Голова Полтавської ОДА Валерій Головко на зустрічі з фермерами грюкнув дверима

фермери Полтавщини

Сказати, що засідання координаційної ради з питань розвитку фермерства при голові Полтавської ОДА Валерію Головку проходять «у теплій і дружній атмосфері», було б великим перебільшенням. Адже фермери Полтавщини приходять до найголовнішого чиновника області з проблемами, які їм створює влада – і центральна, і місцева.

Не стала винятком і остання зустріч очільника регіону з аграріями. Це при тому, що фермери Полтавщини в такому форматі не зустрічалися півроку.

На початку директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов покартав фермерів за те, що, нарікаючи на відсутність доступних кредитів, вони практично не використовують можливості обласної Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини на період до 2020 року. Торік із 161 учасника програми було тільки три фермерські господарства, а цього року з 73 учасників – два.

С. Фролов поінформував про розроблені зміни до Програми – окреме кредитування з наступного року малих фермерських господарств (до 500 га, а загальний прибуток становить не більше 10 млн грн). Кредит надаватимуть на 5 років.

– Малому фермерському господарству взяти банківський кредит – велика проблема, бо у нього немає застави, – наголосив голова Асоціації фермерів «Відродження Полтавщини» Василь Бурлака. – Банки хочуть під заставу сільськогосподарську техніку, а фермери Полтавщини якраз її й не мають, а тільки хочуть купити.

– Якщо є проблема з банками, – зазначив В.Головко, – то, можливо, на такі наради треба запрошувати банкірів. Але профільний департамент повинен її озвучувати завчасно…

Полтавські фермери не знайшли спільноу мову з губернатором

Фермери Полтавщини нарікали, що розпіарена урядом програма «Фермерський мільярд-2018» узагалі виявилася фікцією: до фермерів України станом на серпень дійшло менше ніж 20 мільйонів гривень! Програма передбачала підтримку виробників вітчизняної сільгосптехніки: фермер купує у підприємства, а держава компенсовує до 40% її вартості. Але, наприклад, у того ж ХТЗ немає чого купувати. У результаті Кабмін не підтримав ні фермерів, ні заводи. А раціональніше було б, наголосив В.Бурлака, розподілити ці кошти через Український державний фонд підтримки фермерських господарств: фермери Полтавщини взяли б кошти у держави, придбали, що потрібно, з 30-40% компенсацією, і державі повернули б.

 фермери Полтавщини
Роман Товстий, Валерій Головко та Василь Бурлака

Далі, як тільки перейшли до другого й третього питання порядку денного засідання координаційної ради – «Про суттєві зміни у земельному законодавстві» та проблеми землекористування, тон розмови задав Валерій Головко, накривши фермерів ніби мокрим рядном:

– Чого приїхали? Якщо по землю, так це не моє питання, я вам зразу кажу! А ще я вам можу розказати, як ви землю самозахоплюєте, що доходить до кримінальних справ!..

Губернаторові парирував голова Хорольської районної Асоціації фермерів Микола Москалець:

– Так земля – це ж першочергове! Як не буде у фермера землі, то навіщо йому техніка й кредити?!

Про новації у земельному законодавстві розповів начальник Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Вадим Чувпило. Зокрема, з 1 січня 2019 року набуде чинності Закон України «Про сімейне фермерське господарство». Воно зможе працювати без статусу юридичної особи, але голова (член сім’ї) має бути оформлений як ФОП.

Законодавці нарешті визначилися, що робити із землями колишньої колективної власності (колгоспів): до 2025 року вони будуть передані органам місцевого самоврядування. Також відтепер власники й орендарі земель зможуть обмінюватися ними для зручності землекористування (уникнення так званої «шахматки»).
У парламенті вже обговорили на комітетах законопроект про успадкування землі фермерських господарств. Бо це є великою бідою для трудівників полів. На Полтавщині теж є чимало прикладів, коли зі смертю голови фермерського господарства припиняє дію договір оренди землі й родина, яка десятиліттями обробляла землю, залишається з печаткою ФГ, але без жодного квадратного метра землі й засобів до існування.

В.Чувпило доповів про проміжні результати аудиту земель сільськогосппризначення в області, яке Держгеокадастр здійснює на виконання розпорядження голови ОДА В.Головка від 20.08.2018 року. Остаточні результати будуть відомі на початку грудня.

Фермери Полтавщини:«Якщо влада нас не хоче слухати в кабінетах, то виходитимемо на площі з вилами, перекриватимемо тракторами дороги!»

Коли перейшли до обговорення проблемних питань землекористування, то розпочали з найкричущічого – як цього року було знищено ФГ «М.В. Щедрий лан» у Карлівському районі. Фермер Вадим Москалець помер, а Держгеокадастр притьмом, порушуючи процедуру, роздав 50 фермерських гектарів АТОвцям (потім виявилося, що половина наділених двома гектарами не мають жодного стосунку до АТО), хоча поруч було понад 3000 гектарів вільних земель.

 фермери Полтавщини
Засідання координаційної ради з питань розвитку фермерства

Голова Асоціації фермерів «Відродження Полтавщини» Василь Бурлака досить емоційно звинуватив у провокуванні штучних конфліктів між фермерами й АТОвцями обласний Держгеокадастр і назвав такі випадки свідомим знищенням фермерських господарств.

Це не сподобалося голові ОДА Валерієві Головку («Що це ви тут кричите?»). Він просто піднявся й вийшов із зали засідань, грюкнувши дверима. Було-було, але такого ще не було! Та сам Валерій Анатолійович ще й не так може підвищувати голос, розпікаючи підлеглих!

Деякий час усі мовчки сиділи, приголомшені демаршем очільника області. Навіть його заступник з аграрних питань Роман Товстий не одразу второпав, що це він має далі вести захід.

Фермери Полтавщини, прийшовши до тями від такої зневаги губернатора, зашуміли: «Якщо влада нас не хоче слухати в кабінетах, то виходитимемо на площі з вилами, перекриватимемо тракторами дороги!»

Й справді дивно: навіщо губернатору напередодні президентських виборів, де йому точно висунуть завдання забезпечити перемогу чинному президентові, сваритися з фермерами й зайвий раз налаштовувати їх проти влади, з якою у неї й так останні чотири роки, м’яко кажучи, не дуже складаються стосунки?

Про інцидент на координаційній раді вже знає чи не вся фермерська спільнота Полтавщини.

Земля в постійному користуванні – вічна проблема полтавських фермерів

До речі, випадки, коли після смерті голови фермерського господарства у останнього забирають землю, на Полтавщині непоодинокі. А враховуючи те, що усе більше в інший світ відходить тих, хто започатковував фермерський рух у кінці 90-х, на початку 2000-х років, то вони можуть стати масовими.

У червні цього року помер фермер із Великобагачанського району Василь Мандаліна. О, скільки з’явилося бажаючих забрати не тільки землю, а й урожай! Тож онукові, членові фермерського господарства, довелося через суд накласти арешт на землю, щоб хоч зібрати посіяне дідом.

Фермер Дмитро Гриб із Диканського району розповів, що кілька років витратив на судову тяжбу, щоб увійти в спадщину на землю після батька. Йому вдалося, іншим – ні, бо чомусь і судова практика щодо успадкування землі фермерського господарства досить різна.

Голова фермерського господарства «Марфутка» з Хорольського району Михайло Падушенко вирішив розпаювати землю між членами господарства, щоб після смерті її не забрали. Його донька Лілія Петрик звернулася до Держгеокадастру, але це виявилося надскладною справою.

Фермер Олексій Касьян із Диканьки кілька років не може оформити право власності (не смійтеся!) на 3,6 га землі…

Голови районних фермерських асоціацій і прості фермери розповідали (на жаль, Валерій Головко того вже не чув) про проблеми з продовженням договорів оренди земельних паїв, про великі труднощі з оформленням землі, про згадане вже відбирання землі Держгеокадастром у разі смерті голови фермерського господарства. Земля в постійному користуванні – теж великий головний біль тих, хто її має.
Власне, проблеми, фігурантом яких незмінно є Держгеокадастр, озвучуються на різних нарадах роками, але вони так і залишаються актуальними, казали Фермери Полтавщини.

– Той меморандум, що обласна Асоціація фермерів і Держгеокадастр підписали навесні, не виконується останнім! – зауважив Василь Бурлака. – Хто клявся прилюдно, що не підпише жодного наказу про припинення права постійного користування? – дорікнув він головному земельнику області Вадиму Чувпилу.

Хоча очільник обласної дорадчої служби Світлана Андрієнко справедливо зауважила, що й Фермери Полтавщини почасти самі собі створюють проблеми, нехтуючи юридичними вимогами. Бо акти на постійне користування землею треба зареєструвати в державному реєстрі речових прав.

Я додам, що ті живі фермери, в договорах багаторічної давності яких записано, що право власності чи оренди не успадковується після смерті голови фермерського госопдарства, мають зараз не іти, а бігти в суд і скасовувати цей пункт, щоб потім нащадки не залишилися біля розбитого корита.

Заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий пообіцяв, що облдержадміністрація ініціюватиме звернення до уряду, щоб прискорити внесення змін у Земельний кодекс. Ну а Фермери Полтавщини пообіцяли вийти до адміністрації на протестну акцію.

Людмила СТЕЛЬМАХ (Кучеренко),

президент правозахисної ГО «Полтавський медіаклуб».