У прокат вийшов історичний фільм «Чорний ворон», сценарій до якого написав уродженець Полтави Тарас Антипович

У прокат вийшов історичний фільм «Чорний ворон»

Історичну драму «Чорний ворон» режисера Тараса Ткаченка за мотивами однойменного роману Василя Шкляра показують у більшості кінотеатрів України, в тому числі й Полтави.

Твір став відомим ще десять років тому за таких обставин. Рішенням Шевченківського комітету Шкляру присудили за роман «Чорний ворон» найавторитетнішу літературну премію – Шевченківську. Але з боку деяких депутатів-регіоналів посипалися безглузді наклепи, а друзі тодішнього міністра-українофоба Табачника навіть звинуватили Шкляра у антисемітизмі. Тож автор поставив януковичу ультиматум: мовляв, прийму Шевченківську премію лише після відставки українофоба Табачника.

Тодішній проросійський президент янукович очікувано став на бік одіозного проросійського політика, а роман отримав імідж переслідуваного. Продажі книги зросли (протягом 5 років розійшлася накладом у 300 тисяч примірників), активно коментувалася літературними критиками на тематичних сайтах. Завдяки «мудрому» проФФесорському указу Шкляр набув небаченої популярності, мало не щодня виступав на загальнонаціональних теле і радіо каналах, давав інтерв’ю провідним інформагенціям, проводив масові зустрічі і презентації в регіонах.

До речі, така презентація у 2010 році проходила з ініціативи тодішньої очільниці Полтавської облспілки письменників Олени Гаран й в стінах Полтавського національного педуніверситету. Подібного рівня історичної прози на тему визвольного руху не на західній, а саме у нас, в центральній Україні, досі не було. Виданню передував друк у журналі «Сучасність», який виходив у світ за підтримки Українського інституту національної памяті (УІНП) (його в часи президентства Віктора Ющенка очолював академік Ігор Юхновський та фонду народного депутата В’ячеслава Кириленка.

У  прокат вийшов історичний фільм «Чорний ворон»
Актор-ворон на прізвисько Фрейд

На Полтавщині першими читачами роману стали передплатники газети «Зоря Полтавщини», яка, завдячуючи заслуженому журналісту України Григорію Гриню надрукувала його на своїх шпальтах в часи правління українського президента Ющенка, коли у владі були певні вкраплення патріотичних професіоналів. Автор працював над романом тринадцять років. Події розгортаються у 20-х роках, коли більшовицька Росія перемогла УНР. Однак збройна боротьба тривала.

«Чорний ворон» — перша сучасна художня інтерпретація подій 1920-х років

Відчайдушний опір російським окупантам чинили повстанці Холодного Яру. На їхньому чорному бойовому прапорі був напис: «Воля України або смерть». «Чорний ворон» — перша сучасна художня інтерпретація тих подій. Сюжет ґрунтується на маловивченій сторінці української історії. Ось як охарактеризувала роман наша землячка, уродженка Полтави, відома письменниця і журналістка, адміністратор премії «Книга року Бі-Бі-Сі» Світлана Пиркало: «Книга Василя Шкляра «Залишенець.

«Чорний Ворон» стала однією з найгучніших літературних подій кінця 2009 — початку 2010 року. Написано стрімко, захопливо, інколи весело, інколи страшно. Він суперечливий, як і все, що стосується української історії, — лунали й звинувачення автора у надто позитивному зображенні українців і надто негативному — представників інших національностей.

Головний актор фыльму "Чорний ворон"
Головний герой – колишній старшина царської армії (актор Тарас Цимбалюк), тричі Георгіївський кавалер, потім боєць армії УНР, якого називають Чорний Ворон.

Проте для масового історичного роману це не є чимось незвичним. Книга Шкляра відкрила для багатьох читачів пласт української історії, про який хіба декому з них діди й прадіди розповідали пошепки. До цього про Холодний Яр — неймовірну боротьбу повстанців проти Червоної армії — можна було почитати хіба в малодоступній книзі Горліса-Горського «Холодний яр», тепер же ця тема у захопливому викладі присутня на полицях багатьох книгарень».

«Чорний Ворон» – одна з найгучніших літературних подій 2010 року

Десять років тому Василь Шкляр закликав свідомих громадян збирати гроші на однойменний фільм. Ідею підтримали у громадських середовищах. Однак задум зреалізувався лише , коли Державне агентство у справах кіно, очолюване Пилипом Іллєнком, виділило кошти на важливий кінопроект. Він переміг у дев’ятому конкурсному відборі Держкіно у вересні 2016 року: був затверджений бюджет в 20 млн. грн., чверть цієї суми взяла на себе держава. Тож, драму створено за підтримки Державного агентства України з питань кіно компанією «ТЕТ-Продакшн» на замовлення телеканалу «1+1». Сценарій написав письменник Тарас Антипович, уродженець Полтави.

фільм "Чорний Ворон"
На зйомках фільму “Чорний Ворон”

Василь Шкляр подякував акторам і голові УІНП у 2014-2019 рр. , нині депутату ВР Володимиру В’ятровичу. «Він уперше дав мені «зелену вулицю» до архівів СБУ, бо очолював тоді Галузевий архів СБУ і пустив мене в цю таємницю», – сказав він. Письменник розповів, що вони мали дискусії щодо саундтреку. «Ми любимо багатьох сучасних співаків, яких багато, дуже їх шануємо. Тут міг би звучати і Андрій Середа з «Кому Вниз», і Сергій Василюк з «Тінь Сонця», і мій любий друг Іван Леньо з «Kozak System». Але так випало, що цю пісню виконує Вакарчук. І мені здається, що в слова, які ви почуєте, – «Веселі, брате, часи настали…» – стільки змісту вкладено!» – підкреслив Шкляр.

Костюми для фільму створювала Марія Квітка – науковий консультант, куратор проектів Українського Інституту Історії Моди. Вона розповіла, що одним з найбільш значущих для творців стрічки джерел були спогади Юрія Горліса-Горського – він був учасником холодноярських подій.

Режисер Тарас Ткаченко наголосив, що фільм і роман дуже різні. «Але я думаю, що тепер ми маємо про Холодний Яр не одну, а дві історії. І я сподіваюсь, що ті, хто не прочитав роман, після перегляду підуть додому, знайдуть цю книжку, або її можна знайти в крамницях, і нарешті прочитають. Роман набагато ширший, набагато філософічніший, і ви будете мати ще кілька днів спілкування з Холодним Яром», – закликав Ткаченко.

Одним з головних акторів у фільмі «Чорний ворон» став справжній ворон на прізвисько Фрейд. Йому 10 років, на його рахунку вже шість повнометражних фільмів.

«Чорний ворон»: про що фільм

Сюжет стрічки складається навколо головного героя Івана на прізвисько Ворон. 1922 рік. На просторах Холодного Яру з червоноармійцями борються повстанці під керівництвом різних отаманів. Головний герой – колишній старшина царської армії (актор Тарас Цимбалюк), тричі Георгіївський кавалер, потім боєць армії УНР, якого називають Чорний Ворон. На момент дії картини Холодноярська республіка перестала існувати, і чоловік просто хоче жити мирним життям: він одружений, і його дружина Тіна (Ксенія Данилова) чекає дитину.

Тіна, дружина Ворона (Ксения Данилова) з фільму "Чорний Ворон"
Тіна, дружина Ворона (Ксения Данилова), фільм “Чорний Ворон”

Однак по душу головного героя приходить начальник Особливого відділу Московської НК – Юхим Євдокимов (Андрій Мостренко) і пропонує йому угоду: більшовики залишають козака в спокої, давши індульгенцію, але за це розраховують на допомогу в ліквідації партизан, яких чекіст називає «бандитами». Відповідь Іван має дати до ранку, в заручники взято його батька – Якова Чорноуса. Однак на ранок з’ясовується, що його батько помер, побитий садистом-червоноармійцем з «промовистим» прізвищем Бєсовський. Той вирішує мстити і подається в ліс до гайдамаків… Головну роль у картині виконує Тарас Цимбалюк.

Інші ролі зіграли Павло Москаль, Андрій Мостренко, Ксенія Данилова, Даниїл Мірешкін, Зоряна Марченко, Наталія Сумська, Віктор Жданов.Режисер фільму Тарас Ткаченко. Оператор – Олександр Кришталович. Художник – Ігор Філіпов. Генеральний продюсер – Олександр Ткаченко. Василь Шкляр озвучив історичні коментарі у стрічці, тож це його голос чує глядач.

«Переглянув цей фільм у кінотеатрі. Запрошую усіх охочих,усіх небайдужих до української історії також познайомитися із цим фільмом! Події, що відбуваються у «Чорному вороні», нагадують і сьогодення.Це перший фільм про Холодноярську республіку і ті події актуальні дотепер, бо вони перегукуються з нашим часом. Нині, коли в Україні знову, як і сто років тому окупант той самий-Росія! Вже шість років триває нова кривава російсько-українська війна, тож цей фільм стане своєрідним натхненням і для наших воїнів-захисників» , – наголосив регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

Північно-східний міжрегіональний відділ УІНП