«Блокпост пам’яті»: історія подвигу і трагедії

Блокпост пам’яті

У Полтаві відкрили виставку «Блокпост пам’яті», присвячену трагічним подіям 2014 року під Іловайськом та Савур-Могилою, де загинули сотні українських бійців, командирів та добровольців.

Пересувну експозицію, що містить 34 вітрини з сотнями документів, особистих речей загиблих військовослужбовців ЗСУ, бійців добровольчих батальйонів, Національної гвардії, співробітників МВС та СБУ, розмістили в Полтавській філії Національного військово-історичного музею України – музею важкої бомбардувальної авіації, що на території колишнього авіамістечка в Полтаві.

«Блокпост пам’яті» – проект волонтерів

Унікальна вставка – проект волонтерів із пошукових експедицій «Евакуація-200» і «Цитадель» Павла Нетьосова, Геннадія Сінцова та Олександра Граба. Активісти на місці боїв під Іловайськом, де в оточення потрапили тисячі українських військовослужбовців, під час пошукових експедицій збирали речі, які належать загиблим, нагороди, документи, відновлювали страшну картину кривавої бійні, в якій загинули сотні українських вояків. Блокпост пам’яті у ПолтавіДо речі, небагато з полтавців знають, що особовий склад восьмої санітарної роти, укомплектований полтавцями, брав участь у вивезенні тіл захисників країни, загиблих під Іловайськом. Організатори виставки і керівники музею хочуть відновити ті події на підставі розповідей полтавців – військовослужбовців восьмої санітарної роти, і зробити окрему експозицію.

«Виставка «Блокпост пам’яті», яка працюватиме в Полтаві протягом місяця, надасть можливість полтавцям ознайомитися не лише з унікальними експонатами, знайденими на полі бою, а й схилити голови перед пам’яттю військовослужбовців, які загинули, захищаючи країну від сепаратистів, – говорить директор музею Віктор Дейнега. – Ми дуже вдячні волонтерам, які привезли виставку «Блокпост пам’яті» до Полтави. Кожен її експонат сприятиме військово-патріотичному вихованню нашої молоді й нагадуватиме про жорстокі бої та ціну, яку довелося заплатити тоді, і доводиться платити все ще й нині, за право українців жити в самостійній незалежній країні».

Виставка «Блокпост пам’яті» працюватиме протягом місяця

Чимало експонатів виставки «Блокпост пам’яті» – особистих речей загиблих, фотографій, документів тощо, організаторам виставки передали рідні загиблих під Іловайськом. Біль тієї трагедії все життя ятритиме їхні душі і, передаючи речі своїх рідних для виставки, вони сподіваються, що пам’ять про них не згасне ніколи.

Блокпост пам’яті у ПолтавіВиставка триватиме до 28 липня 2018 року.

Довідка «ПП»:

Бої за Іловайськ, відомі також як Іловайський котел – бойові дії, що розгорнулися під містом Іловайськ Донецької області в ході війни на сході України у серпні 2014 року.

18 серпня в ході запеклих боїв українські силовикит (перважно члени добровольчих батальйонів) увійшли в Іловайськ. Вони змогли взяти під свій контроль частину міста, однак після того, як значні сили регулярних російських військ 23-24 серпня зайшли у тил українського угрупування з території РФ, а також через дезертирство окремих українських підрозділів, іловайське угрупування опинилося в оточенні. У ніч з 28 на 29 серпня Путін звернувся до «сил ополчення» із закликом відкрити гуманітарний коридор для українських військових, що опинилися в оточенні. 29 серпня о 6.00 ранку російський офіцер прибув до Многопілля і повідомив українській стороні, що вихід має відбуватися без зброї. О 8.15 українські військові організованими колонами почали рухатися з міста за попередньо домовленими з російською стороною маршрутами. Колони були розстріляні на марші.

Виставка Блокпост пам’яті  у ПолтавіБої під Іловайськом стали одним з переломних моментів війни на сході України: Збройні сили України втратили ініціативу на Донбасі та перейшли від атаки до оборони. Важкі втрати спонукали українське керівництво до укладення Мінського перемир’я в рамках контактної групи Україна – Росія – ОБСЄ із залученням представників російських бойовиків.

12 жовтня 2014 р. Президент України Петро Порошенко задовольнив рапорт про відставку Міністра оборони Валерія Гелетея.

Станом на кінець серпня 2017 року практично завершено процес встановлення, ідентифікації і перепоховання загиблих. За даними Національного військово-історичного музею, у тих боях 7-31 серпня 2014 року полягло 368 українських бійців, 18 вважаються зниклими безвісти.

(За матеріалами Вікіпедії).

Олександр Брусенський
Фото автора