Гори воно все синім полум’ям?

пожежна виставка в Полтаві

Практично щодня зведення ГУ ДСНС в Полтавській області містять інформацію про пожежі, які спалахують у селах та містах регіону. На жаль, не обходиться без жертв. «Червоний півень», який подекуди гуляє вільно, забирає не лише нажите роками майно, але й людські життя… Саме тому в Полтаві розпочинає роботу пожежна виставка.

За даними управління з питань надзвичайних ситуацій Полтавської ОДА, 2016 року в пожежах загинули 76 полтавців, торік – 69. Зменшення кількості трагедій не тішить, бо цього року на Полтавщині виникла вже 31 пожежа лише так званого природного характеру (три торф’яні пожежі з площею загорання – 25,5 га), 20 лісових (вигоріло 4,2 га лісової підстилки), вісім разів вогонь спалахував на сільськогосподарських полях (вигоріло 80 тонн тюкованого сіна, понад 46 га пшениці, 4,97 га жита та 22, 8 сої), а також 419 пожеж техногенного характеру на відкритих територіях.

Рятувальники, необхідно віддати їм належне, роблять багато, щоб їхні підрозділи залишалися у постійній готовності і за першим викликом якомога швидше прибували на місце біди. Але, зазначають у ГУ ДСНС Полтавщини, лише самих «технічних» заходів нині вже замало. Необхідно змінити ставлення полтавців до дотримання правил пожежної безпеки вдома, на роботі, у побуті тощо. Без цього, переконані рятувальники, запобігти пожежам дуже важко.

Говоримо пожежна виставка, маємо на увазі музей…

Для підвищення «протипожежної» свідомості наших земляків рятувальники використовують перевірені часом методи. У тому числі, і пропаганду безпеки життєдіяльності, підкріплюючи її не тільки роз’ясненням правил пожежної безпеки, але і показом наслідків пожеж. Варто зазначити, що і цьому сенсі Полтавщина має дуже добре обладнану матеріальну базу. Зокрема – спеціальна пожежна виставка, яка облаштована в будівлі ГУ ДСНС в Полтавській області, що в обласному центрі на вулиці Героїв Чорнобильців.

Саме стільки часу полтавські пожежні за допомогою оригінальних експонатів, макетів, діорам, діючого протипожежного обладнання тощо, розповідають своїм гостям не лише про історію пожежної справи на Полтавщині, але й вчать, як запобігти та протистояти «червоному півню».

пожежна виставка в Полтаві
Завідувач пожежно-технічної виставки В’ячеслав Вишня

«Дуже часто можна почути, що в нашому головному управлінні створено музей пожежної справи, але це не так, – розповів кореспонденту «ПП» завідувач пожежно-технічної виставки В’ячеслав Вишня. – Справді, багатьом з тих, хто вперше приходить до нас, здається, що вони потрапили до музею. Адже тут зібрано багато унікальних експонатів, які розповідають про історію пожежної справи на Полтавщині. Утім, у залах пожежно-технічної виставки ви побачите чимало з того обладнання, яке й нині використовують вогнеборці, засобів гасіння, попередження пожеж, пропаганди безпечної життєдіяльності тощо…».

У жовтні 2018 року унікальній пожежній виставці виповнюється 31 рік

пожежна виставка в Полтаві

Пожежна виставка справді вражає своїми масштабами. Її тематичні зали займають понад 700 кв. метрів площі. Є тут навіть свій конференц-зал, в якому відвідувачам демонструють тематичні відеофільми. Історія створення виставки цікава сама по собі, бо так само, як і історія новітньої України переживала трансформації. Приміром, після трагедії на ЧАЕС в 1986 році тут з’явилася зала, присвячена героям-пожежникам з Полтавщини, які одними з перших встали на шляху убивчої радіації. Усього за час ліквідації аварії на ЧАЕС через ядерне пекло пройшли 323 вогнеборця з нашої області. Їхні фотографії можна побачити на спеціальній експозиції. Як і фотографії 34 пожежних, які вже пішли з життя унаслідок хвороб, що їх спровокувала опромінювання…

Зроблено в СРСР: експонати ленінградських майстрів на пожежній виставці працюють й досі

Цікаво, що пожежна виставка створена спеціалістами з тодішнього радянського Ленінграду. Робили із знанням справи, адже й сьогодні, три десятки років потому, її експонати зберегли свою «живучість»: моделі пожежної техніки в потрібний час починають рухатися, за командою екскурсовода спалахують неоновим полум’ям будинки та лани тощо, з колонок лунає голос диктора, який розповідає про історію пожежної справи на Полтавщині, яка веде свій відлік з 1802 року.

пожежна виставка в Полтаві

Приміром, одна з діорам-панно доволі детально відображає масштабну «дореволюційну» пожежу в одному із сіл Лохвицького району і образно передає метушню його жителів, котрі в паніці кинулися гасити вогонь, який послідовно охоплював їхні хати.

«Звісно, ми постійно удосконалюємо та оновлюємо технічну базу виставки, – розповідає В. Вишня. – Але ленінградські спеціалісти зробили все настільки ґрунтовно, що часто потреби в цьому немає, адже механічна та електронна частина експонатів працює й нині бездоганно. До того ж, важко і підібрати заміну технічним рішенням, які застосовували творці виставки. Тому обходимося переважно косметичними заходами. Приміром, фігури пожежних та коней, які виконані у натуральну величину з гіпсу, ми лише час від часу підфарбовуємо. Ці експонати найбільш приваблюють глядачів. Особливо, маленьких, котрі намагаються обов’язково посмикати збрую, або потримати за одяг брандмейстерів…».

Пожежна виставка: щоб не сталося лиха

Сумну картину побачать відвідувачі пожежної виставки, які перейдуть до зали, експонати якої розповідають про причини та наслідки так званих «побутових» пожеж. У результаті яких гинули люди та вигорали квартири. Понівечені вогнем і закопчені електропраски, обігрівачі – як промислові, так і саморобні, спалені від короткого замикання телевізори, залишки газових балонів, які наочно демонструють страшну руйнівну силу вибуху газу тощо.

пожежна виставка в Полтаві

«Пожежна виставка має своїм завданням не лише продемонструвати відвідувачам наслідки пожеж, але й провести з ними профілактичну роботу. Зокрема, роз’яснити, як запобігти лиху, ознайомити з правилами протипожежної безпеки, послідовності дій під час випробування вогнем тощо», – пояснює В. Вишня.

Напередодні професійного свята – Дня рятівника України, яке відзначатимуть 17 вересня, двері пожежно-технічної виставки майже не зачиняються. Сюди ідуть полтавці, котрі хочуть більше дізнатися про історію пожежної справи, приходять «організовані» відвідувачі у складі екскурсійних груп (днями виставку включено до туристичного маршруту Полтавщини – авт.), сюди, з початком навчального року майже щодня приводять учнів полтавських шкіл тощо. Усіх тут радо зустрічають і намагаються задовольнити цікавість кожного екскурсанта, адже черговий гість полтавських вогнеборців, після того, як ознайомиться з пожежною виставкою, змінює своє ставлення до правил безпеки. Правил, які допомагають вижити та запобігти лиху…

Олександр Брусенський

Фото автора