Полтавка Юлія Лебедин знає, як поєднати хобі й боротьбу за екологію

Юлія Лебедин та її продукція - екоторбини

Полтавка Юлія Лебедин розписує екоторбини, хоча ще зовсім недавно була дуже далекою від проблем екології.

Першу штучну пластмасу – бакеліт – американський хімік Лео Бакеланд винайшов на початку XX століття. Та масово використовувати пластмасу почали у 50-х роках минулого століття. За даними ООН, за останні десять років світ виготовив пластику більше, ніж за все минуле століття. Щороку людство використовує (лише вдумайтеся!) 5 трильйонів одноразових пластикових пакетів, період розкладання яких становить близько 500 років.

Накопичення пластику засмічує довкілля, впливає на зміну клімату, викликаючи потужні тайфуни, цунамі, землетруси, в яких гинуть люди. Отож пластик – чудовий винахід і помічник людства – перетворився на його ворога.

У розвинених країнах світу давно вже усвідомили наслідки екологічної катастрофи, спричиненої використанням пластмаси, й розпочали дієву боротьбу. Уряди цих країн, а також свідомі громадяни переходять на сортування сміття та масово відмовляються від пластикових пакетів, одноразового посуду тощо. Україні до цього ще далеко. Проте й у нас є позитивні приклади.

Екоторбини від Юлії Лебедин – корисне захоплення

Полтавка Юлія Лебедин боротьбу з поліетиленовими пакетами почала із себе. Точніше, з розпису та популяризації екоторбини. Прикрашені її малюнками сумки – то справжні витвори мистецтва, й мимоволі хочеться взяти таку річ у руки і вже не розлучатися з нею. Юлія Лебедин, її рідні та друзі тепер ходять на роботу й до супермаркетів винятково з екоторбинками. Щоправда, наголошує майстриня, її вироби не надто великі: розміром 35х40 см, із ручками 60 см. Тобто 20 кг харчів із супермаркета туди не покладеш. А от парасолька, пляшка води й бутерброд на обід – звичні речі, які ми щодня носимо на роботу – чудово поміщаються.

екоторбини
Екотрбини Юлії Лебедин

На запитання, як прийшла до такого «корисного» захоплення, жінка, ніяковіючи, щиро розповідає, що ще три роки тому була далекою від проблем екології.

– Якось колега з телекомпанії ІРТ, де я на той час працювала, сказав, що здає на приймальний пункт пластикові пляшки й макулатуру. Мене тоді це щиро здивувало: навіщо? Адже на цьому багато не заробиш. Він відповів, що здає їх не заради грошей, а щоб запобігти екологічній катастрофі, – ділиться Юлія Лебедин. – Але в моїй тодішній свідомості це все одно не вкладалося: я була переконана, що про екологію має дбати влада, а не окремі громадяни. Так само зараз моя мама лише сміється, коли заводжу мову про сортування сміття. Але я бачу, як усе більше й більше полтавців долучаються до боротьби за чисте довкілля, й вірю, що найближчим часом Україна зміниться.

Юлія виросла в родині підприємців, тож змалку була активною й небайдужою. Дуже часто, фільтруючи ідеї в голові, жінка подумки запитувала себе: що може зробити корисного для себе й суспільства? Переломною стала подорож Євросоюзом 2017 року.

екоторбини
Юлія Лебедин (ліворуч) і Наталія Чепурна демонструють екоторбини в центрі Полтави.

– В супермаркеті в Дрездені я купила мінеральну воду й, здається, шоколадку – все разом на 2 євро, – згадує Юлія Лебедин – На касі мені запропонували екоторбину вартістю теж 2 євро. Я попросила щось дешевше, але мені не змогли нічого запропонувати. «То дайте хоча б поліетиленовий пакет», – не вгавала я. Касирка у відповідь подивилася на мене, як на якусь дикунку. Мені стало настільки соромно, що я й досі бачу той погляд.

Відтоді стала цікавитися проблемою забруднення навколишнього середовища. Мене шокував той факт, що Україна входить у десятку найзабрудненіших країн світу. Отож вирішила докласти зусиль до боротьби за екологію. Моя роль з виготовлення екоторбини у масштабах країни дуже мізерна, та, як кажуть, з миру по нитці – голому сорочка.

Коштують розмальовані екоторбини 150-200 грн

Юлія Лебедин розповідає: вона не має спеціальної художньої освіти, ніколи не відчувала особливого потягу до мистецтва, хоча вечорами у вільний час розфарбовувала розмальовки. Але сприймала це захоплення радше як арттерапію, яка чудово заспокоює та відволікає від буденних проблем. При цьому вона визнає: завжди була напрочуд творчою натурою й де б не працювала, завжди застосовувала в роботі оригінальний підхід.

Зараз, наприклад, Юлія Лебедин працює менеджером з продажу відділу поштових послуг Полтавської дирекції ПАТ «Укрпошта» й долучається до створення власної марки – поштової продукції з персональним дизайном. Усі варіанти дизайну для екоторбини Юлія розробляє на комп’ютері, адже сучасні програми дають широкі можливості для цього. До речі, конверт і поштову марку до 250-річчя від дня народження І. П. Котляревського створила саме Юлія Лебедин.

екоторбини
Тематика малюнків на екотрбинах надзвичайно широка

Ідею розмальовувати екоторбини Юлії підказав чоловік Дмитро. Сумки й спеціальні акрилові фарби для тканини Юлія Лебедин купує в інтернеті й, уклавши дітей спати, залюбки береться до роботи. За вечір розмальовує 1–3 торбини.

Тематика її малюнків надзвичайно широка. Юля найбільше любить малювати кумедних тваринок, а також квіти. Свої вироби виготовляє під замовлення, виставляє на сайті, продає на виставках. Якщо сумки без малюнку коштують близько 100 грн, то майстриня продає свої екоторбини ручної роботи по 150–250 грн.

– Коли вперше зареєструвалася на ОLX, то була щиро здивована, що подібну продукцію на Полтавщині пропонують лише майстриня з Кременчука й ще одна з Лубен, – говорить Юлія Лебедин. – У той же час на Західній України екоторби набули масового поширення. Прикро, що в Полтаві далеко не всі супермаркети можуть запропонувати покупцям альтернативу поліетиленовим пакетам – екологічні екоторбини.

Зінаїда МАТЯШОВА.