Через бездіяльність МОЗу – в Україні спалах кору?

спалах кору

В Україні стривожені повідомленнями про поширення регіонами країни захворювання на кір. Мова вже іде про спалах кору, чого не спостерігалося з радянських часів. Ситуація значно ускладнилася після того, як у Києві днями зафіксували спалах кору серед дітей. За перші десять днів 2018 року у столиці зафіксували стільки випадків захворювань дітей на кір, скільки їх було за весь минулий рік. Тому багато кого дивують запевнення МОЗ України про те, що епідемії кору в Україні немає…

Сьогодні свою точку зору на проблему в українських ЗМІ висказав народний депутат Валерій Дубіль. Нардеп, зокрема, переконаний, що такі заяви від чиновників лунають на тлі, коли МОЗ провалила міжнародні закупівлі ліків.

«Українці відчули дефіцит вакцин ще у 2016 році. Адже у 2015-ому держзакупівлі ліків передали міжнародним організаціям. Відтоді термін поставок становить понад 20 місяців. Ось результат: за гроші держбюджету торік маємо в Україні вакцини КПК (від кору-паротиту-краснухи) лише 34% від замовленого і проплаченого обсягу. Така сама ситуація із вакцинами проти поліомієліту – 31,5% і проти гемофільної інфекції – 16%. Що вже говорити про повну відсутність поставок сироватки від сказу», – пояснив народний депутат.

За інформацією В. Дубіля, спалах кору на 9 січня 2018 року зареєстровано 54 випадки захворювання на кір (з них 43 – серед дітей) тільки в Києві. У грудні минулого року МОЗ констатував, що за рік в Україні захворіла на кір 2381 особа – у 70 разів більше, ніж у 2016 році. Політик нагадав, що коли держзакупівлі ліків передали міжнародним організаціям, уряд констатував значну економію грошей і перемогу над корупцією.

«Така «економія» – це економія на життях простих українців. Раніше, коли закупівлі проводив власне МОЗ, граничний строк поставки ліків після оплати державою становив 90 днів. Нерідко держава оплачувала партію вже за фактом її надходження! Після передачі закупівель міжнародним організаціям їм дозволили здійснювати поставки впродовж 12 місяців, ще й після 100% передоплати. Та й цього часу виявилось замало, уряд збільшив граничний строк поставок до 18 місяців! Через затримку поставок і невчасне отримання лікування перебіг хвороби ускладнюється, людина може стати інвалідом і навіть померти!» – переконаний нардеп.

Парламентарій обурився, що МОЗ не б’є на сполох через зрив вакцинації. Натомість, Київська Держпродспоживслужба після спалаху кору рекомендує максимально швидко охопити киян профілактичними щепленнями.

«Звідки взяти вакцину, якщо держзакупівлі провалені? У мене запитання до Уляни Супрун: скільки ще має людей захворіти чи померти, доки МОЗ почне виконувати покладені на нього функції? Теперішня ситуація зі спалахом небезпечної хвороби – повна відповідальність профільного міністерства», – резюмував В. Дубіль.

За даними місцевих ЗМІ, на Полтавщині на кір захворіло вже 22 людини.

Олександр Брусенський
(За матеріалами Інтернет)