Полтава була головною його любов’ю

Фотовиставка на честь Л.Вайнгорта

У приміщенні Полтавської обласної універсальної бібліотеки імені І. П. Котляревського 25 лютого відкрилася фотовиставка, присвячена життю і діяльності видатного полтавського архітектора Лева Семеновича Вайнгорта.

Архітектори — люди особливої професії, адже результати їхньої праці на довгі роки залишаються нащадкам у вигляді будівель, споруд, пам’ятників, площ і скверів наших міст. А міста — як люди: у кожного своє неповторне обличчя. І яким буде це обличчя, вирішує архітектор. Чи стане місто в майбутньому оригінальним, привабливим і затишним, чи навпаки, буде сірим, одноманітним і миршавим — залежить від зусиль архітекторів. Саме про це і розповідала фотовиставка на честь Л.Вайнгорта

Фотовиставка на честь Л.Вайнгорта
Лев Семенович Вайнгорт

Лев Вайнгорт був архітектором від Бога. Він тонко відчував гармонію в будівлях різних типів, умів майстерно поєднувати минуле з сучасністю, глибоко переживав за архітектурну виразність нашого міста. Він є співавтором багатьох пам’ятників міста і багатьох наукових робіт з містобудування та архітектури Полтави, автором і першим директором відновленої меморіальної садиби Миколи Гоголя в с. Василівці (Гоголеве) Шишацького району. Багатьом його замислам не судилося здійснитися: перешкоджала ідеологічно заангажована жорстка командно-адміністративна система.

Фотовиставка на честь Л.Вайнгорта – архітектора “обличчя” Полтави

Та все ж він зумів зберегти архітектурне обличчя історичного центру Полтави. Відійшли вже у вічність ті, хто бачив Круглу площу 1945 року, оточену суцільними руїнами, серед яких подекуди стирчали уламки колон. Саме тоді, в перші повоєнні роки, імениті київські архітектори розробили генеральний план «нової Полтави», в центрі якої не було місця парку. Пам’ятник Слави планувався посередині суцільно заасфальтованої круглої площі, оточеної 5-6-поверховими будинками, облицьованими жовтуватою керамічної плиткою з вежами і шпилями.

Фотовиставка на честь Л.Вайнгорта
Олена Іванівна Валяєва, дружина Лева Семеновича, і він сам у молоді роки.

Намічалася така площа на кшталт тієї, що потім виникла в Києві поблизу Центрального поштамту. Схожі площі з’явилися пізніше у Запоріжжі, Донецьку, Кривому Розі, така ж участь чекала й Полтаву, хіба що площа планувалася кругла. І саме завдяки неймовірним зусиллям головного архітектора Вайнгорта. розповідає фотовиставка, Полтава зберегла той історичний ансамбль, який донині є візитною карткою нашого міста.

Фотовиставка на честь Л.Вайнгорта
Експозиції фотовиставки в бібліотеці.

Полтава стала для Вайгорта рідним містом, головною його любов’ю, хоча народився майбутній архітектор у Варшаві в 1912 році. Навчався в Харківському інженерно-будівельному інституті, який закінчив у 1938 році. А вже наступного, 1939 року і упродовж 32 років поспіль він – беззмінний головний архітектор нашого міста.

Розповідати про цю непересічну людину можна без упину, та краще прочитати його особисті спогади «Записки провинциального архітектора». І, звичайно, відвідати виставку, де зібрані унікальні фотодокументи повоєнної Полтави і світлини відбудови нашого міста з участю самого Вайгорта. Усі ці матеріали зібрав і представив на виставці полтавський краєзнавець Борис Тристанов.

Сергій МИКОЛЕНКО.

Фото автора.