Чому відбулася затримка липневих пенсій

затримка липневих пенсій

Стан пенсійного забезпечення наших співвітчизників дедалі більше непокоїть суспільство. Нещодавня тижнева затримка липневих пенсій, що дуже стривожила пенсіонерів, продемонструвала вразливість пенсійної системи в Україні. Усі спроби уряду виправдатися і пояснити ситуацію «касовим розривом» лише підігріли пристрасті і породили недовіру до здатності держави в подальшому вчасно виплачувати пенсії…

Затримка липневих пенсій: економіка країни не встигає за темпами зростання пенсій

Мабуть, тому невипадково 6 серпня в Полтавській ОДА на апаратній нараді обговорювали питання пенсійного забезпечення жителів регіону. Перед початком заходу кореспондент «ПП» попросив начальника головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Володимира Тараторіна пояснити читачам зміст «касового розриву», через який начебто і затримали пенсії у липні.

«У результаті пенсійної реформи в Україні збільшили пенсії на 33%, а єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду збирають на рівні 20% від зарплат. Саме ці 13% і стали так званим касовим розривом, – пояснив В. Тараторін. – Тобто економіка країни не встигає за темпами зростання пенсій. Пенсійний фонд дотаційний, адже лише на 42% покриває свої пенсійні витрати. Решту отримує від держави… І це при тому, що Полтавщина перевиконує план зі збору до ПФ – на сьогодні в Україні всього три області такі. Однак проблема наповнення Пенсійного фонду залишається дуже актуальною. Ми намагаємося погасити орги, які виникли перед держбюджетом, та збільшити надходження до Пенсійного фонду. Але для цього є єдиний шлях – збільшення кількості робочих місць. Як тільки економіка запрацює, так зникнуть і проблеми Пенсійного фонду».

Чи є гарантія того, що подібна ситуація не повториться через два – три місяці? І чи не свідчить затримка липневих пенсій про те, що уряд не «заклав» необхідні кошти під пенсійну реформу?

«Затримка липневих пенсій – унікальний випадок за останні 15 років. Думаю, що такого більше не повториться. Думаю, що заходи вже вжиті, але все одне грошей в бюджеті не вистачає… Сподіваюся, що наш уряд продемонструє вміння розв’язувати подібні проблеми і не допустить нових збоїв у пенсійному забезпеченні., зокрема й полтавців».

Затримка липневих пенсій: кожен четвертий полтавець працює в «тіні»

У своїй доповіді на нараді В. Тараторін нагадав, що на сьогодні на Полтавщині проживає 440 тисяч пенсіонерів. Розмір середньої пенсії в області після пенсійної реформи збільшився на 600 з невеликим гривень і становить нині 2408 грн. У військових пенсіонерів пенсії збільшилися на 1190 гривень і в середньому дорівнюють чотирьом тисячам на місяць. Для виплати пенсій нашим землякам щомісяця необхідно вишукувати в бюджеті обласного управління ПФУ 1,1 млрд грн. Завдання непросте, не приховував доповідач, адже обласне управління ПФУ дотаційне і лише на 42% покриває витрати. І це при тому, що в першому півріччі 2018 року працівники обласного управління ПФУ план зі збору єдиного соціального внеску виконували на 110%. Але все одне грошей на пенсії полтавцям не вистачає і доводиться позичати з держбюджету.

В. Тараторін розповів про причини, через які не вдається наповнювати обласний Пенсійний фонд. Приміром, через незаплановані витрати. Так, 2018 року було виплачено пенсій на шість мільйонів гривень… небіжчикам, які на паперах значилися живими. Ідеться про переселенців-пенсіонерів із Донецької та Луганської областей, які вже повмирали, але у відділах РАГС їхню смерть не зареєстрували і покійникам продовжували нараховувати пенсії, які за небіжчиків отримували родичі. Великою проблемою для обласного управління ПФУ став і борг у сумі 166 млн грн, який накопичили підприємства–банкрути області. Повернути його, не приховував В. Тараторін, проблематично. Не вдається наповнювати скарбницю управління ПФУ і через так звані «тіньові» зарплати полтавців. Як зазначили на нараді, тільки за офіційними підрахунками, сьогодні в області 94 тисячі працівників (кожен четвертий від усіх, хто працевлаштований) працюють без офіційного оформлення. Відповідно, не платять і єдиний соціальний внесок…

Ситуація із наповненням бюджету обласного управління ПФУ, не приховували на нараді, дуже непроста. Сьогодні на Полтавщині кількість пенсіонерів та тих, хто ще працює, фактично зрівнялися. А це дуже тривожна тенденція, бо межу, за якою почнуться великі проблеми з пенсійним забезпеченням полтавців, вже майже перейдено. Як, до речі, й по всій Україні. Причому на Полтавщині ситуація ще не найгірша, стверджував В. Тараторін, адже обласне управління ПФУ посідає «почесне» п’яте місце в рейтингу серед 26 регіонів України…

Олександр Брусенський

Володимир Тараторін. Фото автора