Гривня знецінилася. Час позбутися дріб’язку

Українська влада з неабияким пафосом сповіщає про підвищення заробітної плати – як мінімальної, так і середньої в країні. При цьому хвалиться, що наступного року вчергове підвищить «мінімалку» до 6 тис. грн. Але чи варто цьому радіти? Адже це означає одне: гривня знецінилася.

Навіть той, хто поверхово обізнаний із економікою, повинен розуміти: жодних економічних підстав для зростання зарплат в Україні немає (бо не відбувається здешевлення виробництва), а піджвищення зарплат і пенсій у наказововму порядку свідчить лише про знецінення національної валюти.

Коли 2 вересня 1996 року в Україні була запроваджена гривня, зарплати в країні були на рівні 100−150 грн. Зараз, як запевняє уряд, середня зарплата – 10 тис. І що, ми стали у сто разів багатшими?

Звісно, середня зарплата по країні – це як середня температура в лікарні: коли міністри й керівники держпідприємств отримують сотні тисяч гривень, а прості трударі – мінімалку, то в середньому у всіх по 10 тис. І саме для того, щоб забезпечити міністрам захмарні зарплати, уряд примусово підвищує зарплати (читай: податки). Отож уряду треба не хвалитися такими доволі сумнівними досягненнями, а навпаки, визнати свою неспроможність забезпечити економічну стабільність країни.

Але ми не про це, ми – про гривню. За 24 роки свого існування гривня знецінилася в 100 разів. Відповідно, Нацбанк періодично змушений був «запускати верстат» та запроваджувати в обіг купюри більшого номіналу. Так, у жовтні 2019 року з’явилася банкнота вартістю 1000 грн. Тоді ж були вилучені з обігу монети вартістю 1, 2, 5 коп.
На черзі – 25 коп. Уже з 1 жовтня розрахуватися цими монетами українці не зможуть.

Про це повідомив заступник голови НБУ Олексій Шабан під час пресбрифінгу, що відбувся 2 вересня з нагоди «Дня народження» української гривні.

Посадовець розповів, що з 1 жовтня 25-копієчні монети виводять з обігу. Ними вже не можна буде оплачувати товари та послуги. Крім того, перестають бути платіжним засобом паперові банкноти, випущені до 2003 року. Тож перевірте свої гаманці й завчасно позбудьтеся зайвого.

Правда, в НБУ запевнили, що ще три роки вилучені гроші можна буде обміняти на дійсні: протягом року – в усіх українських банках, протягом трьох років – у НБУ.

Усі ці зміни проводять, звісно ж, заради «економічної доцільності». Як розповів О. Шарбан, після того, як з обігу вилучили 5-копієчну монету, 25 копійок не можна розміняти й потреби в розрахунках ними вже немає.

Поступово виводитимуть із обігу й старі паперові банкноти 1 та 2 грн, надруковані до 2018 року, а також монету 1 грн із жовтого металу (великого розміру). Ці гроші залишатимуться платіжним засобом, але коли вони потраплятимуть у Нацбанк, то їх там вилучатимуть і вже не повертатимуть в обіг. Засобом розрахунку мають стати нові монети вартістю 1, 2, 5 грн маленького розміру. А ще – монета номіналом 10 грн, яку відчеканили та ввели в обіг уже цього року.