Епідемія коронавіруса Covid-19: «Зараз саме час злякатися»

Епідемія коронавіруса Covid-19

В Україну прийшла епідемія коронавіруса Covid-19. Саме час чітко розуміти, з чим ми зіткнулися і що може зробити кожен з нас для мінімізації ризику.

Смертність від епідемії коронавіруса Covid-19 в 34 (!) рази вища від смертності від звичайного сезонного грипу. В історії людства відомі найбільш убивчі епідемії, наприклад, «іспанка» 1918-1919 років. За 18 місяців від неї померло 50-100 млн чоловік. Для порівняння: кількість загиблих і зниклих без вісті в результаті бойових дій під час Першої світової оцінюється в 18,4 млн.

У випадку з епідемією COVID-19 практично кожен, хто контактував з хворим, ризикує захворіти. Погано те, що вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Це не СНІД, не гепатит С, навіть не кір. Контактувати з вірусом може кожен і запобігти поширенню хвороби набагато важче. Йдеться про новий вірус, що не зустрічає на своєму шляху несприйнятливих людей, і вакцини у нас немає, як і розуміння того, як скоро вона буде і чи буде взагалі.

Covid-19 може переходити в хронічну хворобу

Погані новини: є дані про повторне виявлення нового коронавіруса у перехворілих, які виписалися з лікарень. Тобто інфекція може переходити в хронічну форму (і людина буде її розносити, як у випадку з вірусами гепатитів В і С або ВІЛ), або людина може заражатися короновірусом повторно. Нічого подібного для звичайного, сезонного вірусу грипу немає.

карантин

ВООЗ (можливо, з деяким запізненням) оголосила найвищий рівень із передбачених регламентом ступенів тривоги через епідемію коронавіруса Covid-19. Можна, звичайно, і їх там усіх оголосити панікерами або запідозрити в бажанні вибити для себе великі бюджети чи заробити на ситуації, проте варто згадати й інше: не буває диму без вогню. Прогнози появи в ХХІ-му столітті нових вірусів звучали давно, сценарії розвитку пандемії та реагування на неї прораховувалися. А зараз ми просто бачимо на власні очі реалізацію одного з таких сценаріїв (не гіршого, до речі).

ВООЗ закликала об’єднатися перед загрозою пандемії і виділити додаткові кошти для боротьби з нею. Більшість розвинених країн проігнорували цей заклик, деякі пообіцяли виділити додаткове фінансування, але на цьому поки що все. Можна вважати, що це їхня відповідь глобалізму і опір зростанню впливу наднаціональних організацій, які намагаються акумулювати бюджети та ігнорують локальні інтереси. Однак це також означає, що на міжнародну допомогу в цій ситуації годі й сподіватися – кожен за себе! Причому це стосується як грошової допомоги, так і «гуманітарних» поставок вакцин, ліків і навіть засобів індивідуального захисту. Ніхто нікому нічого не дасть у ситуації, коли самим може не вистачити.

Епідемія коронавіруса Covid-19: як зреагували на цей виклик інші країни?

Польща. Прийнято спеціальний закон, який дозволяє термінові закупівлі без проведення тендерів, будівництво і реконструкцію лікарень з порушенням будівельних норм, закону про планування і забудову, закону про захист історичних пам’яток, регулює оплату лікування хворих COVID-19, ціноутворення на лікарські кошти, виплати батькам, які будуть залишатися вдома у зв’язку з закриттям шкіл і дитсадків, примусову госпіталізацію, роботу з дому, додаткові повноваження різних гілок влади, використання армії, перерозподіл бюджетних коштів тощо.

карантин

Сингапур. Запроваджені каральні заходи для всіх, хто не додержується карантину. Оголошено, що всі хворі отримають безкоштовне лікування, скасовано заплановане підвищення ПДВ, виділені кошти на підтримку малого і середнього бізнесу. Виділено будівлі під карантини і навіть орендований круїзний лайнер на випадок, якщо не вистачить місць у лікарнях. При появі перших же проявів продовольчої паніки продемонстровано, скільки продуктів є на складах. Ажіотажний попит на маски – не біда, замість того щоб виходити з суперечливими заявами рятують маски чи ні, уряд починає видавати маски безкоштовно з інструктажем як їх правильно використовувати. Медикам, які працюють на першій лінії, обіцяно бонус.

ФРН. Кризовий штаб уряду заборонив експорт медичних захисних засобів.

Росія приймає таке ж рішення, вводячи ембарго на вивезення медичних масок і костюмів, бахіл, бинтів, марлі, медичних рукавичок і халатів, ряду противірусних і дезінфікуючих засобів.

Саудівська Аравія. Місто Катіф (500 тис. жителів) заблокований на карантині. Закриті всі школи і університети.

Індія і Малайзія заборонили вхід в свої порти круїзним кораблям.

Катар – закриті всі школи.

Італія – в карантині вже вся країна. Штрафи за переміщення без поважної причини. Асоціація анестезіологів-реаніматологів на повному серйозі приймає рішення рекомендувати лікарям проводити сортування постраждалих, тобто надавати допомогу тільки тим, у кого більше шансів вижити і в кого попереду більше років життя.

Ізраїль – введений мінімум чотириденний карантин для всіх, хто в’їжджає в країну (фактично це повна зупинка туризму). Як ви думаєте, як позначаться заходи такого роду на економіці? А для країн, повністю залежних від туризму?

Епідемія коронавіруса Covid-19 до українських реалій

За статистикою близько 20% серед хворих є тяжкими або критичними і потребують як мінімум в госпіталізації. Це означає, що на 5000 хворих потрібно 1000 ліжок, і ці ліжка потрібно буде десь взяти, бо навряд чи вони зараз стоять порожніми. Оголошено, що в Україні є 12000 місць в інфекційних лікарнях. Скільки з них вільні – невідомо. Оголошено, що є в наявності 605 апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ) в інфекційних лікарнях (і теж не відомо, скільки з них стоять вільними і можуть вважатися зарезервованими «під коронавірус»). З досвіду можу сказати, що чимало лікарень вимушено підлаштовує розпорядок планових втручань під кількість апаратів ШВЛ, так що «перекинути» обладнання в інфекційні лікарні зі звичайних вийде.

В Україну прийшла епідемія коронавіруса Covid-19

Летальність, яку зараз в середньому оцінюють у 3,4% – така з урахуванням надання людям медичної допомоги. Діагнози підозрюються і фіксуються, тести проводяться. Є місця в стаціонарах і є обладнання, є медичний персонал і засоби для симптоматичного лікування й підтримки життя. Без всього цього летальність буде зовсім іншою. Гостра хірургічна патологія (наприклад, апендицит) теж має не такий великий відсоток летальності і тому нікого не лякає – але це за умови надання медичної допомоги. Якщо не буде лікування і допомоги в разі важкого перебігу – буде зовсім інша смертність, як у відсотках, так і в абсолютних числах.

Інформація про наявність у нас тестів для виявлення COVID-19 дуже суперечлива (то вони є, то ми їх чекаємо; то їх достатньо, то вистачить лише на 100 чоловік, але зразки поки що відправляються за кордон). Якщо порівнювати з кількістю проведених тестів на грип і якщо взяти до уваги, що достовірність тих тестів відсотків 40-50 (багато помилково негативних результатів) – якою буде кількість вчасно виставлених діагнозів? І наскільки можна буде довіряти нашій статистиці і бравим звітів нашого МОЗ про те, що все у нього під контролем?

При великій кількості хворих неможливо буде забезпечити всіх тестами, у нас просто не буде таких коштів в бюджеті. З урахуванням відсутності специфічних симптомів після початку спалаху всі випадки з грипоподібними симптомами або симптомами ОРЗ потрібно буде трактувати як потенційний COVID-19. В результаті загальна статистика захворюваності та смертності буде істотно викривлена в ту чи іншу сторону.

Для людей із хронічними захворюваннями дихальних шляхів летальність COVID-19 досягає 8%

Для такої людини захворіти – це все одно що зіграти в російську рулетку. З одним патроном, але з двома револьверами. Якщо ви готові приставити такий револьвер до своєї голови або до голови своєї бабусі – тоді так, можна і далі висміювати «панікерів» і не хвилюватися.

Вам здається, що хронічні захворювання дихальних шляхів − це незрозуміло про кого, це якісь міфічні «старики і хроніки» і більшість з нас благополучно і в цікатегорії не потрапляє? В Україні хронічні захворювання дихальних шляхів входять до трійки лідерів (поряд із серцево-судинними захворюваннями і онкологією). Це всі астматики і ті, що мають хронічний бронхіт. Є діабет? Відмінно, наш умовний револьвер вже один і має пару патронів в барабані. Серцево-судинна патологія (включаючи артеріальну гіпертензію) – те ж саме. І ви ще й не вибираєте – приставляти до голови револьвер чи ні, це не вибір пробувати наркотики або займатися чи незахищеним сексом. Це грипоподібна передача: вірус у повітрі і в крапельках слини того, хто чхає поряд з вами в транспорті, супермаркеті, в черзі до сімейного лікаря…

В епідемія коронавіруса Covid-19

Окремо варто торкнутися мало замаскованого цинізму: мовляв, найбільший ризик стосується людей похилого віку. Епідемія коронавіруса Covid-19 «Полегшить завдання пенсійного фонду», «вирішимо проблему старіння населення» і всі подібні жарти. Начебто мова йде про якісь умовних стариків, що не мають до нас усіх ніякого відношення. Самотніх і нікому не потрібних. Зовсім не наших батьків або бабусь і дідусів. Яких саме нам доведеться госпіталізувати в лікарні заради доступу до кисневих апаратів, яких почне не вистачати на всіх. Для яких саме нам, молодим і працюючим, доведеться приносити пакети з медикаментами в реанімації (з розрахунку приблизно 1000 грн/добу). Це до них ми будемо боятися зайвий раз приїхати або відвезти своїх дітей на час карантину, тому що такий візит може бути занадто небезпечний. Це для них ми задумаємося про необхідність привезти додому продукти, тому що небезпечний буде похід в супермаркет. І це якщо ми при цьому самі опинимося здорові і не замкнені в карантині.

А тим часом уже є дані, про те що діти точно хворіють (були в цьому сумніви спочатку) – просто в основному набагато легше, з мінімумом симптомів (а значить, є більше шансів, що така дитина не залишиться вдома і зможе заразити ще когось). І вже є перші хворі в Австралії – і це… діти і підлітки. І деякі з них вже в реанімації, статистика – це всього лише «середня температура по лікарні», і в Китаї, і зараз в Італії багато хворих з важким перебігом у віці до 40 років.

Епідемія коронавіруса Covid-19 і особливості національного менталітету

Дехто з поважних чиновників або «експертів» стверджує, що якби нам з ранку до вечора з усіх усіюд розповідали про те, скільки людей гине від туберкульозу або від ДТП, ми теж усі впали «в істерію» і боялися б туберкульозу та ДТП. Зачекайте, а що вважати панікою і кого вважати такими, що їй піддалися? Ось людина на вулиці в масці – вона залякана ЗМІ панікер? Або це відповідальний громадянин, який не бажає заразити інших (якщо відчуває себе не цілком здоровим) або не хоче захворіти сам і піддати під небезпеку свою сім’ю? А ось він незадовго до цього купує кілька масок (за умови необхідності їх змінювати) в аптеці – він знову панікер? А може він вчинив завбачливо і випередив наших ушлих бізнесменів, які продали партії масок в Китай?

карантин в Україні через коронавірус

Людина, яка прийняла рішення залишитися вдома і не вийти на роботу з незначною, начебто, нежиттю – панікер і ледар, який ухиляється від роботи або відповідальний член суспільства? А наскільки легко йому буде прийняти таке рішення і наскільки прихильно воно буде сприйнято керівництвом, якщо при цьому з усіх боків лунають глузування і розмови про паніку та істерію?

Людина, яка розуміє, що в разі захворювання або карантину йому доведеться якийсь час (2-3 тижні) перебувати вдома і не можна буде ходити по магазинах і аптекам, тож купує зараз, заздалегідь, місячний запас продуктів і ліків – він панікер? Людина, що відмовляється від рукостискання – теж?

Саме ті, хто будучи хворими, вийдуть на роботу, підуть по магазинах (а як інакше їм прожити, якщо вони не подбали про це заздалегідь), будуть продовжувати чхати і кашляти в руки, а потім ними ж вітатися і братися за дверні ручки й поручні – стануть можливою причиною зараження нас з вами. Ми не японці, які дисципліновано будуть сидіти вдома і виконувати розпорядження уряду, бо за вікном епідемія коронавіруса Covid-19. І не китайці, яким буде організована доставка пакетів з продуктами під двері. Рекомендація зробити вдома місячний запас продовольства і ліків, які ви приймаєте постійно – це офіційна рекомендація американських епідеміологів напередодні пандемії – це не щось, що народжується в головах людей під впливом невпевненості і страху. Це не паніка, а раціональне планування і дії, здатні зменшити шкоду, яка й так очікується.

Саме час нам усім… злякатися! Злякатися, а потім швиденько взяти себе в руки і почати стратегічно мислити і включати здоровий глузд. Тільки швиденько – це вже вчора. В крайньому випадку – прямо завтра.

Наталія Безмен,

терапевт, ендокринолог.