Громадська організація «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини»: це потрібно не мертвим, це потрібно живим…

Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини

9 листопада у Полтаві громадська організація «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини» провела засідання правління.

Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини
Голова ГО І. Петренко та активістка Наталія Чепіга

Її голова Іван Петренко розповів журналістам, що організацію активісти зареєстрували наприкінці грудня 2015 року. Її метою є соціальний захист та допомога родинам загиблих учасників бойових дій. Причому не лише в зоні АТО, але й і в Афганістані, Югославії, Іраку тощо. А також родинам загиблих полтавців при виконанні обов’язків військової служби за інших обставин.

На сьогодні організація «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини» має свої представництва в 16 районах області. До речі, зазначив І. Петренко, крім ГО «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини» в області створено ще кілька подібних громадських об’єднань. Зокрема, є організації родин загиблих у Кременчуці та дві в Полтаві. Вони мають статус самостійних і не входять до організації, яку очолює І. Петренко.

На засідання приїхали представники районних осередків. Зокрема, Микола Омельченко, батько полеглого у боях на Сході України Романа Омельченка. Нині він очолює відокремлений підрозділ ГО «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини» у Лубнах.

Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини
Микола Омельченко втратив на війні сина

Як розповів він «ПП», громадські активісти роблять чимало, щоб полегшити рідним біль від втрати найдорожчих людей, допомагають у вирішенні соціальних питань, постійно тримають «у тонусі» керівництво району, яке завжди відгукується на проблеми лубенців, у родинах яких загинули військовослужбовці. А пам’ять про них – велика справа, вважає М. Омельченко. Адже, поки ми пам’ятаємо тих, хто віддав свої життя за Батьківщину, вони житимуть у серцях не лише рідних і близьких, але й усіх полтавців…

І. Петренко, відкриваючи нараду, зазначив, що головним завданням ГО «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини», яку представляють активісти, є соціальний захист сімей загиблих учасників бойових дій. А в тому, що ці згорьовані родини потребують підтримки держави та обласного керівництва, переконалися учасники засідання після виступу директора обласного департаменту соціального захисту населення Людмили Корнієнко, яка запевнила, що вирішення проблем таких сімей на Полтавщині тримають на особливому контролі.

«Усі державні програми в Полтавській області забезпечені коштами. З 2015 року нам вдалося виплатити компенсації на 20 млн. грн 41 сім’ї загиблих учасників бойових дій. У поточному році виділено 5,3 млн. грн, що дасть можливість виплатити компенсацію ще семи сім’ям. Ми чекаємо пропозицій для розширення та удосконалення програми соцзахисту цієї категорії населення. З обласного бюджету на її виконання буде спрямовано 30 млн. грн. По дві тис. гривень ми виплачуємо кожній сім’ї, – поінформував Л. Корнієнко. – Надаємо безкоштовні путівки на оздоровлення в санаторії Полтавської області. Такою пропозицією уже скористалися 60 сімей. Дітям загиблих захисників торік ми почали виплачувати щомісячну стипендію у сумі 1700 гривень».

Біль непоправної втрати ятрить їхні серця…

У той час, після виступу Л. Корнієнко, з’ясувалося, що у активістів накопичилося чимало запитань до представників обласної влади. Говорили, приміром, про те, що необхідно розширити мережу санаторіїв для відпочинку родин загиблих, адже санаторій у Нових Санжарах, куди переважно видають безплатні путівки, підходить далеко не всім. Так само чимало запитань стосувалися компенсаційних виплат за покупку житла, порядку проїзду в громадському транспорті, оплати комунальних послуг тощо.

І. Петренко зазначив, що завдяки допомозі обласного депутатського корпусу, голові ОДА Валерія Головка на Полтавщині одними із перших регіонів України було прийняте рішення про 100 % комунальне забезпечення родин загиблих учасників бойових дій у межах соціальних норм. Причому, 50 % коштів на це виділяє держава, ще половину надходить з місцевих бюджетів. Керівництво більшості районів виконує ці соціальні зобов’язання. Але в деяких виникали проблеми. Правда, після втручання активістів організації, їх вдавалося вирішити.

Участь у засіданні взяв також директор обласного департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак, та представник Держгеокадастру на Полтавщині.

…Біля будівлі Полтавської ОДА встановлено стелу з фотографіями уродженців Полтавщини, котрі одними з перших загинули в зоні бойових дій на буремному Донбасі. Біля їхніх портретів завжди стоять квіти – данина їхній пам’яті та щира подяка за їхню жертовність заради цілісності України.

Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини
Стела в память про загиблих в АТО біля Полтавської ОДА

Час від часу до стели приходять їхні рідні і завмирають перед фотографіями найближчих людей, чиє життя забрала війна. Втративши годувальників – батьків, синів, чоловіків, братів тощо, вони вправі розраховувати на допомогу держави. А коли чиновники залишаються байдужими до їхніх проблем, про цих людей їм нагадують активісти ГО «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини». Поки без цього не виходить…

Олександр Брусенський

Фото автора