Операція “ротація” у Полтавській міській раді

фракції у міській раді

Полтавська міська рада, як велетенський міксер із увімкненим таймером запуску – через короткий проміжок часу одні й ті ж люди переходять з одних посад на інші, змінюють партії,фракції, йдуть і повертаються знову. Чергова ротація відбулася упродовж трьох останніх сесій, на яких в раді встигли змінити формат коаліції, склад виконкому й депутатського корпусу.

З чого все почалося цього разу?

Знову з екс-мера Полтави Олександра Мамая. Точніше з його звільнення, а ще точніше – з його остаточного звільнення. (Див. ПП: “Справді вже колишній? Мамай забрав свою трудову книжку з міськради”)

Як пам’ятаємо, у вересні 2018 року п’ять депутатських фракцій – БПП “Солідарність”, “Рідне місто”, “СДП”, “Самопоміч” та ВО “Свобода” – відправили тодішнього керманича таємним голосуванням у відставку та позбавили посад заступників, призначених за квотою промамаївської партії “Совість України”. (Див. ПП: “Полтаву обезголовили або “Прощавай Олександре Федоровичу!“)

Поки Олександр Мамай робив спроби повернутися в крісло голови через суд (спочатку полтавський, після відмови – харківський, потім київський), в раді трималася коаліція у складі 4 фракцій – БПП “Солідарність”, “Рідне місто”, “СДП” і “Самопоміч”. Вони й розподілили між собою посади секретаря, заступників мера й голів комісій. Фракція ВО “Свобода” обрала варіант ситуативного союзника і залишилася при своєму. В опозицію перейшли “Совість України” та ВО “Батьківщина”.

Як працювала міська рада без “голови”

Проте в такому форматі коаліція пропрацювала мирно лише до грудня. Чим далі, тим більше невдоволення роботою новопризначеного секретаря ради Олександра Шамоти висловлювала фракція БПП “Солідарність”, а особливо, її фронтмен, колишній мер Полтави Андрій Матковський. Хоч не без скандалів і взаємозвинувачень, але більшість таки допрацювала до весни 2019-го, коли у Верховному суді розпочали розгляд скарги екс-мера. У цей період корпус, за виключенням “Совісті України”, мобілізувався. Навіть сесії проводилися одночасно зі слуханнями справи в суді. Таку синхронність обох подій секретар ради прокоментував так:

“Немає сенсу таїти таїну. Всі ми чітко розуміємо, що зараз ми чекаємо рішення Верховного суду щодо справи колишнього міського голови Олександра Мамая…впевнений в тому, що в депутатського корпусу є рішучість і бажання повторно висловити недовіру міському голові”.

Готовність, в разі задоволення позову = поновлення колишнього міського голови на посаді, звільнити Олександра Мамая ще раз, висловили й депутати від шести фракцій міської ради (усі, крім “Совісті України”).

Та коли в кінці червня екс-меру відмовили в суді остаточно і його друге пришестя автоматично скасувалося, робота коаліції перестала бути злагодженою. На пленарному засіданні двадцять четвертої сесії, того ж дня, депутати від трьох фракцій (“Рідне місто”, “СДП” та “Самопоміч”) під час голосування відмовилися підтримувати ініціативи колег по більшості “бппівців”. Відразу після цього голова фракції Андрій Матковський заявив про вихід з коаліції. Залишок засідання 8 депутатів від БПП (+ позафракційний Сергій Луценко) пробули в залі не голосуючи.

Сесії без рішення

Тієї ж сесії підтримки не дісталося й ВО “Батьківщина”. Депутати від трьох фракцій – “СДП”, “Самопоміч” та “Свобода” – не підтримали пропозицію “батьківщинівця” Олега Бєлоножка щодо внесення змін до проекту рішення. Оскільки представники БПП не голосували, а “Совість України” від серпня на засідання не ходить, голосів “Рідного міста” та “Батьківщини” не вистачило для ухвалення рішення. Тож, відразу після цього “батьківщинівці”, покинули сесійну залу, пояснивши це тим, що сесія стала “політичним фарсом”. А корпус так і не зміг проголосувати за порядок денний. Сесію закрили без жодного підтриманого рішення.

За два тижні нова сесія – позачергова двадцять п’ята. І знову зміни. Коаліція продовжила позбуватися впливу нині опозиційної фракції БПП “Солідарність”. Депутати, за ініціативи “Самопомочі”, розпустили виконавчий комітет та звільнили трьох із шести заступників міського голови, призначених за квотою БПП (як найбільшої фракції). Посад позбулися Людмила Бойченко, Андрій Лямін та Віталій Нікіпелов. Двох останніх, до речі, звільняють з крісел заступників міського голови не вперше. (Див. ПП: “Позачергова 25-та сесія Полтавської міськради: нова коаліція і несподівана опозиція”)

Фракція БПП “Солідарність” на сесії була присутня, за питання про звільнення заступників і розпуск виконкому, ясна річ, не голосувала. Проте підтримки присутніх депутатів, завдяки вже не опозиційній “Батьківщині” вистачило.

Сам Андрій Матковський під час засідання зазначив, що трагедії зі звільнення заступників ніхто не робитиме і фракція продовжить активно працювати. У той же час депутат заявив, що ці рішення ухвалені з порушенням регламенту, тому можуть бути легко оскаржені в суді.

Що маємо? Нові фракції і нова коаліція

Нова коаліція. БПП “Солідарність” “винесли за дужки”. Замість неї більшість поповнила ВО “Батьківщина” на чолі з Олегом Бєлоножком. Про вступ фракції до коаліції депутат заявив на початку двадцять шостої позачергової сесії.

Тож, основу більшості тепер складають фракції “Рідне місто” (7 депутатів), “Батьківщина” (6 депутатів) та “СДП” (3 депутати + секретар Олександр Шамота). Фракція “Свобода” (6 депутатів) готова підтримувати рішення більшості у разі врахування їхніх пропозицій. “Самопоміч” (3 депутати) зараз дещо відсторонилася, переживаючи втрати в команді (про це нижче в “нових обличчях фракцій”). Одначе фракція теж заявляє про готовність голосувати за корисні для громади рішення.

Опозиціонери. “Совість України” (7 депутатів) – єдина точка стабільності в раді. Фракція майже рік у повному складі пропускає сесії, так і виражаючи свою опозиційність. За відсутності кардинальних змін, “Совість України”, скоріше за все, не побачимо й на наступних пленарних засіданнях.

Фракція БПП “Солідарність” (8 депутатів + позафракційний Сергій Луценко) від панівного стану в раді перейшла до активної опозиції. Це, зокрема, повпливало на поведінку представників БПП на засіданнях постійних комісій – депутати почали активно, а в кількох випадках дещо різко, проявляти і відстоювати позицію фракції. Так, для прикладу, відзначився депутат Віталій Павлій, який кілька разів під час засідання земельної комісії переходив на крик, намагаючись від начальниці бюджетного управління отримати відповідь на своє питання щодо пріоритету ремонту вулиць.

Останнє пленарне засідання двадцять шостої позачергової сесії “Солідарність” пропустила у повному складі. Особистий коментар голови фракції Андрія Матковського отримати не вдалося. Однак у рекламному матеріалі, розміщеному на ІВ “Полтавщина” депутат пояснив, чому фракція не прийшла на засідання:
“Нам соромно за позицію депутатів «Рідного міста», СДП, «Батьківщини» та «Свободи», які розподілили перевиконання бюджету в 150 мільйонів грн. І визначили пріоритетом не фінансування закінчення ремонтів у дитсадках, школах, лікарнях міста та пропозиції молоді зі створення Молодіжного центру ініціатив. Натомість вирішили підвищити заробітну плату своїм висуванцям…”

Як довго триматиме образу БПП “Солідарність” і чи продовжить пропускати засідання, залежить від потреби сторін домовлятися.

Нові заступники

Квоту БПП “Солідарність” розподілили між трьома політсилами. Посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами виконавчого комітету отримав представник “СДП” Сергій Рекотов – юрист, помічник-консультант на громадських засадах нардепа Сергія Капліна.
Та чи матиме сам Сергій Каплін вплив на раду – це питання. Оскільки стосунки з його ставлеником Олександром Шамотою, нинішнім секретарем міськради, не так давно стали досить прохолодні. Цьому підтвердження нещодавня стаття ІВ “Полтавщина”, де Сергій Каплін порівняв секретаря з Іудою, а саму міську раду з “гей-порно”. Крім цього, нардеп заявив, що буде судитися через підвищення зарплат посадовцям Полтавської міськради (серед яких і сам Олександр Шамота).

На чиєму боці гратиме Сергій Рекотов у якості замісника – побачимо згодом.

депутатські фракції
Нові заступники – Сергій Рекотов, Ігор Федій та Світлана Нестуля (Джерело – ІВ Полтавщина)

“Рідне місто” все нарощує м’язи

Відтепер у складі заступників троє представників цієї партії (як до цього було в БПП). Вакантну посаду заступника міського голови з гуманітарних питань отримала доцент кафедри управління персоналом та економіки праці Полтавського університету економіки і торгівлі, депутатка Світлана Нестуля. Таким чином на міську раду збільшується вплив лідера партії “Рідне місто” Олександра Удовіченка, екс-голови Полтавської ОДА і, вочевидь, майбутнього претендента на посаду міського голови.

ВО “Батьківщина” також не сидить склавши руки. Зі входом до коаліції фракція отримала “свого” першого заступника міського голови. Ним став приватний підприємець, екс-депутат Шевченківської райради міста Ігор Федій.

Зміни для “батьківщинівців” і у новому виконавчому комітеті. Відтепер, крім Ігоря Федія, до його складу входить Володимир Пишкін, заступник голови Подільської райради міста. Також додався представник БПП “Солідарність”, підприємець Володимир Запара. Однак, порівняно з попереднім складом виконавчого комітету, БПП явно втратила позиції. Натомість тепер маємо найбільше представників “Рідного міста”. Із 17 осіб, четверо від цієї партії – заступники міського голови Олексій Чепурко, Тетяна Юрченко, Світлана Нестуля та голова Подільської райради Євген Нагорний.

Депутатські фракції отримали нові обличчя

Тут теж мова про “Рідне місто”. Оскільки голова фракції Світлана Нестуля склала повноваження через призначення на посаду заступника міського голови, в корпусі під закінчення четвертого року каденції з’явився новий депутат. На останній сесії мандат отримав Віктор Харченко, заступник головного лікаря з медичної частини КУ «Полтавський обласний центр стоматології – стоматологічна клінічна поліклініка».

депутатські фракції. Віктор Харченко
Віктор Харченко

Теж щодо нових, а в цьому випадку, не зовсім нових облич у фракціях. За кілька днів перед двадцять шостою позачерговою сесією стало відомо, що фракція Об’єднання “Самопоміч” на своїх зборах виключила депутата Юрія Бойка зі свого складу. Офіційна причина – принципові розбіжності у поглядах, зокрема, на потенційні кадрові призначення у міськраді.

Проте позафракційність депутата тривала недовго. На останній сесії Юрій Бойко вже долучився до фракції ВО “Батьківщина”. Сам депутат підтверджує, що змінив фракцію через розбіжності у поглядах, однак ширших коментарів не дає. Так само, як і голова фракції “Самопоміч” Дмитро Сенчакович.
А от голова обласної організації партії Вячеслав Кущинський, навпаки. На своїй сторінці у соцмережі партієць назвав Юрія Бойка “тушкою” і зрадником:

“Ще одна “тушка” з’явилася у фракції Самопомочі, це Юрій Бойко! Для мене це та ж сама Бондарєва, яка зрадила команду, партію, і банально пішов заробляти для свого бізнесу! Такі безпринципні люди як Юрій Бойко, розграбовують і знищують наше місто!”

Тепер у фракції “Самопоміч” лишилося лише троє депутатів, чи відкликатимуть партійці Юрія Бойка за народною ініціативою (як це було зі Світланою Бондарєвою у серпні 2018-го) поки невідомо.

Замість висновку

Переформатування, яким би чином воно не відбувалося, вже сталося. Наскільки ефективними будуть нові заступники, чи зможуть члени коаліції продовжити працювати у заданому форматі і протистояти натиску нових опозиціонерів – справа наступних місяців.

Одне ясно, зараз у міській раді забагато емоцій, які хоч і підігрівають інтерес громадськості до місцевого самоврядування, проте тому ж самоврядуванню й шкодять. Оскільки за вирішенням конфліктів у міській раді, вирішення проблем самого міста починає відходити на задній план.
Можливо, це пов’язано з наближенням до місцевих виборів. Саме тому люди з політичними амбіціями прагнуть використати будь-яку можливість, аби залишитися в пам’яті полтавців. І чим ближче до виборів, тим боротьба за владу в місті лише посилюватиметься.

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Полтавській області звертайтесь до: ГО “ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА”, e-mail: platformaplt@gmail.com.