Чи зможуть полтавські школи обійтися без «общака»?

батьківські внески

У обласному центрі жваво обговорюють новину про те, що в школах і дитячих садках міста заборонили так звані батьківські внески, які батьки учнів і дошкільнят сплачують «добровільно-примусово» протягом навчального року. Рішення про це ухвалила Полтавська міська рада на сесії, яку скликали 19 жовтня 2018 року. Новина, справді, здається актуальною, бо рішення депутатів не лише зачіпає інтереси багатьох полтавців, у кого в родинах є учні, але й покликане зруйнувати традицію, яка, здавалося б, намертво вкоренилась у школах та дитячих садках обласного центру. До речі, як і в інших містах України…

З року в рік батьківські внески в школах зростають

Судячи з того, що депутати практично одноголосно підтримали рішення про заборону збору грошей з батьків у школах міста та дитячих садочках, ця проблема їм відома. Відоме й негативне ставлення самих полтавців до поборів в школах – їх примушували сплачувати батьківські внески під виглядом добровільних платежів.

По-своєму доленосне рішення на сесії, схоже, прийнято не випадково саме на старті навчального року. Після розмов про захмарні суми грошей, які необхідно було витратити, щоб зібрати дітлахів до школи, тепер у Полтаві так само говорять про те, що в школах відчутно зросли батьківські внески. Не набагато краща ситуація і в дитячих садках обласного центру, де коштом батьків вирішується чимало проблем, хоча на це з бюджету виділяється, як запевняють чиновники, достатньо грошей.

А. Матковський про батьківські внески
А. Матковський

Ініціатором рішення про заборону поборів в школах став депутат Полтавської міськради Андрій Матковський. За його інформацією, батьківські внески вже введено в ранг обов’язкових платежів. Причому, апетити тих, хто змушує батьків поповняти «общак», непомірно зростають.

«За останні роки в Полтаві уже не просто збирають гроші на ремонт, а створена ціла система, коли щомісяця з батьків збирають кошти. На початку кожного року ми з вами ухвалюємо бюджет. Майже 900 мільйонів спрямовано у 2018 році на освіту: на реконструкцію, ремонти, вікна, меблі та інші передбачені законодавством цілі. Ми завжди запитуємо про потреби шкіл і намагаємося їх виконувати. Фінансування з міського бюджету повинно вистачати на цю галузь, – стверджує депутат.

А. Матковський наголошує, що батьківські внески, які стали поганою практикою в полтавських школах, не лише неправомірні, але й безпідставні. Причому, ідеться про чималі суми, які безконтрольно осідають в «чорних» касах, якими розпоряджаються на власний розсуд кілька людей. Приміром, за інформацією А. Матковського, в Полтавській ЗОШ №17 на батьківських зборах всього півгодини обговорювали проблеми навчального процесу, а потім кілька годин розглядали питання про батьківські внески в сумі 400 гривень з кожного.

Схоже, депутати, котрі вирішили зламати систему поборів в школах і дитсадках, розуміють те, що вступили у двобій з добре налагодженим механізмом, який турботливо доглядають в школах вже дуже давно. І не дозволяють стороннім втручатися в його роботу. Тому в сесійній залі, під час обговорення питання так званих «батьківських внесків», говорили й про те, що «одним рипом» покласти край поборам з батьків не вдасться. І пригадували, що заборонити батьківські внески в школах в Полтаві намагаються не вперше. Утім, після тимчасової паузи, гроші все одно продовжували збирати. А тих, хто наважувався оспорювати цю ініціативу, або навіть відмовлявся здавати гроші, піддівали обструкції. І цькували їхніх дітей в класах…

Тому, переконані учасники сесії, самого чергового ухвалення рішення про заборону поборів в школах обласного центру, замало. Необхідно створити такий механізм депутатського контролю, який би поставив надійний заслін поборам. Приміром, проводити роз’яснювальну роботу з ініціаторами збору грошей – самими батьками. Вірніше, головами та членами батьківських комітетів. Не секрет, що саме вони обкладають батьків «оброком», виводячи з-під удару директорів шкіл, та класних керівників, які скрізь заявляють, що не мають жодного відношення до батьківських внесків. І, тим паче, не примушують батьків учнів їх здавати.

Певною мірою ініціатива голів батьківських комітетів, які вимагають гроші від батьків, пояснюється тим, говорили депутати, що ті таким чином «купують» для своїх чад преференції – нагородження медалями, високі бали, відмінні характеристики тощо…

«Чорна» каса і директор школи…

Дехто з депутатів під час обговорення проблеми ставився до теми прагматично. Мовляв, існуюча система витрачання бюджетних грошей не дозволяє директорам шкіл вирішувати нагальні проблеми, які мало не щодня виникають у школах і їхнє вирішення потребує «живих» грошей, яких у шкільного керівництва немає. І не лише мова про поточний ремонт. Але, приміром, закупівлю призів для шкільних олімпіад, витратних матеріалів тощо. На що з бюджету грошей не виділяють, але без них навчально-виховний процес організувати дуже важко. Або викладай гроші з власної кишені, директоре, або залізай в «общак», який мають батьківські комітети…

В. Олійниченко про батьківські внески
Директор Полтавської ЗОШ №11 Валентина Олійниченко

Так це, чи – ні, «ПП» поцікавилася у самих освітян. Директор Полтавської ЗОШ №11 Валентина Олійниченко, зокрема, не приховує стурбованості ситуацією з легалізаціє батьківських внесків, які, зізнається, здають і в їхній школі.

«Про батьківські внески знають всі! Але, гроші, які збирають з батьків, переважно витрачаються на поточний ремонт в школі. Крім поточного ремонту, нам потрібні гроші на канцтовари, папір, заправку принтерів тощо. Раніше на ці потреби грошей взагалі не виділялося з бюджету. А потреба була і залишається. Хоча, кажуть, що тепер будуть виділятися…, – відповіла директриса. – Як директор з досвідом, я можу сказати, що на поточні ремонти нам справді потрібні гроші. Причому, гроші «швидкі»… Дивиться, якщо в школі поламався кран, то через два тижні, поки виділять гроші на новий, він мені не так буде потрібний, як сьогодні. До збору грошей з батьків ані директор школи, ані вчителі не мають жодного стосунку. Це виключно ініціатива батьківського комітету. Тож, якщо батьки й надалі проявлятимуть ініціативу щодо збору грошей, то, думаю, ніхто їм цього не може заборонити… Якщо в школі потік кран, або розбили унітаз, то, безумовно, ми звертаємося до голови батьківського комітету по гроші…».

Л. Бойченко про батьківські внески
Заступник Полтавського міського голови з гуманітарних питань Людмила Бойченко

Своє бачення проблеми з батьківськими внесками в полтавських школах має і заступник Полтавського міського голови з гуманітарних питань Людмила Бойченко, яка перед тим, як обійняти цю посаду, сама працювала директором однієї із полтавських шкіл. Тож, ситуацію знає не з чужих слів. І висловлює свою думку не лише, як чиновник, але й колишній керівник навчального закладу.

«Якщо ми говоримо про те, що сьогодні школа потребує реформування і переходимо на нову модель української школи, то це питання (батьківські внески та їх заборона – авт.) реальне. Є наміри з 1 січня 2019 року перевести школи на самофінансування. І кошти, які місцевий бюджет може виділити пропорційно на кожну школу, будуть витрачатися саме на першочергові проблеми шкіл, – каже Л. Бойченко. – Отже, якщо школи перейдуть на самофінансування, то потреба в батьківських грошах відпаде сама по собі. Але, якщо є якісь фонди, приміром, на подарунки дітям, на призи на свята тощо, то це на власний розсуд батьків. А от потреби школи не будуть вимагати збору коштів. Як у недалекому минулому директор школи, я вже була налаштована на те, що необхідно обходитися без збору коштів. І це дуже правильно, і це рішення я підтримую. А от обов’язкові батьківські внески я не підтримую!».

Батьківські внески заборонили. Що далі?

Доволі жваве обговорення рішення про заборону батьківських внесків в полтавських школах і дитячих садках допомогло депутатам відпрацювати механізм виконання свого ж рішення. Рішення, яке буде дуже не просто втілити в життя. Депутати погодилися з тим, що необхідно розробити алгоритм фінансової допомоги школам на поточні першочергові потреби. Тобто, кожен директор школи повинен мати «кишенькові» гроші з бюджету на першочергові потребі свого закладу. Депутати вирішили, що суми в 100 тисяч гривень мало б вистачити на навчальний рік. Для цього у бюджеті 2019 року вони хочуть передбачити гроші для кожної школи на оперативну закупівлю канцтоварів та інших дрібниць.

Гроші грішми, але, наголошували обранці, без персональної відповідальності директорів шкіл не обійтися. Навіть лунали заклики в разі потреби показово звільнити 2-3 керівників школи, котрі проігнорують рішення сесії і дозволять й надалі збирати батьківські внески. Депутати готові самі «іти в народ» задля роз’яснення свого рішення. Зокрема, брати участь у батьківських зборах, де роз’яснювати позицію міськради щодо поборів з батьків та інформувати їх про фінансування шкіл міста. Батькам обранці порадили, у разі, якщо з них вимагатимуть гроші на ремонт, або інші заходи, звертатися зі скаргами до депутатів. І не боятися переслідувань своїх дітей з боку класних керівників…

Отже, в Полтаві заборонили батьківські внески. Рішення революційне, бо зачіпає дуже чутливу тему для обласного міста. Чи вдасться його провести у життя, покаже час. Але дорогу долає той, хто іде.

А тим часом в Полтаві почався збір підписів під петицією до міської влади з вимогою взагалі ліквідувати батьківські комітети в школах. А перед тим зобов’язати всі батьківські комітети прозвітувати за період діяльності у 2017-2018 роках. У тому числі, і про витрачання батьківських внесків.

«Створити комісію з представників депутатського корпусу, профільних управлінь та громадськості щодо моніторингу збору коштів у закладах освіти міста Полтави. Разом і спільними зусиллями забезпечити комфортні умови навчання дітей», пропонує автор петиції…

Олександр Брусенський

Фото автора.