Бомба уповільненої дії: 52 тисячам полтавців видали документи про власність на землю з помилками

У цьому сьогодні зізнався керівник головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Вадим Чувпило, виступаючи на нараді в голови Полтавської ОДА, де розглядали питання виконання в області Закону України «Про державний земельний кадастр».

Земельне питання болить тисячам полтавців, котрі з різних причин не можуть оформити своє право на земельні ділянки, отримати витяг із державного реєстру про право власності на землю, вирішити спірні питання, які дедалі частіше виникають у земельних відносинах тощо. Люди вимушені місяцями оббивати пороги чиновницьких кабінетів, щоб узаконити своє право на землю, оформити договори оренди, підтвердити своє право на земельні паї тощо. Після створення в області головного управління Держгеокадастру ці питання, обіцяли полтавцям, будуть вирішені. Або, принаймні, їхнє вирішення буде прискорене. Чи все гаразд сьогодні на Полтавщині із земельним питанням?

Як з’ясувалося з доповіді В. Чувпила, далеко не все. Сьогодні понад 900 тисяч полтавців мають земельні ділянки, але далеко не всі вони узаконили своє право на землю, бо документи їм раз у раз повертають саме посадовці Держгеокадастру. Більш того, визнав керівник обласного управління Держгеокадастру, 52 тисячам полтавців в управліннях Держгеокадастру видали документи про право на землю… з помилками: з неправильно вказаними межами ділянок, їхніми координатами тощо. Що це означає для власників землі в країні, де пройдисвіти будь-коли можуть скористатися хибами в документах і відібрати чужу власність, очевидно, розуміють усі. Тож і кожен власник земельної ділянки розуміє, що рано чи пізно, але за помилку несумлінного або професійно непідготовленого посадовця Держгеокадастру доведеться розплачуватися йому. А в тому, що поміж його підлеглих є й такі, не приховував і сам В. Чувпило, коли інформував присутніх про те, що особисто відвідав у всіх районах управління Держгеокадастру і переконався, що 95% їхніх працівників – відмінні спеціалісти. А решта 5%… До речі, сьогодні на Полтавщині в системі Держгеокадастру працює 69 людей.

Чому полтавцям дуже часто завертають документи на землю, які вони здають до управлінь Держгеокадастру? В. Чувпило пояснює це не лише особливостями комп’ютерних програм, які розроблені так, щоб повністю виключити особистий контакт чиновників з тими, хто переймається оформленням права на землю, але й тим, що дуже часто такі документи подають погано підготовленими. І це при тому, що їх, як правило, виготовляють на замовлення майбутніх землевласників спеціальні установи, які спеціалізуються на оформленні документів для Держгеокадастру. До речі, за чималі гроші.

«Таких установ на Полтавщині сьогодні понад сто. Але кількість і очевидна конкуренція не перейшли в якість: їхні спеціалісти не завжди мають належну підготовку для належного оформлення документів. Тому і документи приносять до нас із помилками, а це стає причиною їх повернення на переробку», – констатував керівник головного управління Держгеокадастру в Полтавській області.

До того ж, пролив він світло на одну з причин завеликих черг та неодноразових походів до управлінь Держгеокадастру полтавців, які хочуть оформити документи на земельні ділянки: вони утворюються через несумлінне виконання договірних зобов’язань цими установами. Замовники – полтавці, які здали документи до Держгеокадастру, мають за законом отримати витяг із Державного реєстру про право власності на землю протягом доби. Але через погано і помилково підготовлені документи, що їх взялися робити спеціалісти приватних підприємств, які спеціалізуються на цьому, папери часто повертають. Тож полтавці раз у раз навідуються до управлінь Держгеокадастру. Хоча, уточнив В. Чувпило, це мають робити представники тих організацій, з якими власники земельних ділянок уклали угоди на оформлення технічної документації на земельні ділянки. Вони не лише оформляють всі папери й роблять обміри, але й мають самі здавати ці документи до управлінь Держгеокадастру. Власник ділянки має прийти до Держгеокадастру лише одного разу – за витягом з реєстру про право власності на земельну ділянку. Але про це знають далеко не всі, тож, сплативши чималі гроші за виготовлення технічної документації, перебирають на себе обов’язки фірм, які ці гроші отримали й мають відпрацьовувати…

З цього приводу голова Полтавської ОДА Валерій Головко зазначив, що непогано було б провести з працівниками таких численних підприємств, які пропонують полтавцям свої послуги з оформлення технічно документації на земельні ділянки, провести навчальний семінар. Бо не годиться так, що люди, довіривши таку важливу роботу їх спеціалістам і сплативши чималі гроші за оформлення документації, «на виході» отримують брак…

Щодо виправлення помилок у документах на землю для тих 52-х тисяч наших земляків, котрі не зі своєї вини потрапили у халепу й стали заручниками хиб чиновників, В. Чувпило зазначив, що в обласному управлінні Держгеокадастру їх виправлятимуть…

Олександр Брусенський

На фото: В. Чувпило. Фото автора.