Додаткова відпустка одинокій матері (батькові) – особливості надання

додаткова відпустка

Згідно чинного законодавства додаткова відпустка може бути надана: жінці, одинокому чоловіку – батьку дитини та особам, які опікуються дитиною.

Слід зазначити, що додаткова відпустка на дітей не впливає на тривалість основної щорічної відпустки або інших відпусток. Вона надається додатково, незалежно від кількості днів щорічних відпусток, передбачених Законом України «Про відпустки» і незалежно від стажу роботи на підприємстві.

Щорічна додаткова відпустка за бажанням працівника може надаватись одночасно з щорічною основною відпусткою або окремо від неї. Відпустки надаються працівникові з таким розрахунком, щоб вони були використані до закінчення робочого року.

Додаткова відпустка може бути перенесена на інший період. За ініціативою роботодавця відпустку можна перенести у зв’язку з виробничою необхідністю – але тільки з письмового дозволу співробітниці.

Додаткова відпустка надається декільком категоріям осіб.

Докладніше про кожну.

додаткова відпустка

1.)Жінці, яка:

 • працює і має двох або більше дітей віком до 15 років,
 • дитину з інвалідністю,
 • усиновила дитину,
 • має дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи,

2.)Одиноким матері та/або батькові

Одинокий батько – це чоловік, який не перебуває в шлюбі, але при цьому виховує дитину, у свідоцтві про народження якої він записаний як батько. Це також розлучений чоловік, який виховує дитину без матері або вдівець.

Так, право на додаткову відпустку мають такі одинокі матері:

 • жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або такий запис  зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері;
 • вдова;
 • жінка, яка виховує дитину без батька (розлучена жінка, незважаючи на факт отримання аліментів, і жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена).

3.)Право на додаткову відпустку має особа, яка взяла під опіку дитину.

Додаткова відпустка є оплачуваною, надається щорічно, її тривалість 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

додаткова відпустка

Наприклад, якщо жінка має двох дітей, кожному з яких до 15 років, або одинока мати виховує дитину, або жінка виховує дитину-інваліда, або батько виховує дитину без матері. У кожному із цих випадків є одна підстава для надання додаткової відпустки та її тривалість становить 10 календарних днів. Якщо ж, наприклад, одинока мати виховує двох дітей віком до 15 років, то в неї дві підстави для отримання додаткової відпустки (статус одинокої матері і наявність двох дітей). Те ж саме стосується і одинокого тата. Якщо підстав більше однієї, тоді додаткова відпустка становитиме 17 календарних днів.

Всі невикористані дні додаткової соціальної відпустки на дітей підлягають компенсації.

Що стосується поділу такої відпустки, то відповідно до листів Мінсоцполітики відпустку на дітей допустимо ділити на частини.

Додаткова відпустка та перелік документів, які необхідно надати для її отримання

Для підтвердження права на таку відпустку працівник (працівниця) маю надати роботодавцю будь-який офiцiйно складений документ, у якому підтверджується вiдсутнiсть участi тата (матері) у вихованні дитини.

Прикладом таких документів можуть бути:

додаткова відпустка

 • рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав,
 • рішення органів опіки та піклування або суду щодо участі батька (матері) у вихованні дитини,
 • ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів, тощо.

Розлучені жінка (чоловік), які дійсно виховують самі дитину, для отримання додаткової соціальної відпустки мають надати:

 • копію свідоцтва про народження дитини,
 • копію свідоцтва про розірвання шлюбу,
 • документ, який підтверджував би те, що батько (мати) не беруть участі у вихованні дитини.

Якщо ж жінка справді є одинокою матір’ю, то вона подає довідку з органiв ресєтрацiї актiв цивільного стану.

Достовiрнiсть документа щодо вiдсутностi участi одного з батьків у вихованні дитини визначає роботодавець.

Регіональний центр з надання
безоплатної вторинної правової
допомоги у Полтавській області

м. Полтава, вул. Європейська (Фрунзе), 37/40.

Тел. для безкоштовних звінків: 0 800 213 103

Добавить комментарий