Закриття АЗС та гральних закладів: причини, наслідки, висновки

гральні заклади в Полтаві

Очевидно, внаслідок обговорення причин та наслідків катастрофи літака МАУ в Ірані й закону «Про обіг землі» поза широкою увагою лишилися повідомлення про закриття в Україні близько тисячі автозаправних станцій та приблизно стільки ж приміщень для грального бізнесу. Звичайно, можна лише вітати вказані дії СБУ, поліції, прокуратури. Але разом з цим виникає чимало думок, запитань, на які немає відповіді…

Так, хотілося б дізнатися, наслідком яких факторів чи обставин стала така величезна кількість порушень протягом багатьох років. Адже правоохоронні органи, які тепер вихваляються своїми перемогами, діяли в Україні й раніше, вони мали достатньо повноважень, а їхні працівники і зараз, і тоді отримували високу заробітну плату. Не змінилося суттєво й законодавство. Саме тому, на думку пересічного громадянина, ці факти свідчать про корупцію як у найвищих ешелонах влади, так і на місцевому рівні. Є всі підстави говорити, що хабарі отримували в СБУ, прокуратурі, поліції та в інших органах.

Гральні заклади діяли по всій Україні

Очевидно, справа була того варта. І якщо гральні заклади всупереч законам масово діяли по всій території України, вочевидь, організатори такого бізнесу сиділи якщо не в парламенті, то в Адміністрації Президента чи Кабміні. Прикметно, що ЗМІ протягом багатьох років постійно писали й говорили про нагальну потребу врегулювати проблему, але їхню думку ігнорували. Додамо, що Державна фіскальна служба не може похвалитися надходженням значних податків від грального бізнесу, який, на думку багатьох, є «відмиванням» мільйонів гривень.

гральні заклади
Закритий “Космолот” у Полтаві

Саме тому суспільство протягом найкоротшого часу має отримати хоча б таку мінімальну інформацію: прізвища фізичних осіб чи назви юридичних осіб, які організовували гральний бізнес, були орендарями приміщень та власниками гральних автоматів; протягом якого строку діяли гральні заклади; чи законно і через яку митницю ввезли гральні автомати; яку суму податків сплачено; чи притягнуто до відповідальності власників та організаторів грального бізнесу?

Ще більше запитань виникає щодо закриття АЗС. Адже це не голка в сіні й навіть не гральний заклад, який можна «сховати» під якоюсь іншою вивіскою. Для будівництва станції потрібно чимало дозволів, чимало часу й коштів, адже обладнання коштує близько мільйона гривень. Незаконні АЗС діяли роками, постійно отримували сотні чи й тисячі тонн пального та прибутки від його реалізації. Тож куди раніше дивилися відповідні державні органи? Чому не зупинили будівництво АЗС уже на стадії розчищення земельної ділянки? Напевно, зверху була вказівка: закрити очі, а керівництво служб отримало хабар! У будь–якому випадку прізвища цих держслужбовців мають бути відомі, й вони повинні відповідати за порушення.

СБУ, поліція та прокуратура повинні найближчим часом повідомити: чи законно ввозилося в Україну обладнання для АЗС; звідки й протягом якого часу; через яку митницю отримували бензин, дизпаливо чи газ.

Інформацію про закриття АЗС та гральних закладів варто деталізувати

Наприклад, по областях. Якщо АЗС діяли незаконно, то з усієї кількості проданого пального до бюджетів усіх рівнів не сплатили жодної копійки. Напевно, сума становить мільйони чи й мільярди недоотриманих коштів. І це в той час, коли майже 60 % українців живуть за межею бідності, а держава стоїть на колінах і просить черговий транш! Державі, як пояснюють ті ж чиновники, які нарахували собі мільйонні суми премій, не вистачає коштів для надання субсидій і збільшення розміру пенсій.

Хотілося б звернути увагу, що попередній і нинішній уряди «ганяються» за ФОПами, які надають роботу одному чи двом працівникам. Повідомляють про численні штрафи, внаслідок яких ФОПи припиняють діяльність. Проте чомусь ніхто не перевіряв працевлаштування працівників АЗС чи гральних закладів! Посадовці чомусь не помічали діяльність сотень незаконних АЗС і гральних закладів та мільйони недотриманих до бюджетів коштів. Хоча кожному зрозуміло, що насправді вони не лише знали, але й отримували частку з прибутків.

гральні заклади
Закритий “Космолот” у Полтаві

Тож за великим рахунком інформація про закриття АЗС та гральних закладів свідчить не про здобутки правоохоронців, а скоріше про системну корупцію серед державних чиновників, правоохоронних органів та в системі влади загалом. І значна частина населення розцінює закриття гральних закладів та АЗС лише як перерозподіл грошових потоків, які мають очолити інші особи, наближені до нинішньої влади.

Ось чому довіра до нової влади падає, ось чому молодь не вірить, що освіта й культура, працездатність і відповідальність забезпечать їм успіх у житті. На превеликий жаль, в Україні матеріальний стан людини залежить виключно від зв’язків, вміння дати чи отримати хабар…

Тож Президент і його команда зобов’язані невідкладно не лише розгребти «авгієві конюшні», притягнувши злочинців до відповідальності та стягнувши з них несплачені податки до бюджетів, а й прийняти такі нормативні документи, які б унеможливили в майбутньому подібні схеми й порушення.

Юрій МОТОРНИЙ,

адвокат