Чому будівництво школи в м. Заводське переросло в скандал

Будівництво школи в м. Заводське Лохвицького району триває 20 років. Навесні довгобуд включили до програми «Велике будівництво» й намагалися до 1 вересня завершити. Коли ці спроби провалилися, голова РДА Тетяна Костенко знайшла привід, щоб звільнити директорку школи Наталію Дробязко. А коли проти звільнення повстали батьки і вчителі, заходилася доводити, що не наказувала їй писати заяву.

20-річна історія будівництва нової школи №1 у Заводському містить багато протиріч та невиконаних обіцянок влади різних часів. У 90-х приміщення тоді Червонозаводської школи №1, наспіх зведене у 50-х роках, було визнане непридатним для подальшого навчання. Цукрокомбінат виділив дітям половину адміністративного будинку. Учнів, як тоді гадали, тимчасово перевели у тісні класи, поділені перегородками з ДСП.

Наприкінці 90-х розпочалося будівництво нової школи. Воно періодично активізувалося, періодично надходили державні кошти, періодично виділялися дотації з районного бюджету. Частина збудованого руйнувалася в періоди простою, частину переробляли, вносили зміни до проєкту… 1 вересня 2009 року був урочисто відкритий корпус молодших класів, а у березні 2010 року – харчоблок. Відтоді будівництво останнього, 3-го корпусу для 5–11 класів, частіше стояло на місці, ніж продовжувалося. Без даху руйнувалися стіни, роботи вели взимку, обсипалася покладена на морозі плитка, наступні будівельники виявляли наслідки недбальства чи «економії коштів» попередніми і т. д. Однак до відповідальності нікого не притягнули.
2017-го залишалося небагато внутрішніх робіт, але довелося змінювати проект і створювати умови для дітей із особливими потребами.

Навесні 2020 року на будівництво школи в м. Заводське виділили кошти в рамках проекту «Велике будівництво» і після тендеру та інших процедур у середині літа роботи вкотре відновилися.

Будівництво школи в м. Заводське планували завершити до 1 вересня, на врочисте відкриття мав приїхати Володимир Зеленський у супроводі обласних керманичів. Однак замість цього виник скандал.

До початку нового навчального року в деяких класах повним ходом ішли внутрішні роботи, деякі були вже й меблями укомплектовані. Та не була підключена каналізація. У останні дні для прибирання будівельного сміття, яке всі попередні підрядники накопичували і якого назбиралося десятки кубометрів, залучили батьків та учнів. Ті старалися з усіх сил.

Та 1 вересня учні 5–11 класів сіли за парти у старому приміщенні, а початківці в перші дні навіть пропустили трохи уроків. Бо раніше корпус 5–11 класів був відокремлений перегородкою, яку прибрали, і тепер дітям заважали запахи, пил і шум.

3 вересня у Лохвицьку РДА прибула делегація з кількох десятків учителів та батьків.

– Голова РДА не захотіла з нами зустрітися, – схвильовано пояснює Наталія Панкова, голова ради школи. – Під тиском написала заяву на звільнення заступниця голови РДА Ольга Папірненко, яка відповідає за освіту (сама освітянка із Заводського). Директора школи змушують подати заяву на звільнення нібито через те, що батьків змушували здавати гроші.

Нібито є на підтвердження якісь скріншоти, але ми (тут присутня половина батьківського комітету) цих скріншотів не бачили. Директор не допустила дітей до занять, бо немає комунікацій. Так смердить фарбою, що після години перебування в актовій залі я пила таблетки – боліла голова. Новий заступник голови РДА, почувши наші аргументи на захист директора, сказав: «Ми її все одно знімемо. Ми так вирішили. Тому що вона крала ковбасу». Вибачте, але це смішно.

У школі навчається друга моя дитина, директором ми задоволені. Але такого ще не було, щоб за тиждень готували школу до приїзду Зеленського. Зранку на вихідних висаджували готові квіти, їх поливала пожежна машина. Вчителі мили туалети. Батьки фарбували, тягали парти (запросили навіть інваліда, якому не можна). РДА тиснула на директора, педагогічний колектив. Тепер нас усіх обурило, що «знімають» директора. Це політичне замовлення.

Наступного дня Тетяна Костенко зустрілася з батьками та учителями на шкільному подвір’ї, зібралося до 200 чоловік.

– Школа працює у штатному режимі без зміни директора, – говорить Тетяна Костенко. – Директора звільняю не я, а відділ освіти.

Батьки запитали, чому була вказівка завести дітей у недобудовану школу і провести перший урок. Дискусія переходить на емоції.

– Я не боюся, хоча вчора сказали, що мене повісять, як при Сталіні, – б’є себе в груди Наталія Панкова. – Підлітки 7 клас тягали листи заліза і піддони. «Припахували» всіх.

– Два тижні перед 1 вересня почалися з того, що Ваш заступник відкрив на мене рот, – розповідає Наталія Дробязко. – Потім крик був, коли він викликав мене терміново, а я була в другому приміщенні школи. Ми знайшли людей для допомоги, підключилися учні й батьки. Напередодні 1 вересня приїжджали з Офісу президента, СБУ, Ткач із ОДА. Я намагалася пояснити, що не встигнемо. А він: «Шо Ви оце балакаєте?!» Потім численні поважні гості погодилися, що завершити роботи до ранку неможливо. Ми з Вами погодилися на варіанті: завести дітей як на екскурсію і вивести. Я до ранку не спала й думала, як завести 300 дітей у приміщення, де немає каналізації й пахне фарбою, корпус не зданий у експлуатацію. За це мене в той же день «посадити» могли! Допомогли будівельники. Вранці я виявила на входах коробки з написами: «Вхід заборонено». Ми провели свято за своїм сценарієм згідно з карантинними вимогами, повели дітей у стару школу. І тут Ваш заступник кинув: «Раз почали війну, будем воювати». А 2 вересня Ви викликали мене і згадали про переписку батьків, де вони пишуть, що здавали по 50 і ще 50 грн. Я цих скріншотів так і не побачила та не знаю, в якому це класі. Потім Ви сказали: якщо я не напишу заяву за згодою сторін, Ви мене звільните за статтею. Тоді присутня начальник відділу освіти Тетяна Яковенко пояснила, що спочатку треба розібратися, зустрітися з батьками. Коли це не допомогло, вона сказала, що в такому разі розрахується слідом. Але Ви повторили: «Ви пишете заяву. Я так рішила». Потім ми з Тетяною Володимирівною пішли в кабінет Ольги Папірненко, пояснили ситуацію. Вона пішла у Ваш кабінет і звідти я чула крики. Ми з’ясували, що скріншоти зроблені з переписки батьків у групі, вчителі до неї не мали стосунку. Батьки підтвердили: «Це наше, внутрішнє». Виявилося, батьки самостійно скидалися на туалетний папір і мило.

Ольга Папірненко оприлюднила низку обставин, які наводять на думку, що лист зі скріншотами – елемент продуманої кампанії, в якій уже визначений наступний директор школи.

У розпал зустрічі чоловік із натовпу вигукнув, пропонуючи самій Тетяні Костенко написати заяву на звільнення. У відповідь пролунали бурхливі аплодисменти.

– І не буде такого хаосу в районі, – продовжив чоловік.

– Синєгубов при людях пообіцяв, що директора не звільнять, а будівництво школи в м. Заводське завершать до 20 жовтня, – резюмує депутат облради Микола Бондар. – Послухавши все, я зрозумів, що вам, Тетяно Вікторівно, захотілося довести своє «Я» і відкрити школу 1, 2 чи 3 вересня. Вам треба визнати свої помилки, попросити вибачення перед директором і колективом.

Ці слова присутні зустріли гучними оплесками. Але до кінця зустрічі Тетяна Вікторівна так і не пристала на таку пропозицію та намагалася довести, що не наказувала писати заяву. Хоча присутні в кабінеті свідки стверджують протилежне, вона заперечує тиск на директора. Народ на це відреагував критичними вигуками.

Попри звинувачення Тетяни Костенко у брехні та надмірному бажанні виконати вказівки керівників ОДА, присутні відзначили її високі якості керівника та величезну роль (разом із заступником) у тому, що до завершення будівництва залишилося зовсім небагато.

Тетяна Костенко на посаді лише півроку, до того була підприємцем. Двічі балотувалася на посаду міського голови Лохвиці, неодноразово подавала документи як кандидат на посаду голови РДА, доки її все-таки не погодили.

За матеріалами «Народного телебачення».

На фото: Люди аплодують на пропозицію Тетяні Костенко звільнитися. Микола Бондар радить Тетяні Костенко попросити вибачення. Скріншот із відео.