Едуард Трирог: «Немає таких процесів у природі, які б не надихали художника на творчість…»

Едуард Трирог

4 лютого у читацькій залі міської бібліотеки-філіалу №1, що в Полтаві на вулиці Петра Юрченка, полтавський художник Едуард Трирог відкрив персональну виставку картин.

Ім’я 72-річного митця добре знають поціновувачі «філософського» мистецтва, яке межує між живописом і графікою. Роботи Е. Трирога – портрети, пейзажі тощо – викликають у глядачів як глибокі емоції,так і несподівані асоціації, змушують укотре замислитися над змістом нашого сьогодення, різноманітністю життя, дивуватися оригінальній самобутній техніці виконання . Глядачів приваблює й те, що більшість робіт виконані не лише в авторській оригінальній манері, але й із використанням різноманітних підручних матеріалів. Приміром… шпалер.

Едуард Трирог

«Так, як дуже часто малюю на зворотному боці звичайних шпалер, – поділився художник Едуард Трирог з кореспондентом «ПП» секретами творчості. Адже я використовую в роботі, приміром, сангіну, пастель, вугілля… Тобто, практично, звичайну крейду, яка потребує текстурного, волохатого паперу. Шпалери в цьому сенсі – відмінний матеріал. Дехто закріплює лаком малюнки, виконані пастеллю або сангіною, але я так ніколи не роблю. Самі відлежаться…

Едуард Трирог

За свій понад 20-річний творчий шлях художник Едуард Трирог не зрадив першому захопленню – графіці.

«Мої роботи – на грані графіки і живопису. Хоча поділ на графіку і живопис доволі умовний, – констатує митець. – Приміром, акварель. Це живопис чи графіка? Вона – акварель, теж гранична. Пишуть на папері, значить – графіка, а фарби – це вже живопис… Але я – графік!».

Іноді Е. Трирога критикують за кольорову скупість фарб, які він використовує для творіння. Мовляв, більшість картин виконані в темних тонах… Сам художник зізнається, що у виборі палітри позначається його потяг до графіки. Навіть тоді, коли бере до рук пастель чи сангіну. Щодо сюжетів своїх творів, які заставляють відвідувачів його виставок подовгу стояти перед картинами і намагатися осягнути внутрішній світ митця, який надихнув його на створення чергової картини, то автор не приховує, що й тут не є оригінальним:

Едуард Трирог

«Надихає мене на сюжети картин усе! Немає таких процесів у природі, які б не надихали художника на творчість. Це все Божий світ… Господь же не робить «халтури», він усе зробив якісно, глибоко, цікаво, ґрунтовно. І художнику це можна нескінченно досліджувати».

Цікаво, що Едуард Трирог один із небагатьох полтавських художників, який за своє довге творче життя так і не вступив до Спілки художників України.

«Так, я не є членом Спілки художників України… Сталося так, що я дуже довго гнався за цим титулом, а потім заморився, і плюнув спересердя… Чи я буду гірше малювати, якщо я не в Спілці? – іронічно запитує митець Едуард Трирог. – Єдине, що добре від членства для художника, так це «корочки». Скажімо, приходиш на якусь виставку, показуєш «корочки» – питань немає. Тебе пропустять безплатно, бо ти – художник. А якщо «корочок» немає, змушують платити за вхід до виставки. А це чималі гроші. Особливо, якщо виставка відомого художника у пристойних салоні або галереї».

Щодо кількості персональних виставок, про що митця теж часто запитують, то Едуард Трирог лаконічно відповідає, що ніколи не підраховував. А якщо б і рахував, то вже давно б збився з ліку. І переконаний, що кількість виставок – річ для справжнього митця не принципова:

Едуард Трирог

«Скільки персональних виставок? Так я вже збився з рахунку. Хоча це не принципово. Важливо, щоб було що показати…

От коли накопичився матеріал, і ти розумієш, що вже «дозрів», тоді і виставляєш. А не тоді, коли настає черга, чи якийсь інші формальні приводи».

«Дозрів» Едуард Трирог давно, але не спочиває на лаврах художника, чиє імя на вустах тих, хто цінує щирість у творчості, прагнення до свого, самобутнього стилю, пошуку нетрадиційних технік малювання, які єднають різні школи . Все своє творче життя він у самостійному польоті, на який його надихають креативні ідеї та постійний потяг до творчості…

Олександр Брусенський
На фото 1: Едуард Трирог
Фото автора.