«Доступні ліки» на Полтавщині: чи вистачить всім обіцяного урядом?

«Доступні ліки»

Я відомо, за пару тижнів до приходу 2018 року на Полтавщині припинили відпускати в аптеках медикаменти за урядовою програмою «Доступні ліки». Пояснення збою у широко розрекламованій програмі було стандартним: через брак грошей, які виділяли на реалізацію програми, аптеки розірвали угоди з лікарнями про безплатний відпуск ліків, і медики припинили виписувати на них рецепти.

Але тепер, стверджують у Полтавській ОДА, ситуація докорінно змінилася і програма «Доступні ліки» знову запрацювала в регіоні на повну силу. Принаймні, директор обласного департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак 5 січня на нараді в ОДА проілюстрував це наступними цифрами: вже цього року можливостями отримати доступні ліки безплатно або з частковою оплатою скористалися майже 12 тисяч полтавців. Яким лікарі виписали 34336 рецептів. У аптеках. Де відпускають такі ліки з рецептами. В свою чергу повідомляють, що відпустили «доступних» ліків населенню на суму 469346,50 грн, подали рахунків до сплати на суму 378665,70 грн.

Більш того, програму «Доступні ліки» не лише реанімовано, але й розширено в частині асортименту ліків, які додатково внесено до реєстру.

«Станом на сьогодні внесено до реєстру 239 найменувань лікарських засобів, що на 41 позицію перевищує попередній реєстр. На даний час залишається відшкодування з трьох нозологій, як і було в попередньому році, поряд з цим додано 2 міжнародні непатентовані назви Глібенкламід та Лозартан (серцево-судинна патологія, цукровий діабет) всього 23 міжнародні непатентовані назви», – повідомив учасників наради В. Лисак.

Звідки з’явилися гроші, яких забракло наприкінці 2017 року на реалізацію програми, що викликало обурення полтавців? Як поясним В. Лисак, 2018 року на реалізацію урядової програми «Доступні ліки» передбачена субвенція в розмірі 36 млн. 769 тис. 700 грн, яка затверджена рішенням сесії обласної ради. Наразі на Полтавщині доступні ліки відпускають у 249 аптеках. Переважно ПОКП «Ліки Полтавщини», чий керівник Валерій Прядко днями звільнився з посади за власним бажанням.

Отже, запевнив директор департаменту, програма «Доступні ліки» запрацювала на Полтавщині в повному обсязі і полтавці можуть не турбуватися про те, що ліків їм не вистачить.

Олександр Брусенський