«Друга Світова війна – 1939-1945: Український рахунок»

Друга Світова війна

Під такою назвою в Державному архіві Полтавської області 7 травня відкрили виставку унікальних документів, які розповідають про лихоліття Другої Світової війни, жертвою якої стала і Україна. Назва для заходу «Друга Світова війна – 1939-1945: Український рахунок» обрана не випадково. Адже Україна, якою двічі прокотилася війна, справді має свій, особливий, рахунок.

Рахунок, який оцінюється мільйонами загублених на полі брані життів, скалічених доль наших співвітчизників, яких окупанти уганяли в неволю, тисячами вщент зруйнованих та спалених міст та сіл…

Полтавщина у Другій Світовій війні

Виставка «Друга Світова війна - 1939-1945: Український рахунок»
Валентина Гудим

На виставці зібрано документи – фотографії воєнних років, у тому числі зроблених у Полтаві одним із німецьких кореспондентів, вирізки з газет тих років, в яких описують наслідки панування нацистів на Полтавщині, спогади про замордованих військовополонених, чиї долі й невідомі сьогодні.

Відкриваючи виставку директор обласного архіву Валентина Гудим зазначила, що її підготовлено до 73-й річниці Перемоги над нацизмом. Працівники архіву дуже довго збирали всі документи, які сьогодні можна оглянути на виставці. Більшість із них відображають життя полтавців в часи окупації області німцями в 1941-1943 роках.

У розпорядженні архіваріусів нині є документи, які розповідають і про окупаційну політику нацистської Німеччини не лише в Україні, але і в окупованих європейських країнах. Чимало документів проливають світло на звірства окупантів щодо радянських військовополонених.

Як відомо, і на Полтавщині було облаштовано чимало концтаборів для полонених, де їх утримували і нелюдських умовах. Демонструють на виставці і листи наших земляків, котрих примусово відправляли на каторжні роботи до Німеччини. Таких, за різними джерелами, було не менше 160 тисяч чоловік.

Участь у роботі виставки «Друга Світова війна – 1939-1945: Український рахунок» взяв відомий полтавський історик

Частину документів представив на виставці відомий історик з Полтави Борис Тристанов. Він також взяв участь у відкритті виставки і розповів її першим відвідувачам – студентам полтавських навчальних закладів, що доклав дуже багато зусиль, щоб зібрати свідчення про часи окупації обласного центру.

«Друга Світова війна - 1939-1945: Український рахунок»
Борис Тристанов

Йому вдалося відновити прізвища та знайти десятки фотографій радянських військовополонених. До речі, до нього й нині звертаються родичі бранців нацистських таборів і просять допомогти встановити обставини загибелі своїх рідних і близьких. Історику вдалося дізнатися місця поховань та відшукати фотографії вже 25 радянських військовополонених, яких десятки років розшукували їхні рідні.

Олександр Брусенський

Фото автора