Для кого «швидка» залишиться швидкою?

Із 1 січня 2018 року мають запрацювати закони про медичну реформу в Україні, яку схвалили депутати Верховної Ради. Як і будь-які зміни в державі, медична реформа викликала жваве обговорення серед населення, адже зачепила практично всіх українців. Зокрема, швидка допомога реформована в екстрену медичну допомогу, й це викликало чи не найбільше запитань. Нині скрізь можна почути розмови про те, що бригади швидкої допомоги більше взагалі не виїжджатимуть на виклики, а якщо й виїжджатимуть, то за плату тощо. Люди стривожені тим, що реформа передбачає виключення зі складу бригад екстреної медичної допомоги лікарів і навіть фельдшерів, яких замінять маловідомі українцям парамедики.
Щоб дізнатися про організацію роботи екстреної медичної допомоги на Полтавщині в 2018 році, кореспондент «ПП» зустрівся з директором департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктором Лисаком і попросив його відповісти на деякі запитання, які хвилюють читачів газети.

– Вікторе Петровичу, чи справді підтверджуються чутки щодо кардинальних змін у роботі швидкої допомоги, яка, як побоюються деякі наші читачі, вже взагалі не виїжджатиме на виклики?

– Це хибна думка. Як працювала екстрена медична допомога, так і далі буде працювати. Наші вимоги – якісніша робота цієї служби і надалі. Але зважте на те, що лише 20% викликів, які надходять до екстреної швидкої медичної допомоги – саме екстрені виклики. 60% – виклики до хронічних пацієнтів. Отже, ми спільно маємо подумати над тим, щоб екстрена медична допомога виконувала свої функції відповідно до закону. А саме: виїжджала лише на екстрені виклики. Такі випадки, які підпадають під поняття екстрених, чітко передбачені законом.

Усе те, про що сьогодні ходять чутки, мовляв, у складі екстреної допомоги тепер немає лікарських бригад, неправда. Усі лікарські і фельдшерські бригади, які працювали, працюють і сьогодні. Ми тільки думаємо про одне: як сьогодні збільшити рухомий склад, як його оновити тощо. Уже вкладені великі ресурси в оновлення екстреної медичної допомоги. Люди мають отримувати якісні послуги медиків екстреної допомоги…

Якщо викликають «швидку», то хто визначатиме: екстрений випадок, чи не екстрений?

– Зараз екстрена медична допомога приїжджає до всіх. Коли комплексно запрацює система охорони здоров’я, тобто, первинна, вторинна ланки тощо, само по собі все й визначиться… А сьогодні, якщо людина звертається, ми їй обов’язково надаємо допомогу! Тобто сьогодні залишається все, як було. Але у якіснішому вимірі…

– Чи справді в складі бригад екстреної медичної допомоги ми вже не побачимо ані лікарів, ані фельдшерів, яких замінять незвичні українцям парамедики?

– Парамедиків справді необхідно готувати. Тут немає жодних питань. Я сам бачив, як працюють парамедики в зоні АТО, як вони надають там медичну допомогу. І мушу сказати, що деяким медичним працівникам, які мають вищу спеціальну освіту, варто повчитись у парамедиків. Нічого тут страшного немає. Це найдоступніша і найрезультативніша медична допомога в екстрених випадках. Скажіть, чому водій машини екстреної медичної допомоги має працювати лише як водій? Він має працювати в команді. А зважте й на те, що в селах і районах лише один лікар, а постійно працюють фельдшери, і вони надають медичну допомогу дуже кваліфіковано. Тому нічого страшного не станеться, якщо в складі бригади буде парамедик…

– Кажуть, що за виклики «швидкої» відтепер доведеться платити…

– Це міфи, що хтось комусь платив за виклик екстреної медичної допомоги! Згадаймо часи, коли ми бігали з каністрами, щоб машини швидкої могли виїхати. Але завдяки депутатському корпусу облради ми робимо все, щоб за екстрену медичну допомогу ніхто нічого не платив, бо вона фінансується добре. Приміром, той же бензин для машин є в наявності по всій території області. Сьогодні екстрена медична допомога підпорядкована обласній владі, департаменту охорони здоров’я, і ми цим процесом керуємо… Незабаром полтавці побачать зміни на краще. Приміром, ми плануємо цього року поповнити рухомий склад екстреної медичної допомоги в області…

Довідка «ПП»:

З 1 листопада 2017 року в Україні з класифікатора професій прибрали професію «фельдшер медицини невідкладного стану». Замість фельдшера в складі бригади екстреної медичної допомоги на виклики виїжджатиме так званий парамедик. Чиновники МОЗ пояснюють, що вже з 2018 року зі складу бригад швидкої допомоги виключать фельдшерів. А потім – і лікарів. Їх замінять парамедиками. Тобто, бригади екстреної медичної допомоги сформують за принципом бригад швидкої допомоги, яка існує в США і Великобританії, в складі яких немає лікарів і фельдшерів.

Скорочених фельдшерів відправлятимуть на чотиримісячні курси, а потім вони повернуться до бригад «швидкої», але вже як парамедики.

Якщо фельдшер мав право визначати діагнози і призначити лікування, то парамедик – спеціаліст із середньою медичною освітою, але з навиками екстреної медичної допомоги на етапі до госпіталізації, діагноз ставити не має права. Парамедиків готують півроку. За цей час їх вчать проведенню серцево-легеневої реанімації, зупиняти кровотечу, накладати пов’язку, відновлювати дихання при закупорці легенів, надавати першу допомогу при опіках. Парамедик у складі «швидкої» має оцінити ситуацію на місці або доставити хворого до лікарні, де передасть його лікарям.

Після реформування «швидкої» в екстрену медичну допомогу станції прийматимуть виклики для надання екстреної допомоги лише у таких випадках:

втрати свідомості; судом; раптового розладу дихання; раптового болю в ділянці серця; блювоти кров’ю; гострого болю в животі; сильної кровотечі всіх видів; усіх видів травм (поранення, переломи, вивихи, опіки, важкі забої, травми голови тощо); ураження електричним струмом, блискавкою, теплових ударів, переохолодженнях (тощо); ушкодження при надзвичайних ситуаціях; ознак усіх видів отруєнь, укусах тварин, змій тощо; порушення нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо),транспортування пацієнтів з інфекційними захворюваннями в лікувально-профілактичні заклади за викликом лікаря та за наявності медичних показань. Транспортування пацієнтів з дому, з амбулаторно-поліклінічних установ у стаціонарні лікувально-профілактичні заклади відбуватиметься винятково за викликом лікаря та у разі наявності медичних показань для екстреної госпіталізації (пацієнт потребує транспортування на ношах, проведення інтенсивної терапії під час транспортування, супроводу медичних працівників).

Підготував Олександр Брусенський
На фото: В. Лисак. Фото автора.