Децентралізація Полтавської області: перекриття траси, блокування ОДА й підміна документів

Децентралізація Полтавської області

Цієї осені мають відбутися місцеві вибори, причому вже в новому форматі: в об’єднаних територіальних громадах, які утворюються замість міст, сіл і селищ.

Децентралізація в Україні почалася ще п’ять років тому. На рівні держави добровільне об’єднання заохочувалося фінансово: перші ОТГ отримували не лише права й обов’язки, а й додаткове фінансування. З кожним роком кількість виділених грошей зменшувалася, а на місцеві бюджети «навішували» додаткові зобов’язання щодо утримання тих чи інших об’єктів…

Ті громадяни, які не поспішали й пасивно спостерігали за процесами, що відбуваються по-сусідству, або не могли домовитися між собою (бо як відомо, де двоє українців, там троє гетьманів), однозначно програли.

Люди почали більш-менш ворушитися (та й то не скрізь) тільки з наближенням «часу Ч». Як ми вже повідомляли, 22 грудня 2019 року відбулися вибори голів та депутатів у 6 новостворених ОТГ області. 14 січня 2020 року Калайдинцівська сільська рада заявила про намір добровільно приєднатися до територіальної громади м. Лубни. Міський голова Олександр Грицаєнко радо вітав таке рішення.

Однак далеко не скрізь процес об’єднання відбувається спокійно, виважено й «без крові».

Децентралізація Полтавської області
Представники Коломацької ОТГ протестують під стінами Полтавської ОДА 21 січня 2020 року

Раніше ми повідомляли про ситуацію в с. Остап’є Велико­бага­чан­ського району, в якому переважна більшість жителів хоче приєднатися до Білоцерківської ОТГ.У березні 2019 року люди провели опитування громадської думки. Із 590 жителів села, які взяли участь у ньому, 441 людина проголосувала за приєднання до Білоцерківки, а 144 – до Решетилівки.

Та оскільки керівництво сільради вперто «тягне» людей у Реше­тилівську ОТГ, позачергова сесія сільради відмовилася визнати результати цього опитування й оголосила своє. До участі в ньому допустили всіх, кого тільки можна: тих, хто народився в селі, але проживає в місті, студентів, дачників тощо. Але як не старалися, більшість усе одно висловилася за майбутнє у складі Білоцерківської ОТГ. І тоді голова сільської ради, подаючи документи в Департамент економічного розвитку Полтавської ОДА, який готував проект рішення для депутатів облради, підклав недійсний протокол опитування. Тобто мала місце підміна документів – злочин, за який передбачена кримінальна відповідальність!

Децентралізація Полтавської області

Якщо ви думаєте, що сільський голова поніс за це відповідальність, то глибоко помиляєтеся. І він, і частина депутатів сільради продовжують нехтувати думкою своїх односельців та, вдаючись до обману й маніпуляцій, «пропихають» вигідне їм рішення. Наприклад, провели так зване обговорення громадської думки: у робочий час, коли вдома були лише пенсіонери, обійшли хати й змусили людей порозписуватися, що вони взяли участь в «обговоренні». А на сесії сільської ради оприлюднили конкретні цифри, які, вочевидь, взяли зі стелі. І зафіксували в протоколі, що більшість бажає приєднатися до Решетилівки.

На підставі цього «обговорення» 16 січня 2020 року сесія Ос­тап’ївської сільради ухвалила рішення про приєднання до центру сусіднього району. Того ж таки дня повезли протокол у Решетилівку, й уже увечері в. о. Решетилівського міського голови Оксана Дядюнова на своїй сторінці у Фейсбуці радісно написала: «Рішення прийнято!!! Дякую всім, хто незважаючи на перешкоди, підтримав ініціативу мешканців Остап’ївської сільської ради та допомогав відстоювати право цих громад на добровільне приєднання».

Очільницю Решетилівки в соцмережах прогнозовано підтримав голова Полтавської облради Олександр Біленький та ще кілька осіб. Правда, переважна більшість користувачів соцмереж не поділила радості Дядюнової, а висловила обурення («Капітально!», «Через коліно» і т.д.).

Принагідно зазначимо, що остап’єв­ські активісти оскаржують попередні рішення сільського голови та сесії сільської ради (про проведення так званого обговорення) в Полтавському окружному адміністративному суді. Отож поки суд не поставить остаточну крапку в цій справі, влада не має права робити жодних рухів.

А жителі Коломацької ОТГ, що в Полтавському районі, продовжують протести проти необґрунтованого, як вони вважають, рішення голови Полтавської ОДА про приєднання їхньої громади до Новоселівської ОТГ (про це ми теж писали). Їх підтримують і жителі сусідніх сіл Степне Полтавського району та Старицьківка Машівського району. Ці села ще не встигли приєднатися до Коломацької ОТГ, однак у попередній редакції Перспективного плану формування територій громад Полтавської обл. були віднесені до цієї громади.

Нагадаємо: несподівано для всіх голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов подав на погодження в Мінрегіонбуд зміни до перспективного плану області, за яким с. Степне й усі села Коломацької ОТГ відходять до Новоселівської ОТГ, а с. Старицьківка – до Машівської ОТГ.

Ми повідомляли про протести селян та перекриття траси «Київ−Харків». 15 січня близько 100 представників цих сіл майже дві години блокували рух міжнародною трасою.

Децентралізація Полтавської області
Представники Коломацької ОТГ протестують під стінами Полтавської ОДА 21 січня 2020 року.

Крім того, представники громади неодноразово зустрічалися з керівництвом ОДА, але так і не зуміли переконати ні Олега Синєгубова, ні його заступника Дмитра Луніна, що їхня громада спроможна. Основне джерело надходжень Коломацької ОТГ – це рента з видобутку вуглеводнів. У ОДА переживають: а раптом податкова політика нашої держави зміниться (що, власне, відбувається постійно), й рента вже не залишатиметься в місцевому бюджеті? Тоді області доведеться дотувати громаду…

21 січня представники Коло­мацької ОТГ влаштували велелюдний мітинг під стінами Полтавської ОДА. Вони скандували: «Ганьба!», «Руки геть від Коломацької громади» та вимагали, щоб до них вийшов очільник області. Після годинного стояння на морозі, не діждавшись О. Синєгубова, кілька представників мітингувальників пішли на переговори до його заступника Д. Луніна. І знову перемовини не дали результату.

Обурені селяни на півгодини заблокували вхід та вихід із приміщення ОДА.
Та, схоже, голова Полтавської ОДА, хоча й не спілкувався з мітингувальниками, все ж почув їх. Бо ініціював створення дорадчої комісії, яка відкрито розглядатиме формування усіх проблемних ОТГ.

«На сьогодні в області існує понад два десятки проблемних ОТГ, де, зокрема, є невідповідність критеріям спроможності. Подекуди є незгода людей та місцевих керівників, − сказано в офіційній заяві ПОДА. — Коломацька ОТГ є лише однією з таких проблемних громад. Спроби діалогу з представниками цієї ОТГ довели лише те, що людьми свідомо маніпулюють її керівництво та окремі депутати.

З метою упередження подібних спекуляцій та недопущення порушення законодавства керівництво Полтавської ОДА виступає з ініціативою щодо створення спеціальної дорадчої комісії, яка буде публічно, за участі всіх зацікавлених сторін та незалежних експертів, розглядати існуючі суперечності в процесі формування ОТГ та розробляти узгоджені рекомендації щодо їх вирішення. Окрему увагу буде приділено запрошенню на засідання такої комісії представників ЗМІ для того, щоб аргументи і позиції сторін було висвітлено публічно».

Зінаїда МАТЯШОВА.

Фото автора.