Із чорноплідної горобини виходять найкращі десертні вина

чорноплідна горобина

Напрочуд вітамінну ягоду (чорноплідна горобина) рекомендують вживати для зниження артеріального тиску та лікування цілої низки хвороб. На прикладі чорноплідки також даємо поради тим, то хоче опанувати домашнє виноробство.

Як і багато ягід (терен, калина), чорноплідна горобина (аронія) одразу після дозрівання має гіркий і терпкий смак. А після заморозків залишається лише присмак. Тому навіть повністю достиглі ягоди чорноплідки у вересні й жовтні лише додають до інших ягід при виготовленні варення, компотів тощо для смаку. А для однокомпонентних страв треба дочекатися пізньої осені.

– Пробував робити вино з більшості фруктів і ягід, які у нас ростуть, – каже Віктор Ковалівський із Лохвицького району. – При бродінні смак і запах сировини змінюється так, що не завжди вгадаєш, із чого вино. Як не дивно, але із ягід, які смачні свіжими, вино виходить посереднє. І навпаки, з посередніх плодів виходить смачне вино. Так кислючі й терпкі червоні порічки – сировина, краща за виноград.

Хто б міг подумати, що терпка на смак чорноплідна горобина перетворюється на чудовий напій? У той же час не люблю яблучного вина, хіба якщо сусло сильно розбавити водою і кілька років витримувати готовий напій. Яблучне вино важке на шлунок, яблука я додаю в чорноплідку, але у помірних кількостях.

Чорноплідна горобина
Чорноплідна горобина

Вино бродить при різному температурному режимі, туди потрапляють різні штами дріжджів. Тому не завжди при дотриманні тих же пропорцій виходить вино однакової міцності й солодкості. Але готовий продукт завжди можна підсолодити чи закріпити. Я вираховую потрібну кількість цукру й спирту через пропорції, як у простеньких задачах із хімії. Із чорноплідки не люблю сухого вина – воно гірчить. Якщо солодке чи напівсолодке вийшло не дуже смачним, варто витримати його в погребі рік чи більше. Гіркота й кислота відходять, смак стає гармонійним.

Як чорноплідна горобина перетворюється на чудовий напій

Віктор спочатку добуває сусло. Каже, що його рекомендації знадобляться початківцям, хто робитиме вино й із інших ягід. Ягоди не можна мити, бо у сизому нальоті живуть винні дріжджі (якщо використати хлібопекарські чи спиртові дріжджі, вийде брага, а не вино). Якщо змити наліт або термічно обробити ягоди, треба додавати закваску – трохи вина, яке активно грає. Або приготувати її окремо. Наприклад, легко розмножити дріжджі з малини. Склянку-дві немитих ягід розминають у літровій банці, додають 1–2 столових ложки цукру і зав’язують замість кришки тканиною. Наступного дня при кімнатній температурі закваска забродить, її й додають до сусла, яке треба збродити.

Отож, ягоди зривають із плодоніжок і розминають у відрі (каструлі) з неіржавійки, емальованому або пластмасовому. Можна додати трохи цукру, готової закваски, щоб прискорити початок бродіння. Зав’язують посудину тканиною, яку 2–3 рази на добу знімають і перемішують ягоди. Після 2 днів бурхливого бродіння віджимають сік. Його заливають у бутель, додають 10–15% цукру і закривають водяним затвором. Віджимки заливають таким же об’ємом води, як віджатий сік, додають трохи цукру і повторюють першу операцію. Другий сік додають до першого, доводять концентрацію цукру до 15–20%, закривають водяним затвором. Можна ввести у сусло сік інших плодів, купажні вина виходять смачними й незвичайними. Краща температура для бродіння – 22–25 ˚С.

Чорноплідна горобина
Чорноплідна горобина, або аронія

Якщо хочете отримати напівсолодке вино, до сусла треба за 5–7 днів додати ще 150 г цукру на 1 л, якщо десертне – повторити підсолодження за тиждень. Якщо вино видається надто густим, сміливо розбавляйте у півтора-два рази, чорноплідна горобина дає досить інтенсивний смак.

Після закінчення бурхливого бродіння (утворюється мало бульбашок) вино зливають трубочкою з осаду й залишають під затвором до повного припинення бродіння. Якщо вчасно не злити з осаду, дріжджі, розкладаючись, дадуть вину неприємний запах. Він щезає лише після тривалої витримки. Таку особливість має чорноплідна горобина.

Як вживати вино з чорноплідної горобини

– Із друзями спиртним не зловживаємо, тому виходить вина більше, ніж можемо випити, каже Віктор. – Максимальна міцність, яку дають дикі дріжджі – 15˚. Слабе вино для тривалого зберігання краще закріпити мінімум до 16˚. Думаю, через 10–20 років зайве вино стане коштовним.

Не кріплене вино з чорноплідної горобини Віктор радить вживати потроху для зниження тиску, як вітамінний напій. Не можна його пити гіпотонікам.

Чорноплідна горобина, або аронія, завезена у Європу з Канади. Ягоди містять напрочуд багато вітамінів і макро- і мікроелементів: P, С, B, E, K, PP, B1, B2, B6, каротин, залізо, мідь, кобальт, бор, фтор, марганець, молібден, цинк, нікель, йод. У медицині застосовуються для підвищення імунітету, покращення роботи печінки, при атеросклерозі, гастриті, ревматизмі, захворюваннях нирок. Ягоди призначають при цукровому діабеті, кровотечах, променевих ураженнях, алергічних захворюваннях. Не можна вживати при язвах шлунку й дванадцятипалої кишки, підвищеному згортанні крові, гастритах, тромбозах, тромбофлебітах.

Аронія росте як деревом, так і кущем. Вирощують її в садах і парках. У себе на ділянці можна виростити з насіння. З них (самостійно або в суміші) готують варення, джеми, киселі, компоти, сік. Лікувальні властивості після термічної обробки зберігаються.

Олег ДОЛЕНКО.