Чиновники про поширення наркотиків у Полтаві: «Наших резервів для боротьби вже не вистачає…»

розповсюдження наркотиків у Полтаві

Проблема поширення наркоманії в обласному центрі, яка, схоже, безконтрольно крокує містом, нарешті визнана на офіційному рівні. Принаймні, в Полтавській міськраді, де занепокоєні катастрофою розповсюдження наркотиків, перш за все серед молоді, та зростанням кількості наркоманів.

3 жовтня про це говорили в рамках міжгалузевої наради з питання протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, де головувала новий заступник міського голови з гуманітарних питань Людмила Бойченко. За її інформацією, яку вона оприлюднила на початку заходу, в Україні кількість наркоманів може перевищувати п’ять мільйонів.

Тривожить те, що п’ята частина всіх наркозалежних – школярі, а 60% – це молодь віком 16 – 30 років. Аналітики зазначають, що серед українців попитом користуються як «традиційні наркотики – героїн, гашиш, марихуана, так відносно нові синтетичні – різноманітні солі, спайси, фен, марка, «земляника» тощо. Цей дурман популярний особливо поміж молоді через свою доступну ціну – від 150 гривень за дозу.

Щодо масштабів прозповсюдження наркотиків в самій Полтаві, то назвати точну кількість наркоманів, схоже, не береться ніхто. Принаймні, з учасників наради. Так, завідуючий стаціонарним відділенням обласного наркологічного диспансеру Вадим Клорфайн заявив, що на офіційному обліку нині перебуває понад тисячу наркоманів. Але, реальна цифра наркозалежних у обласному центрі значно більша. Не менше, ніж в чотири рази, припустив лікар.

У свою чергу представники поліції, які теж брали участь у нараді, навели свою статистику. Так, за дев’ять місяців 2018 року поліцією міста відкрито 405 кримінальних проваджень за наркозлочини, із яких 78 проваджень – за збут. 47 проваджень вже скеровано до суду.

Своєї стурбованості ситуацією з поширенням наркоманії в Полтаві не приховувала і директор Полтавського міського центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді Ольга Буднікова. Вона розповіла про те, що цього року працівники центру вперше стикнулися з фактом, який наочно ілюструє масштаб поширення наркоманії в обласному центрі: шість молодих породіль виявилися наркоманками зі стажем. Тобто, почали вживати наркотики ще підлітками і не облишили цю пагубну звичку навіть тоді, коли потрапили до пологового будинку. Ситуація настільки загрозлива, що О. Буднікова навіть визнала, що «наших резервів для боротьби вже не вистачає…».

Інтернет на службі розповсюдження наркотиків наркодилерами

Чималу дискусію на нараді викликала відносно нова для обласного центру форма розповсюдження наркотиків через Інтернет. Полтавці, очевидно, помітили, що останнім часом стіни житлових будинків, виробничих приміщень, парканів і навіть шкіл тощо, прикрашені написами з електронними адресами через які можна замовити наркотики. Таким чином місцеві наркоділки продають свій «товар» через систему так званих «закладок».

розповсюдження наркотиків у Полтаві
Розповсюдження наркотиків у Полтаві через Інтернет

Потенційний покупець дурману бачить намальоване на стіні оголошення із адресою в соцмережах, перераховує гроші на картку і отримує на свою електронну пошту адресу місця «закладки» та фотографію із відміченим місцем. Залишається тільки дійти до схованки та непомітно забрати «посилку».

Останнім часом міську поліцію дуже критикують за те, що вона спростила себе завдання боротьби з наркоманією, звівши її до замальовування разом з громадськими активістами або навіть журналістами цих написів. Замість того, щоб виявляти «авторів» та схованки, на які можуть вивести написи на стінах.

«За нашою інформацією такі написи здійснюються переважно молодими людьми – підлітками. Або навіть ще дітьми, які не можуть бути притягнені до відповідальності через замалий вік. І це на сьогодні є проблемою, бо прекрасно розуміємо, що поліцейського у кожний двір або закуточок ми не поставимо…

Нанесення цих написові займає кілька секунд: у них заздалегідь вже заготовлені трафарети, тож будь де в нічний час зробити напис не становить проблеми, прокоментував для «ПП» ситуацію з написами начальник відділу комунікацій ГУ Нацполіції Полтавщини полковник Юрій Сулаєв. – Будь-яка робота з попередження розповсюдження наркотиків, особливо в молодіжному середовищі, є виправданою. Незалежно від того, які методи використовуються.

У даному випадку один із методів, який популярний не лише в Полтаві, але й в Україні, коли до нас звернулися представники громадських організацій і з власної ініціативи запропонували задіяти молодь, спортсменів, активних громадян тощо, щоб разом з поліцейськими для того, щоб і вони внесли свій вклад у зменшення інформаційного простору для того, де можна придбати наркотики в підпільних Інтернет – мережах…».

Сідали рядком, балакали ладком…

До чого договорилися на міжгалузевій нараді, яку проводили в Полтавській міськраді щодо запобігіння розповсюдження наркотиків?

розповсюдження наркотиків у Полтаві
Так проходила нарада щодо запобігання розповсюдження наркотиків у Полтаві

До речі, участь в ній брали представники багатьох організацій, де боротьбу з наркоманією розглядають, як «свою» справу. Зокрема, фахівці Центру соціальних служб, ювенальної превенції та патрульної поліції, управління протидії наркозалежності ГУ Нацполіції в Полтавській області, працівники закладів охорони здоров’я, управління освіти міськвиконкому, служби у справах дітей, представники громадських організацій БО «Світло надії», «Реабілітаційний центр «Вихід Є!», Полтавський обласний благодійний фонд «Громадське здоров’я» тощо.

Конкретних рішень стосовно протидії розповсюдження наркотиків на нараді так і не ухвалили. Обмежилися загальними призивами до посилення подальшої боротьби з продажем наркотиків в обласному центрі. Деякі учасники обговорення пропонували для цього замовляти «соціальні послуги» в спеціалістів. Звісно, не безплатно.

 розповсюдження наркотиків у Полтаві
Л. Бойченко

З цього приводу старший лейтенант патрульної поліції Полтави Геворг Геворгян перепитав, що таке «соціальні послуги»? Офіцер заявив, що має великий сумнів щодо їхньої результативності. І від себе запропонував міським чиновникам будувати більше спортивних об’єктів для молоді, щоб та переключила увагу з дурману на здоровий образ життя.

Головуюча на нараді Л. Бойченко, підсумовуючи розмову, заявила про необхідність розробки плану з протидії наркозлочинам та розповсюдження наркотиків у Полтаві. Усі учасники наради можуть до цього долучитися і до 17 жовтня подати свої пропозиції до Центру соціальних служб для молоді. Отже, знову плани, під які виділять гроші з міського бюджету…

Олександр Брусенський

Фото автора