Джохар Дудаєв у Полтаві: де та вулиця, де той дім…

Джохар Дудаєв

Джохар Дудаєв – перший президент не признаної світовою спільнотою республіки Ічкерія. 15 лютого у обласному центрі друзі і знайомі за традицією згадають Д. Дудаєва, якому того дня виповнилося б 74 роки…

Між «дудаєвською» Ічкерією і Полтавою доволі велика відстань, але місто на Ворсклі назавжди увійшло окремим рядком у біографію легендарного генерала, який у жовтні 1991 року переміг на виборах президента в Чечено-Інгушетії і своїм першим декретом проголосив незалежність Чеченської республіки Ічкерія від Росії. У Полтаві, куди його закинула примхлива доля, Джохар Дудаєв гартувався не лише як військовий командир, але й як майбутній політик.

У обласному центрі він прослужив на посаді начальника штабу 13-ї гвардійської важкої бомбардувальної дивізії чотири роки: з 1985 по 1989 роки. У місті все ще проживають чимало його прибічників, для яких Джохар Дудаєв й нині залишається взірцем порядності, скромності і чесності. Правда, пам’ять про майбутнього генерала і президента, а тоді ще полковника, в Полтаві офіційно не увічнено. Хоча час від часу його послідовники намагалися це зробити. Зокрема, перейменувати одну з міських вулиць на честь Д. Дудаєва. Але всі офіційні спроби увічнити пам’ять їхнього кумира наштовхувалися на різке неприйняття офіційною полтавською владою. Доводилося вдаватися до самоуправства та хитрощів.

Так, 20 вересня 2007 року у Полтаві вкотре згадали імя першого президента не признаної республіки Ічкерія Д. Дудаєва. Згадали в зв’язку із скандалом, який розгорівся того дня біля будинків на вулиці Нікітченка,4 та 6. У першому будинку, до початку 1987 року – коли його перевели на посаду командира авіа дивізії до Тарту / Естонія/ , і проживав начальник штабу 13-ї гвардійської авіаційної дивізії, яка тоді дислокувалася у обласному центрі полковник Джохар Дудаєв.

Правда, у обласному центрі є ще один будинок, у якому у трикімнатній квартирі жила родина Дудаєвих – на вулиці Кучеренка, що поряд із колишнім військовим містечком авіаторів, де і служив майбутній Президент Чечні. Але того дня чимало полтавців, яки з неофіційних джерел дізналися про відкриття пам’ятної дошки Д.Дудаєву, зібралося саме біля будинку на вулиці Нікітченка,4. Власне, там більше було міліції у формі та в цивільному, чиновників і депутатів міськради, ніж пересічних городян. Усі чекали на організаторів несанкціонованого міською владою заходу.

А тим часом, активісти Всеукраїнської організації «Тризуб» ім. С. Бандери та маловідомого «Єдиного антиімперського фронту» свердлили дірки у стіні сусіднього будинку № 6. Поки міліціянти оговталися, пам’ятну дошку із зображенням генерала Радянської Армії Д.Дудаєва встигли закріпити на стіні цього будинку. Пізніше організатори акції пояснили, що вони свідомо повісили дошку на будинку, сусідньому з тим, же насправді жив перший Президент Чечні Джохар Дудаєв. Мовляв, зробили так, бо зрозуміли, що їм перешкодять встановити дошку на будинку № 4 на вул. Нікітченка.

Міліція затримала чотирьох ініціаторів увічнення в Полтаві пам’яті заколотного генерала «для бесіди». Згодом їх відпустили. А один із заступників Полтавського міського голови в інтерв’ю місцевому телеканалу заявив, що дошку почепили незаконно. Міська влада, мовляв, не дає оцінку політичній складовій події, що відбулася у Полтаві, але обурена тим, що пам’ятну дошку встановили без її відома та необхідного дозволу. Звісно, посадовці наполягатимуть на дотриманні всіх процедур, а доти вважають встановлення дошки незаконним. Із усіма наслідками…

Вжити якихось офіційних заходів для того, щоб дошку зняли, у міськраді не встигли: уже на ранок 21 вересня жильці будинку, на стіні якого її повісили, дошки там не побачили. Про учорашню подію нагадували лише чотири дірки у цегляному мурі. Хто крадькома зняв дошку – не відомо. У міськраді заперечували свою причетність до нічної «операції»…

Наступного разу спробу увічнити імя бунтівного генерала в Полтаві вчинили 23 лютого 2010 року, в день нині вже призабутого свята Радянської армії і Військово-Морського Флоту. Тоді на п’яти будинках по вулиці Героїв Сталінграда невідомі за допомогою трафарету набили фарбою написи: «вулиця Джохара Дудаєва». Але ці написи полтавці бачили всього кілька годин: комунальники дуже швидко затерли їх розчинником.

Відновити справедливість відносно легендарного Д. Дудаєва у Полтаві спробували і під час так званої «декомунізації», коли у місті готувалися перейменувати десятки вулиць. Депутат Полтавської міськради Юліан Матвійчук, який очолював торік міську комісію з перейменування вулиць у обласному центрі, розповів «ПП», що комісія вирішила перейменувати вулицю Червонофлотську на вулицю Д. Дудаєва. За положенням, план перейменування мав розглянути голова Полтавської ОДА Валерій Головко. Але коли затверджений ним перелік вулиць, які мали перейменувати в Полтаві, повернувся до міськради, вилиці з прізвищем Д. Дудаєва в ньому не було…

Джохар Дудаєв

Як відомо, президент самопроголошеної Ічкерії Джохар Дудаєв загинув 21 квітня 1996 року в районі села Гехі-Чу, що за 30 км від Грозного. Російські спецслужби, які безперервно стежили за ним, таки запеленгували сигнал від супутникового телефону генерала. Два штурмовики Су-25 завдали по «цілі» удару ракетами. Очевидці згадують, що Д. Дудаєв загинув від вибуху ракети просто під час своєї розмови по телефону з депутатом російської Держдуми Костянтином Боровим.

Сьогодні у Полтаві згадку про великого чеченця можна знайти в самодіяльному музеї 13-ї гвардійської авіадивізії (музей отримав статус Полтавського філіалу Національного історично-військового музею України – авт.). Однополчани зібрали документи, фотографії та дещо з речей, які розповідають про полковника Д. Дудаєва – тодішнього начальника штабу авіадивізії. Ця невеличка музейна експозиція розповідає відвідувачам про людину, котра поклала своє життя за незалежність свого маленького, але гордого народу, і яку і сьогодні пам’ятають полтавці.

Олександр Брусенський
На фото: 1– співробітник музею авіадивізії П. Романюк демонструє документи з експозиції, присвяченої Д. Дудаєву. Фото автора.
На фото: 2 Полковник Джохар Дудаєв (крайній праворуч) в Полтаві.