21 вересня в Полтаві відзначали 75-ту річницю проведення операції «Френтік»

операція «Френтік»

21 вересня в обласному центрі відзначали 75-ту річницю проведення союзниками по антигітлерівській коаліції – СРСР, США і Великобританії – повітряної операції під кодовою назвою «Френтік».

1944 року полтавський і миргородський військові аеродроми були обрані союзним командуванням для базування американських бомбардувальників В-17 (їх іще називали «літаючими фортецями»). Крім обласного центру й нинішнього міста-курорту союзники базувалися в Пирятині. Звідки для супроводу В-17 злітали винищувачі прикриття «Мустанги», та в Нових Санжарах. Там розміщувався військовий шпиталь, де надавали медичну допомогу персоналу американської авіабази.

Трагедія на полтавських летовищах

Перші «літаючи фортеці» приземлилися в Полтаві й Миргороді 2 червня 1944 року. Того дня 130 В-17 стартували з аеродрому в звільненій від фашистів південній частині Італії, завдали бомбового удару по об’єктах нацистів в Угорщині, перелетіли через лінію фронту й приземлилися на Полтавщині. Винищувачі прикриття сіли у Пирятині.

операція «Френтік»

Так почалася операція «Френтік», яка прискорила перемогу союзників у Другій світовій війні і вписала яскравий рядок в історію Полтавського краю. Літаки ВПС США злітали з полтавських аеродромів, завдавали нищівних бомбових ударів по військово-промислових об’єктах нацистів у Європі. Вони приземлялися на заздалегідь визначених аеродромах, зокрема й Великобританії, де їх готували для нових вилетів, знову бомбили об’єкти німців і поверталися до Полтави. Через таку тактику союзників операцію називали «човниковою».

операція «Френтік»

Німці таки вислідили, звідки злітали В-17, і вночі 22 червня 1944 року розбомбили полтавське летовище, де тоді базувалися 137 американських бомбардувальників. Результат нальоту виявилися трагічним: повністю було спалено 43 «літаючі фортеці», 15 «Мустангів» і 5 літаків інших типів. Ще 45 літаків було пошкоджено. На землі згоріло і 15 радянських винищувачів. Загинули 30 радянських військовослужбовців і троє американських пілотів. 80 осіб (переважно дівчата-зенітниці) зазнали поранень. Загиблих поховали у братніх могилах в селищах Рибці й Івонченці під Полтавою.

операція "Френтік"

Наступної ночі німці бомбили аеродроми в Миргороді й Пирятині. Після цієї трагедії операцію «Френтік» не згорнули, але нальоти союзників на об’єкти в окупованій нацистами Європі вже не носили такого масового характеру, як раніше. У вересні 1944 року «літаючі фортеці» востаннє злетіли з Полтавського аеродрому…

Пам’ять жива…

Рівно 25 років тому, 23 вересня 1994 року, з нагоди 50-ліття операції «Френтік» та в пам’ять про бойову співдружність союзників у Другій світовій війні в Полтаві на вулиці Маршала Бірюзова встановили пам’ятний знак. А в музеї авіації і космонавтики обласного центру відкрили експозицію, присвячену подіям, пов’язаним із операцією «Френтік». Згодом і в самодіяльному музеї 13-ї гвардійської авіаційної дивізії, який створили військові авіатори у Полтаві, з’явилася зала, присвячена операції. А на військовому летовищі встановили пам’ятник зенітникам, які загинули під час нічного нальоту фашистів.

опервція "Френтік"

Головним місцем, де проводили заходи з нагоди вже 75-річчя операції «Френтік», стала територія Полтавської філії Національного військово-історичного музею України – Музею важкої бомбардувальної авіації, що на вулиці Засядька у Полтаві, та військовому аеродромі.

Буквально до останнього дня там тривали підготовчі роботи до урочистостей, план яких затвердили в Полтавській ОДА і приурочили до дня визволення Полтави від німецько-фашистських загарбників. Гостями свята стали військові аташе посольства США в Україні, представники Міністерства оборони України, учасники військово-патріотичних клубів із Києва, Харкова, Оржиці та Лубен, делегації з інших обласних центрів.

Урочисті заходи до 75-річчя операції «Френтік» в Полтаві

Сотні полтавців уже зранку безперервною вервечкою поспішали на територію музею, щоб зануритися в атмосферу воєнних часів, яку там реконструювали організатори дійства. Після мітингу відкрили пам’ятний знак на честь 75-річниці операції «Френтік».

Директор музею Віктор Дейнега розповів «ПП», що гранітні стовпчики, на яких закріплені плити з назвами населених пунктів Полтавщини, де базувалися авіаційні частини, що брали участь у операції – Полтава, Миргород, Нові Санжари та Пирятин – символізують єдність союзників по антигітлерівській коаліції, які брали участь у спільній операції «Френтік» (СРСР, США і Великобританія). Біля підніжжя пам’ятника заклали капсулу зі зверненням до майбутніх поколінь полтавців, яку відкриють у день відзначення 100-ліття операції «Френтік».

операціяч "Френтік"

Під час урочистостей полтавці мали змогу оглянути виставки зразків сучасної бойової військової техніки, обладнання, систем зв’язку, військової форми та фотографії, які ілюструють перебіг операції «Френтік». Свою майстерність гостям свята демонстрували учасники військо-спортивного клубу «Юний десантник», а члени військово-історичних клубів реконструювали епізоди великої битви з окупантами під час Другої світової війни.

Оплесками вітали глядачі почесного гостя урочистостей Народного артиста України Володимира Талашка, який зіграв одного з героїв популярного фільму «В бій ідуть лише старики». Сюрпризом видовища стала реконструкція стоянки американських літаків на полтавському аеродромі, яку організували працівники музею. На військовому аеродромі до пам’ятника загиблим радянським зенітникам поклали квіти. Лягли квіти й до пам’ятного знака, присвяченого операції «Френтік», що на вулиці Маршала Бірюзова. Урочистості продовжилися в міському Будинку культури виступом президентського оркестру.

операція "Френтік"
Володимир Талашко – Народний артист України

Операція союзників у Другій світовій війні «Френтік» назавжди залишиться в історії Полтавщини як приклад поєднання минулого і сучасного народів, які разом боролися проти нацизму, як місток між нинішньою молоддю й ветеранами…

Олександр Брусенський

21 вересня 2019 року. Фото автора.