Добровольці АТО: меркантильний інтерес перемагає патріотизм?

добровольці

Полтавщина стала першою областю України, де на регіональному рівні добровольців, які брали участь в АТО, прирівняли до учасників бойових дій. На сьогодні такий статус та пільги надаються лише на міському рівні у Львові, Тернополі та Чернівцях.

Для визначення кола осіб, які можуть претендувати на статус добровольця – учасника АТО, утворено спеціальну комісію, де співголовами є заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло та заступник голови облради Анатолій Ханко. Комісія вже засідала двічі, розглядаючи заяви полтавців, які добровольцями пішли на фронт, а тепер хочуть отримати статус учасника бойових дій, який надасть їм право на пільги, передбачені для військовослужбовців тощо, які брали участь у антитерористичній операції на Сході України.

А. Ханко розповів кореспонденту «ПП», що в області віднедавна діє програма «Доброволець – учасник АТО», яка спрямована на підтримку тих, хто добровільно визвався захищати країну під час АТО. Такий статус отримали вже перші 11 полтавців, котрі як добровольці воювали в складі добровольчих батальйонів або інших підрозділів.

«На сьогодні виготовлено 70 бланків посвідчень «Доброволець – учасник АТО». Гадаю, що їх вистачить, бо за нашими розрахунками претендувати на цей статус зможуть не більше сотні полтавців, – прогнозує А. Ханко. – Бюджет області без проблем зможе профінансувати пільги, які надаються добровольцям. А вони такі самі, як і учасникам бойових дій…».

Дія програми підтримки добровольців, отримавши статус учасників бойових дій, розрахована до 2020 року. Але посвідчення їм вирішили видавати на безстроковий термін. Це для того, аби потім добровольці не «бігали» по кабінетах, продовжуючи термін дії своїх посвідчень. А якщо після 2020 року програма не діятиме, каже А. Ханко, добровольці залишать посвідчення собі «на пам’ять».

Ще на стадії обговорення програми «Доброволець – учасник АТО» в квітні 2017 року, дехто з громадських активістів висловлював сумнів щодо правильності такого кроку. Мовляв, ці люди за покликом душі і серця, та виключно з патріотичних почуттів ішли на фронт. Але, виходить, що тепер, їхні патріотичні почуття переміг меркантильний інтерес? І під маскою добровольців, яких далі може побільшати після ухвалення програми їхньої підтримки, чи не одержать пільги «псевдо добровольці»?

А. Ханко каже таким провидцям, що «тут питання справді є, але…». Для того, щоб отримати статус учасника бойових дій, доброволець має надати комісії кілька документів, які засвідчують його участь у бойових діях. Серед них – покази свідків, які з ним воювали, письмові свідчення командирів підрозділів, у складі яких були добровольці, фото і відео матеріали тощо. На підставі їхнього вивчення комісія ухвалює рішення про надання статусу учасника бойових дій. Але тільки на території Полтавської області. І поки лише до 2020 року…

Олександр Брусенський
На фото: Засідання комісії,
з визнання добровольців учасниками бойових дій.
Фото прес-служби Полтавської облради.