 жовтня 2018 року, де обговорювали питання призначення субсидій полтавцям, поінформувала про таке:

отримання субсидій
Людмила Корнієнко

-Житлові субсидії (торік – авт.) було призначено 365 тисячам сімей, які мешкають в області. Тобто, це 62% сімей, які є в області і скористалися правом на отримання субсидій. Якщо говорити про загальну кількість сімей, які на сьогодні одержують підтримку від держави при сплаті житлово-комунальних послуг, то, крім одержувачів субсидій в області ще є пільгова категорія громадян, які також згідно законодавства мають право на державну підтримку при оплаті житлово-комунальних послуг. Таких у нас сімей 61 тисяча. Отже, якщо говорити в підсумку, то виходимо на показник 72% сімей області фактично мають державну підтримку при оплаті житлово-комунальних послуг…

Отже, арифметика проста і, в дно час, сумна: загалом на Полтавщині допомогу від держави на оплату житлово-комунальних послуг отримують 426 тисяч сімей. Чи виживуть вони з початком опалювального сезону? Особливо, після того, як вже незабаром в Україні знову подорожчає газ, що автоматично потягне за собою здорожчання не лише опалення та гарячої води, але й продуктів, послуг тощо.

Схоже, про це замислюються і в облдержадміністрації. Принаймні, голова Полтавської ОДА Валерій Головко признав на нараді, що хоча Полтавщина і посідає «почесне» третє місце за рівнем зарплат – в середньому трохи більше дев’яти тисяч на одного працюючого, але навіть і за таких умов можуть виникнути проблеми з оплатою житлово-комунальних послуг та процедурою отримання субсидій…

Субсидії ще є, але не для всіх збіднілих…

Як виявилося, прогнози, що наступного опалювального сезону уряд значно скоротить кількість сімей, які отримують субсидії, виправдовуються. Принаймні, на Полтавщині. Л. Корнієнко, приміром, зазначила, що нині субсидію отримують 219 тисяч родин Полтавщини. Хоча, як говорила директорка департаменту соцзахисту, ще торік таких було 365 тисяч… Натомість, заспокоюють в ОДА, тим родинам, які ще отримуватимуть субсидії, буде спрощено механізм їхнього оформлення:

-Нині субсидію отримують 219 тисяч родин Полтавщини. Планується, що їм не потрібно буде звертатися в органи соціального захисту населення щодо призначення субсидій на опалювальний період. Відповідні перерахунки будуть проведені працівниками наших установ, – уточнила Л. Корнієнко. – На 2018-й на отримання субсидій та пільг в області спрямовано 3 мільярди 934 мільйони гривень із Державного бюджету. До 10 листопада надамо повідомлення 250 тисячам сімей, які матимуть право на отримання субсидій на опалювальний період поточного року…

Як вже повідомлялося, цього опалювального сезону без субсидій залишаться чимало полтавських родин. Приміром, сім’ї, які мають борг зі сплати житлово-комунальних послуг, що перевищує 340 гривень. А всього, відповідно до внесених у порядок надання субсидій змін є сім’ї, які втратили право на отримання субсидій. Таких родин в області 74 тисячі.

– У членів цих сімей відсутні доходи або дохід менший, ніж мінімальний розмір заробітної плати, або вони не сплатили єдиного соціального внеску. Також є 20 тисяч сімей, по яких члени відповідних комісій приймали рішення щодо виключення осіб, які зареєстровані, але не проживають за даною адресою, – пояснила Людмила Корнієнко.

Правда, для таких родин ще не все втрачено. За словами Л. Корнієнко, є виняток щодо визначення подальшого права на отримання субсидій для вказаних категорій. Сім’ям, які потрапляють під нові правила отримання субсидій, необхідно з 1 жовтня повторно звернутися в органи соціального захисту населення із заявою й декларацією. Там зберуть необхідні дані і передадуть одержані відомості на розгляд комісій, які створені при райдержадміністраціях і міськвиконкомах. Після чого відбудеться розгляд кожного такого звернення.

-Прийняття позитивного рішення щодо призначення субсидій цим родинам можливе, – заспокоює Л. Корнієнко. – За винятком сімей, в яких будь-хто із їх членів протягом 60 днів перебував за кордоном. Для жителів сільської місцевості розгляд на комісії можливий, якщо є чи протягом останніх шістьох місяців були серйозні хвороби чи інші обставини.

Для мешканців міст обласного значення умова така: відсутність доходів у зв’язку з довготривалою хворобою або якщо сім’я заплатить єдиний соціальний внесок протягом двох місяців перед зверненням. Законодавством передбачено надання субсидій як виняток у вказаних випадках. Такі обмеження вводяться для недопущення тіньової зайнятості…

Щодо отримання субсидій пишіть чиновникам листа, а не оббивайте пороги їхніх кабінетів…

Очевидно, передбачаючи негативні наслідки введення нових правил отримання субсидій, в уряді вирішили пом’якшити ситуацію, щоб зняти напругу навколо питання. Зокрема, роз’ясненням прав тих, хто може претендувати на субсидії від держави. Так, газета «Економічна правда» пише, що «Відмова в субсидії громадянам з меншими доходами, ніж мінімальна заробітна плата, є неправомірною.

Про це йдеться в повідомленні прес-служби Міністерства соціальної політики.

Як зазначив міністр соціальної політики Андрій Рева, у таких громадян є можливість звернутися до Комісії з питань призначення житлових субсидій.

Таким чином, інформують у відомстві, якщо Єдиний соціальний внесок сплачується в повному обсязі, Комісія в дохід вважатиме три або навіть один прожитковий мінімум, в залежності від соціального положення людини, і розрахує розмір субсидії. У разі, якщо ЄСВ не сплачується з вини роботодавця, громадяни мають можливість оформити субсидію на загальних умовах без розгляду справи Комісією. У таких випадках, відзначають в Мінсоцполітики, субсидію розраховують на основі реально отриманих доходів, тобто з урахуванням мінімальної заробітної плати…».

Одночасно самі урядовці нагадують, що усна відмова працівника управління соцзахисту населення в призначенні субсидій не є законною. Про що наголосив міністр соціальної політики А. Рева.

«Згідно із законом «Про звернення громадян» та Положенням про порядок призначення житлових субсидій орган соцзахисту зобов’язаний оформити заяву і декларацію і лише після їх розгляду офіційно (письмово) повідомити заявника – призначена чи непризначена йому субсидія із обґрунтуванням такого рішення…», – роз’яснює міністр.

Отже, пишіть листи чиновникам і вимагайте письмової відповіді стосовно отримання субсидій…

Олександр Брусенський

Фото автора.