Напрочуд вітамінну ягоду (чорноплідна горобина) рекомендують вживати для зниження артеріального тиску та лікування цілої низки хвороб. На прикладі чорноплідки також даємо поради тим, то хоче опанувати домашнє виноробство.
Як і багато ягід (терен, калина), чорноплідна горобина (аронія) одразу після дозрівання має гіркий і терпкий смак. А після заморозків залишається лише присмак. Тому навіть повністю достиглі ягоди чорноплідки у вересні й жовтні лише додають до інших ягід при виготовленні варення, компотів тощо для смаку. А для однокомпонентних страв треба дочекатися пізньої осені.
– Пробував робити вино з більшості фруктів і ягід, які у нас ростуть, – каже Віктор Ковалівський із Лохвицького району. – При бродінні смак і запах сировини змінюється так, що не завжди вгадаєш, із чого вино. Як не дивно, але із ягід, які смачні свіжими, вино виходить посереднє. І навпаки, з посередніх плодів виходить смачне вино. Так кислючі й терпкі червоні порічки – сировина, краща за виноград.
Хто б міг подумати, що терпка на смак чорноплідна горобина перетворюється на чудовий напій? У той же час не люблю яблучного вина, хіба якщо сусло сильно розбавити водою і кілька років витримувати готовий напій. Яблучне вино важке на шлунок, яблука я додаю в чорноплідку, але у помірних кількостях.
Вино бродить при різному температурному режимі, туди потрапляють різні штами дріжджів. Тому не завжди при дотриманні тих же пропорцій виходить вино однакової міцності й солодкості. Але готовий продукт завжди можна підсолодити чи закріпити. Я вираховую потрібну кількість цукру й спирту через пропорції, як у простеньких задачах із хімії. Із чорноплідки не люблю сухого вина – воно гірчить. Якщо солодке чи напівсолодке вийшло не дуже смачним, варто витримати його в погребі рік чи більше. Гіркота й кислота відходять, смак стає гармонійним.
Як чорноплідна горобина перетворюється на чудовий напій
Віктор спочатку добуває сусло. Каже, що його рекомендації знадобляться початківцям, хто робитиме вино й із інших ягід. Ягоди не можна мити, бо у сизому нальоті живуть винні дріжджі (якщо використати хлібопекарські чи спиртові дріжджі, вийде брага, а не вино). Якщо змити наліт або термічно обробити ягоди, треба додавати закваску – трохи вина, яке активно грає. Або приготувати її окремо. Наприклад, легко розмножити дріжджі з малини. Склянку-дві немитих ягід розминають у літровій банці, додають 1–2 столових ложки цукру і зав’язують замість кришки тканиною. Наступного дня при кімнатній температурі закваска забродить, її й додають до сусла, яке треба збродити.
Отож, ягоди зривають із плодоніжок і розминають у відрі (каструлі) з неіржавійки, емальованому або пластмасовому. Можна додати трохи цукру, готової закваски, щоб прискорити початок бродіння. Зав’язують посудину тканиною, яку 2–3 рази на добу знімають і перемішують ягоди. Після 2 днів бурхливого бродіння віджимають сік. Його заливають у бутель, додають 10–15% цукру і закривають водяним затвором. Віджимки заливають таким же об’ємом води, як віджатий сік, додають трохи цукру і повторюють першу операцію. Другий сік додають до першого, доводять концентрацію цукру до 15–20%, закривають водяним затвором. Можна ввести у сусло сік інших плодів, купажні вина виходять смачними й незвичайними. Краща температура для бродіння – 22–25 ˚С.
Якщо хочете отримати напівсолодке вино, до сусла треба за 5–7 днів додати ще 150 г цукру на 1 л, якщо десертне – повторити підсолодження за тиждень. Якщо вино видається надто густим, сміливо розбавляйте у півтора-два рази, чорноплідна горобина дає досить інтенсивний смак.
Після закінчення бурхливого бродіння (утворюється мало бульбашок) вино зливають трубочкою з осаду й залишають під затвором до повного припинення бродіння. Якщо вчасно не злити з осаду, дріжджі, розкладаючись, дадуть вину неприємний запах. Він щезає лише після тривалої витримки. Таку особливість має чорноплідна горобина.
Як вживати вино з чорноплідної горобини
– Із друзями спиртним не зловживаємо, тому виходить вина більше, ніж можемо випити, каже Віктор. – Максимальна міцність, яку дають дикі дріжджі – 15˚. Слабе вино для тривалого зберігання краще закріпити мінімум до 16˚. Думаю, через 10–20 років зайве вино стане коштовним.
Не кріплене вино з чорноплідної горобини Віктор радить вживати потроху для зниження тиску, як вітамінний напій. Не можна його пити гіпотонікам.
Чорноплідна горобина, або аронія, завезена у Європу з Канади. Ягоди містять напрочуд багато вітамінів і макро- і мікроелементів: P, С, B, E, K, PP, B1, B2, B6, каротин, залізо, мідь, кобальт, бор, фтор, марганець, молібден, цинк, нікель, йод. У медицині застосовуються для підвищення імунітету, покращення роботи печінки, при атеросклерозі, гастриті, ревматизмі, захворюваннях нирок. Ягоди призначають при цукровому діабеті, кровотечах, променевих ураженнях, алергічних захворюваннях. Не можна вживати при язвах шлунку й дванадцятипалої кишки, підвищеному згортанні крові, гастритах, тромбозах, тромбофлебітах.
Аронія росте як деревом, так і кущем. Вирощують її в садах і парках. У себе на ділянці можна виростити з насіння. З них (самостійно або в суміші) готують варення, джеми, киселі, компоти, сік. Лікувальні властивості після термічної обробки зберігаються.
Олег ДОЛЕНКО.