Горельєф «декомунізованого» маршала-українця знайшов прихисток в Полтавському музеї важкої бомбардувальної авіації

радянський маршал

До Полтавського музею важкої бомбардувальної авіації – філії Національного військово-історичного музею України був доставлений радянський маршал, вірніше його горельєф, двічі Герой Радянського Союзу Кирил Семенович Москаленко.

Скульптурне зображення відомого українця – уродженця Донецької області, радянського маршала, двічі Героя Радянського Союзу К. С. Москаленка днями в розібраному вигляді доставили до Полтавського музею авіації з території 179-го навчально-тренувального Центру військ зв’язку ЗС України (розташований в Полтаві на вулиці Зіньківській, 44 – авт.). Ім’я К.С. Москаленко з 1986 року і до свого розформування у 1995 році носило Полтавське вище військове командне училище зв’язку. Відомому в СРСР військовому навчальному закладу імя маршала, полководця Другої Світової війни, було присвоєно 30 вересня 1986 року Постановою Ради Міністрів СРСР за досягнуті успіхи в підготовці офіцерських кадрів, високий рівень бойової підготовки.

радянський маршал
Горельєф маршалу С.К. Москаленку чекає вирішення своєї долі.

Після розформування училища радянський маршал, вірніше його скульптурне зображення, знаходилося на території колишнього училища. Але декомунізація, про завершення якої офіційно уже оголосили, відіграла в історії горельєфа легендарного маршала-українця недобру роль. Виявилося, що горельєф з території нинішньої військової частини необхідно прибрати. Так він опинився на території Полтавського музею важкої бомбардувальної авіації. Його працівники незабаром визначать місце для «експонату» з нелегкою історією.

До речі, на території музею вже облаштовано Алею Героїв Радянського Союзу – льотчиків і штурманів Полтавської авіадивізії, чиї бронзові погруддя до музею доставили з міста Прилуки (Чернігівська обл.). Де їх відправили на задвірки після розформування тамтешнього важко-бомбардувального авіаполку, який входив до складу Полтавської авіадивізії.

Як відомо, ще однин радянський маршал, генерал армії М.Ф. Ватутіна, чиє імя носило Полтавське Червонопрапорне вище зенітне ракетне командне училище, теж було на грані знищення після розформування училища. Але за наполяганням ветеранів училища погруддя нині встановлено на початку вулиці ім. Ватутіна – випускника Полтавської піхотної школи, Героя Радянського Союзу, що в Полтаві. Де його вже кілька разів місцеві вандали обливали червоною фарбою.

Олександр Брусенський

На фото:1. Погруддя генералу армії М.Ф. Ватутіну в Полтаві.

Фото автора.