Чи зігріють полтавців «теплі» кредити?

теплі кредити

Перманентне здорожчання енергоносіїв, що буквально спустошує й без того не надто товсті гаманці українців, спонукає уряд та громадськість шукати шляхи зменшення витрат для населення за оплату комунальних послуг. Зокрема, за тепло. Вибір тут не великий: уже зрозуміло, що олігархи, які монопольно володіють теплогенерируючими компаніями, не поступляться і не знизять вартості свого «продукту». Тим більше, що існуюча система субсидій оплати за комунальні послуги до цього не спонукає. Як і до економії енергоресурсів.

Своє плече тим, хто хоче таки заощадити на оплаті за енергоносії, зокрема, тепло, але не має для цього фінансової можливості, вирішила підставити держава. У вигляді надання, перш за все ОСББ і жилищно-будівельним кооперативам (ЖБК) так званих «теплих» кредитів. Тобто, позик на утеплення шляхом заміни вікон, установки тепло генераторних, утеплення багатоквартирних будинків, заміни опалювального обладнання тощо. Для цього, приміром, 12 липня уряд виділив додатково 300 млн. грн. на фінансування програми «теплих» кредитів у 2017 році. Після підписання договорів про співпрацю з агентством з Держенергоефективності, їх надаватимуть для ОСББ/ЖБК так і для фізичних осіб державні банки – Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк та Приватбанк.

Учора їхні представники взяли участь у нараді у голови Полтавської ОДА Валерія Головка, де обговорювали хід реалізації обласної Програми підтримки населення, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів для виконання заходів з енергозбереження на 2015-2020 роки, яка затверджена рішенням облради. Вона передбачає відшкодування з обласного бюджету позичальникам 10 відсотків річних у національній валюті за кредитами, отриманими на заходи з енергозбереження та на заходи, орієнтовані на використання альтернативних до газу джерел енергії.

Крім того, частину «теплого» кредиту оплачуватимуть і місцеві органи влади. Тобто, ОСББ або ЖБК доведеться повернути банкам значно меншу суму за отримані «теплі» кредити. На Полтавщині програма розрахована на шість років і виконується у два етапи. Для її реалізації планували залучення кошти з обласного бюджету в 2015 році – 200 тисяч гривень, та на наступні роки – по майже мільйону грн. на відшкодування частини відсоткової ставки за кредитами, залученими ОСББ та ЖБК на впровадження енергозберігаючих заходів.

«З початку дії Державної цільової економічної програми енергоефективності на 2010-2017 роки в області взяли 8450 кредитів на суму 134,07 млн. грн. За результатами даних Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, до прийняття Програми Полтавська область посідала 18 місце щодо кількості наданих кредитів для ОСББ, ЖБК та фізичних осіб, у 2016 році – 14 місце, за результатами 7-ми місяців 2017 року – 15-те, – поінформував учасників наради доповідач Едуард рева. – Відповідно до програми, у 2016 році відшкодовано 797,34 тисяч гривень, у 2017 – 694,555 за кредитними договорами для ОСББ, ЖБК та фізичних осіб…».

У свою чергу, голова Полтавської ОДА В. Головко наголосив, що за рівнем охоплення «теплими» кредитами Полтавщина посідає 13 місце в Україні. Тільки цього року сума кредитування склала майже 700 тисяч гривень. Проте, висловив переконання, що рівень інформування населення про вигоди від «теплих» кредитів наразі недостатній. Як не надто оптимальні й умови таких позик. Керівник регіону наголосив, що ті, хто беруть «теплі» кредити, хочуть бути впевнені у стабільності роботи банків та в тому, що правила гри – умови надання кредитів, не зміняться з роками.

Чи важко отримати «теплий» кредит? Своїм досвідом з кореспондентом «ПП» з цього питання поділилася голова ОСББ «Гетьманський,3 (Полтава) Світлана Кавурко. За її словами, такий кредит ОСББ вимушено було взяти після того, як УЖКГ виконкому Полтавської міськради відмовилося від своїх попередніх обіцянок всіляко підтримувати створення ОСББ в обласному центрі, і заявило, що вікна у під’їздах багатоповерхівки міняти не буде. Мовляв, ви вже не наші». Зважаючи на великі втрати тепла через давно зношені вікна у під’їздах, жильці на зборах вирішили взяти «теплий» кредит. Такому рішенню передували ретельні розрахунки того, чи зможе ОСББ його виплатити?

Зважаючи на те, що обласна влада погасить 10% кредиту, а міська обіцяє погасити ще 8,5% , кредит вирішили брати, бо вікна край необхідно замінити ще до настання холодів. А от сам процес отримання кредиту, каже жінка, доволі непростий, бо пов’язаний із необхідністю оформлення сили силенної всіляких довідок. Кредит погодився надати «Ощадбанк», де голова ОСББ провела практично два тижні, надаючи потрібні документи, та консультуючись у фахівців банку. У решті-решт, документи прийняли. Але, як виявилося, це ще не гарантує, що «теплий» кредит ОСББ таки нададуть. Усі папери відправили до Києва, де остаточне рішення прийматимуть у центральному офісі «Ощадбанку». Минув вже місяць, але звісток звідти ще не надійшло. Голова ОСББ таки сподівається, що кредит співтовариство отримує і вікна вдасться замінити ще теплої пори року…

Олександр Брусенський
Фото автора.