Чи покарають винних?

екологічна катастрофа на Лохвиччині

Майже півроку минуло з того дня, як комунальне підприємство «Паросток» почало вивозити з території бурової установки рідину, що містила компоненти бурового розчину. Нарешті Лохвицький відділ поліції отримав результати аналізів зразків ґрунту, взятих у місцях виливу. Аналізи підтвердили наявність речовин, яких не буває у природному ґрунті, але ймовірність, що винних удасться притягнути до відповідальності, дуже невисока. Екологічна катастрофа на Лохвиччині серйозно загрожує здоров’ю жителів області

Існує легенда, буцім у одному з українських вишів, де навчають добувати нафту й газ, викладач розповівдав студентам: «Було раніше в Лохвицькому районі село Сенча. Навколо нього знайшли значні поклади вуглеводнів, наставили вишок і довкілля настільки забруднили, що людям далі жити там не можна. Все село виселили, людям безкоштовно дали житло у інших містах і селах.».

Екологічна катастрофа на Лохвиччині: забруднення впливає на здоров’я сенчан

екологічна катастрофа на Лохвиччині
На місці виливу відходів, колишня ферма у Сенчі, березень 2018 р.

Відселення людей – справді легенда, а от наслідки забруднення сенчани відчувають на собі десятиліттями. Нині добувачі хоч якось мінімізують шкоду довкіллю, раніше ж повсюди горіли факели з попутного газу, розливався буровий розчин, захоронювався токсичний шлам… Але й зараз водяні горизонти порушуються при бурінні, туди потрапляють буровий розчин і шлам, вуглеводні. Колодязна вода часто тхне нафтопродуктами. Непотрібні вуглеводні випалюють так, що горять факели, правда, значно менші, ніж за радянських часів.

Медики офіційно не підтверджують зв’язок захворюваності зі станом довкілля, спричиненим добуванням вуглеводнів, але діти страждають від головних болів, слабкості, недокрів’я, ацетонурії, захворювань нирок, суглобів. Підвищений рівень онкозахворювань, висока смертність.

Натомість нафтогазові підприємства підтримують соціальну сферу Сенчі, та в народі це називають подачками.
У селі є ініціативна група активістів, які борються за чисте довкілля і піднімають скандали, коли виявляють забруднення.

«Прорвало амбар для шламу»

У середині березня цього року активісти виявили біля колишньої ферми край Сенчі калюжі невідомої рідини. Вони дослідили калюжі й розповіли, що рідина нагадує цементовий розчин без піску. Він викликає «пощипування» пальців і на дотик здається «м’яким», наче розчин соди чи миючого засобу. Люди зателефонували депутатам Сенчанської сільради та ініціативній групі. А ті, оглянувши калюжі рідини, припустили, що це – відпрацьований буровий розчин (шлам). Шлам являє собою водний розчин, містить частинки пробуреної породи та хімічні реагенти, які додають у воду, що подається у свердловину при бурінні.

 екологічна катастрофа на Лохвиччині - обговорення
Віктор Щуров закликає депутатів облради покарати винних.

На свердловині Яблунівського родовища №353 на той час тільки почала буріння компанія «Xinjiang Beiken Energy Engineering Co», яка працює на замовлення ПАТ «Укргаз­видобування». Китайці приїжджають зі своїми обладнанням і технологіями, бурять у кілька разів швидше, ніж наші. А це потрібно для швидшого досягнення Україною енергетичної незалежності. Китайці обіцяли також мінімальну шкоду для довкілля, що забезпечується безамбарним способом буріння – шлам не накопичується у амбарі з наступним захороненням, а очищається, вода використовується повторно, обмаль відходів вивозиться на утилізацію.

Незадовго до виливання рідини біля городів сенчан фірма «Екотел-Оіл» (у свою чергу найнята фірмою-субпідрядником «Екоенергопром», яка напряму працювала на китайців) уклала із комунальним підприємством «Паросток» угоду про вивезення з бурового майданчика, де жили китайські робітники, рідких побутових відходів (а не бурового розчину!).

– Я пропрацював у нафтогазовій галузі 35 років, тому мені одразу зрозуміло, що вилита край людських городів рідина – відпрацьований бурильний розчин, – розповів депутат Сенчанської сільської ради Михайло Євтодій. – Представники «Паростка» розповідають, нібито вивозили з бурового майданчика воду, яка утворилася при таненні снігу. Стільки води не могло утворитися зі снігу на такій площі. Рідину виливали по всьому селу, крім колишньої ферми – по ярках тощо. За нашими підрахунками – до 48 машин по 4 тонни. Тобто в селі вилили 192 тонни невідомих відходів.

Біля виливу група сенчан стояла близько півгодини, після чого в багатьох почали боліти голови, потерпло в роті. І це при зимовій температурі. А що було б улітку, коли випаровування інтенсивніше? Бурильники обіцяли возити шлам на полігон у Кременчук.

Вивозячи відходи, комунальне підприємство намагалося заробити. До управління ним долучився Петро Чорний, якого прийняли на роботу в сільраду спеціалістом із питань житлово-комунального господарства. Приступивши до роботи, він сказав, що тут нічого не робиться і «я буду вас учить, как зарабатывать деньги». Під впливом Петра Володимировича директор КП Катерина Боднар підписала договір із буровим підприємством, де працюють китайці. Вивезення однієї машини звідти коштує понад 800 грн, тоді як із дворів у Сенчі – порядку 160–200. Був підписаний договір на вивезення побутових відходів, а вивезли промислові. Мені розповідали люди, звідки вони взялися: на буровій прорвало амбар для шламу й рідина почала розливатися по всьому двору.

Громада Лохвиччини поскаржилася в усі інстанції

17–25 березня у 3 клубах Сенчі та клубі сусіднього села Лучка прокотилася низка зборів за участю громади, депутатів сільської, районної, обласної рад. Винними люди визнали сільського голову Віктора Лисого і новоприйнятого на роботу в Сенчанську сільраду спеціалістом із питань житлово-комунального господарства Петра Чорного (про цю одіозну особу розповімо нижче). Майже одноголосно сенчани прийняли пропозицію визнати роботу сільського голови незадовільною й висловити йому недовіру, визнати незадовільною роботу Петра Чорного та розірвати з ним трудовий договір; створити ініціативну групу для припинення виливання відходів; зобов’язати В. М. Лисого та П. В. Чорного прибрати відходи; ініціювати розгляд виливу відходів облрадою; узяти проби для аналізу.

Сенчани вирішили звернутися до природоохоронної прокуратури Полтавської області, Державної екологічної інспекції Полтавської області для подальшого розслідування та встановлення походження відходів, а також притягнення до відповідальності винних за несанкціоноване їх скидання.
Причетні до виливів намагалися довести, що виливали звичайну воду. Мовляв, через грязюку водій не зміг доїхати до каналізаційного колектора й вилив рідину де прийдеться (правда, пізніше виливи знайшли й на околицях інших кутків села, по ярках тощо).

Екологічна катастрофа на Лохвиччині та місцева влада

Проти Петра Чорного порушували низку кримінальних проваджень, але засудили лише раз

Сільський голова Віктор Лисий у цій ситуації поводився так, наче нічого не знає. Петра Чорного він прийняв на роботу за контрактом на 3 місяці без конкурсу. Коли у новоствореній ОТГ з’явилася посада спеціаліста з питань ЖКГ, формально був оголошений конкурс. Але усі претенденти, які подавали документи, самі їх забрали й відмовилися від участі. А «зелене світло» для Чорного було забезпечене після тісної співпраці з Лисим у виборчому процесі.

екологічна катастрофа на Лохвиччині
Озеро шламу з’явилося у травні за кілометр від Лохвиці.

Перед останніми виборами сільського голови восени 2017 р. Лисий став членом ВО «Батьківщина». БЮТівці забезпечили Лисому рекламу, влаштували в селі концерт Павла Зіброва. Унаслідок той переміг, обігнавши конкурента на півтора десятка голосів. Одночасно Петро Чорний очолював виборчий штаб скандально відомого В’ячеслава Демчука, який балотувався на посаду міського голови Лохвиці. Чорний організував випуск незаконних листівок із явною брехнею проти головного конкурента – Віктора Радька (який у результаті набрав більше 70% голосів і став міським головою вдруге). Поліція затримала в Лохвиці найнятих Чорним жителів Сенчі, які ті листівки роздавали.

Після такої співпраці, приймаючи на роботу Чорного, Лисий не послухав нікого, хоча про численні ризики попереджували і розповідали односельці, депутати районної та Лохвицької міської рад. Як і про те, що проти Чорного була порушена низка кримінальних справ, але він майже завжди виходив сухим із води. Ще б пак! Адже він мав міцні зв’язки із впливовими членами «Батьківщини», у 2016 році очолював виборчий штаб нинішнього нардепа від 151 округу Руслана Богдана.

Варто згадати кілька епізодів життя чинного депутата Лохвицької районної ради від «Батьківщини» Петра Чорного. На всі скандали та підозри не вистачить і цілої газети.

У Лохвицький район цей чоловік приїхав із Криму 2014 року. Там він працював помічником-консультантом народного депутата від партії «Батьківщина». У Лохвиці одразу заприятелював із місцевими однопартійцями. Після краху «регіоналів» намагався стати головою Лохвицької РДА, але не вийшло. Тогочасний міський голова Лохвиці, теж однопартієць В’ячеслав Демчук, звільнив із посади директора міського комунального підприємства молодого успішного керівника і передав цю посаду Петрові Володимировичу. За рік керівництва Чорного підприємство зазнало збитків, утворилися борги, не працювала частина техніки, люди недоотримували зарплату. Під час виборів працівники КП «Лохвиця» клеїли на всіх стовпах портрети Демчука, надруковані у КП на спеціальному принтері, купленому міськрадою.

Наступний міський голова Віктор Радько ініціював перевірку діяльності підприємства. За словами Радька, через несплату податків із доходів фізичних осіб КП мало сплатити близько 800000 грн штрафу. Причому із працівників гроші утримали, але вони кудись поділися. Через підозру в фінансових та інших зловживаннях проти Чорного було порушено низку кримінальних проваджень.

Екологічна катастрофа на Лохвиччині: ситуація суттєво не змінилася

Провадження так і не дійшли до суду. І лише штрафом відбувся Чорний за те, що сам написав у своїй трудовій книжці, нібито звільнений не за статтею, а за згодою сторін, і отримував допомогу як безробітний. Справу розглядав та виніс вирок Решетилівський районний суд, після чого Петро Чорний має судимість. Довелося покаятись і повернути незаконно отримані гроші.

Чорний прославився і під час виборів народного депутата від 151 округу, які відбулися влітку 2016 року. Правоохоронці знайшли в нього російський паспорт, виданий в окупованому Криму, підозрювали в низці порушень виборчого процесу. Про них повідомляли в поліцію і ЦВК команди опонентів. Були порушені кримінальні провадження. Але (кажуть, через те, що вибори все ж виграв Руслан Богдан, на якого працював Петро Чорний) і це зійшло йому з рук.

Невгамовний Чорний намагався очолити районний відділ освіти в Гадячі, але туди докотилася його слава…

Коли Чорного ловлять на брехні, той відповідає: «А у нас свобода слова!»

Директор «Паростка» відкрито зізналася, що уклала угоду за вказівкою Петра Чорного, але притягти його до відповідальності важко.

– Чорний не має прямого впливу на роботу комунального підприємства, може лише допомогти організаційно, порадами, – каже Віктор Лисий.

Сільський голова перед громадою обіцяв не продовжувати контракт із прийнятим на 3 місяці спеціалістом. Але минуло ще 3 місяці, а той продовжує працювати.

Голова екологічної комісії обіцянок не виконав

Одним із ініціаторів проведення в Сенчі 11 квітня засідання екологічної комісії Полтавської обласної ради став Віктор Щуров, депутат із Лохвиці.

Крім членів комісії, були присутні й інші депутати облради, депутати Лохвицької районної і Сенчанської сільської рад, представники нафтогазового комплексу, правоохоронці, обурені місцеві активісти і чимало журналістів. Звучали обурення, депутатам довго розповідали все про сенчанські екологічні негаразди. Здавалося, це мало б пришвидшити наслідки. Але ж голова комісії з питань екології та природокористування.

Ігор Горжій – однопартієць Віктора Лисого й Петра Чорного та їх впливового покровителя Руслана Богдана.

Перед комісією начальник лох­вицької поліції Сергій Сергієнко доповів депутатам і громаді, що майже за місяць після події аналіз не лише не зроблений, а про його призначення хімічних експертиз у Харківському НДКЦ при МВС України тільки подане клопотання до суду. Зразки невідомої речовини поліцією відібрані у трьох місцях. Порушене кримінальне провадження за ч. 1 ст. 239 ККУ.

Члени комісії всього-на-всього прийняли рішення створити групу швидкого реагування, до якої ввійшли депутати різних рівнів, громадські активісти тощо. Попри наполягання громади, на місця виливів комісія не виїхала. Ігор Горжій обіцяв це зробити після 15 травня, а потім робити відповідні висновки та звертатися до правоохоронних органів і екологічноі інспекції. Але насправді не зробив нічого й досі.

Ми намагалися дізнатися, чому, у самого пана Горжія, однак на сайті облради його номер телефонуата електронна адреса відсутні (хоча у переважної більшості депутатів вони зазначені). Заступник голови екологічної комісії Сергій Жук переадресував питання до Ігоря Григоровича й надав його номер, однак відповіла жінка і невпевнено сказала, що номер помилковий.

Екоінспекція не відповіла на звернення: екологічна катастрофа на Лохвиччині продовжує розвиватися

На початку травня озеро з такої самої рідини з’явилося за кілометр від околиці Лохвиці. За непідтвердженою інформацією, його налили з автоцистерни, яка вивозила відходи з тієї ж китайської бурової. Нібито водій намагався заїхати на територію лохвицьких очисних споруд і злити рідину в ставок, але сторож його прогнав. Тож водій злив у болото невідомо скільки цистерн розчину.

10 травня я відправив на електронну адресу Дежавної екологічної інспекції у Полтавській області лист-звернення. Але відповіді протягом визначеного законом 30-денного терміну не отримав.

Жінка, яка приймає дзвінки на загальний телефон екоінспекції, порадила звернутися до відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням із відходами та небезпечними хімічними речовинами. І надала стаціонарний номер тодішнього начальника цього відділу Олександра Старикова.

Після трьох днів, у які телефон не відповідав, я попросив передати Олександрові Михайловичу свій номер мобільного. Однак минув тиждень, а пан Стариков не зателефонував, я ж здійснив на його службовий номер близько 20 марних викликів. Тож маю повне право припускати, що говорити він не бажає, а його телефон визначає вхідні номери.

Наслідком роботи фахівців обласної екологічної інспекції у Сенчі став лише висновок із рекомендацією прибрати забруднений грунт із колишньої ферми та притягти до адміністративної відповідальності водія КП «Паросток».

Враховуючи мляву реакцію екоінспекції, Віктор Щуров іще на засіданні екологічної комісії в Сенчі ставив питання про відповідність займаній посаді Вадима Осипенка (замість себе тоді він прислав некомпетентного заступника і лише наступного дня «прилетів» на сесію облради в Лохвиці, коли вже «смаленим запахло»). Пізніше на пленарному засіданні облради пропозицію Віктора Степановича звернутися до Прем’єр-міністра Віктора Гройсмана з проханням переглянути відповідність Осипенка посаді виносили на голосування. Але більшість депутатів її не підтримала.

За останньою інформацією сайту Державної екологічної інспекції в Полтавській області очолює її тепер інша людина – Сергій Кравченко.

Аналогічне звернення я направляв і на урядову гарячу лінію. За місяць відповідь надійшла від полтавської поліції, її суть – слідство триває.

Експертиза виявила полімерні частки та інші неприродні компоненти ґрунту

Розслідування тягнулося місяцями. Хоча яким би не складним був аналіз, стільки часу для виконання його не потрібно. Я періодично звертався до попереднього начальника лохвицької поліції з проханням повідомити останню інформацію. Той щоразу повідомляв: «Слідство триває, і винні будуть покарані».

екологічна катастрофа на Лохвиччині
Так виглядає рідина на виловленому з «озера» смітті.

У багатьох жителів Лохвицького району складалося враження, що слідство затягується умисно, щоб «зам’яти» справу. Адже замішані в ній люди, пов’язані з нардепом. Відтягування аналізу і тривале зберігання зразків ґрунту – на руку винним. Адже багато хімічних речовин розкладається з часом. Згадаймо, на упаковках із інсектицидами проти колорадських жуків зазначено, через скільки днів після обробки відбудеться розклад на нетоксичні сполуки і картоплю можна споживати.

Нарешті Лохвицький відділ поліції отримав із лабораторії Харківського НКЦД останні результати аналізу проб грунту, відібраних у березні. Як пояснюють поліцейські, в Полтавському НКЦД такого аналізу не можуть зробити. А в Харкові – велика черга, експерти перевантажені.

– Перший зразок являє собою суміш карбонату кальцію (вапняк, крейда) і глинистих мінералів із домішками зерен мінералів (переважно кварцу), – читає висновок виконуючий обов’язки начальника слідчого відділу Богдан Пономаренко. – Є середньокарбонатним глинистим ґрунтом бурого кольору. Зразок, представлений на дослідження, штучного походження, не є складовою природного ґрунту. Другий зразок є темно-сірим середньоглинистим ґрунтом із домішками гідрологічного в’яжучого із мінеральним наповнювачем і полімерними частками. Вилучені зразки складаються з дрібних часток будівельного розчину, шлаків, полімерних часток, що не є компонентами природного ґрунту.

Отож, аналіз доводить, що байки про виливання лише води від танення снігу і відсутність бурового розчину – цілковита брехня. Не з коров’ячого ж посліду на території ферми було взятися гідрологічним в’яжучим, мінеральним наповнювачам, часткам будівельного розчину, шлакам і полімерним часткам! Якраз вони і входять до складу бурового розчину!

Явно токсичних речовин експертиза не виявила. Можливо, вони розклалися за час зберігання. Але якби й виявила, для притягнення до відповідальності винних потрібні тяжкі наслідки: захворювання чи смерть людей, значне забруднення самих земель аж до знищення родючих шарів. Якщо всі живі, складу злочину немає! Та й якби сталося щось, покарання за ч. 1 ст. 239 ККУ дуже м’яке – штраф до 3 400 грн або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Кілька кузовів забрудненого ґрунту винні вивезли на утилізацію назад до бурової вишки. Решта виливів розтеклася у навколишні водойми, грунтові води, випарувалася в повітря – і все це, найімовірніше, залишиться безкарним!

Як часто буває, винною виявилася… «невістка». Через гріхи свого керівництва звільнився з роботи водій КП «Паросток», який уночі виконував накази й розливав воду з буровим розчином по Лохвицькому району.

Сергій НІКОНОВ.

Фото автора

Для збільшення зображення натиснути на фото