«Хто не заховався…»: На Полтавщині 45% призовників ухиляються від служби в армії

призовників

У Полтавському обласному військкоматі не на жарт стривожені ситуацією з масовим ухилянням молодих полтавців від служби в армії. За останніми даними, які повідомили у військкоматі, на сьогодні в області 11953 призовники – практично штат повнокровної бойової дивізії, не прибули після отримання повісток на збірний пункт для відправки у військо.

Найгірша ситуація з так званими «ухилистами» у Полтаві, де з 1850 призовників до військкомату цієї осені не з’явилися 1612. Або 87% … Не набагато краща ситуація і в інших містах і районах Полтавщини. За даними обласного військкомату на сьогодні 45% призовників переховується від призову до армії. Причому, понад половину з числа «ухилистів» різними шляхами оминають військкомати вже понад рік.

призовників

Мабуть саме через таку надскладну ситуацію з призовом сьогодні у обласному військкоматі проводили нараду з головами РДА, керівниками районних призовних комісій, представниками органів місцевого самоврядування тощо, на якій обговорювали проблему неявки до військкоматів молоді, яка має відслужити строкову службу. Полтавський обласний комісар полковник Дмитро Губський у своєму виступі не приховував стурбованості ситуацією і закликав учасників наради виявляти принциповість і наполегливість для того, аби поставити у солдатський стрій всіх, кому належить виконати «почесний» військовий обов’язок. Адже, працівникам військкоматів, як зрозуміли журналісти, яких запросили на брифінг, дедалі важче виконувати рознарядку, яку Полтавщині «спускають зверху» по призову. Хоча, вона нібито і цілком по силах області. Приміром, цієї осені до армії від Полтавщини необхідно було призвати 404 рекрути. Це при тому, що призовників понад 12 тисяч. План виконують, але не без труднощів.

призовників

Ситуацію ускладнила «поправка» до рознарядки в 70 призовників, котрих необхідно додатково призвати і відправити до навчального центру «Десна». За словами Д. Губського, план призову, безумовно, буде виконано, але ситуація з ухилянням від служби має насторожити представників місцевої та районної влади, де, власне, і мають організовувати призов. Мають, але не хочуть утруднювати себе цим обов’язком. Особливо, голови сільрад.

призовників

Заступник облвоєнкому підполковник Едуард Бородай в своєму виступі наголошував на необхідності суворого дотримання послідовності процедури призову та його публічності. Так, на переконання офіцера, сприятиме успішній роботі з призовниками, приміром, чіткій порядок роботи районних призовних комісій. Там мають обов’язково дотримуватися визначеного «алгоритму» роботи з призовниками. Зокрема, обов’язково заслуховувати інформацію про кожного рекрута психолога, представника поліції, лікаря тощо. А останнє рішення щодо доцільності призову або відстрочки від служби має прийняти голова призовної комісії. І обов’язково публічно, щоб ніхто не мав сумніву у об’єктивності надання відстрочки…

 

Краща ситуація на Полтавщині з призовом на контрактну службу. Тут рознарядку виконують на 95-98%. Полковник Д. Губський розповів учасникам заходу про переваги служби молоді за контрактом. Зокрема, про пристойну зарплату початківця-контрактника у 7 тис. гривень на місяць, повний соціальний пакет, обов’язкову відпустку, лікування коштом держави, забезпечення житлом тощо. До речі, щодо житла. З цим в армії серйозна проблема, зробили висновок із виступу облвоєнкому учасники брифінгу, бо він сам у чині полковника, який 23 роки прослужив у армії, й донині не має квартири. Як зізнався обласний військовий комісар, він разом із дружиною і дітьми вже півтора роки живе в гуртожитку…

Поки полковник Д. Губський з трибуни розповідав про принади військової служби, на самому призовному пункті трапився інцидент, який зайвого разу продемонстрував у якій формі можуть проявлятися позастатутні відносини в армії. Кілька журналістів вирішили навідатися до їдальні, де харчують призовників, котрі чекають відправки до війська, щоб зробити фото. Вона розташована поверхом нижче і черговий по призивному пункту люб’язно погодився провести представників ЗМІ до зали, де саме обідали призовники. Начебто, нічого поганого і підступного в діях гостей військкомату не було, але журналістів неприємно здивувала реакція офіцера, який, заїхавши власним авто на територію військкому, побачив, що люди з фотоапаратами зайшли до їдальні.

Виправдування чергового, здається, лише ще дужче роздратували начальника. Офіцер, не соромлячись журналістів, прилюдно і на повний голос, не добираючи слів, виматюкав чергового, наче свого холопа. Той зніяковів від приниження та сорому, який йому довелося терпіти від свого начальника – «пана». Відбірні матюки, яким крив підлеглого офіцер, ще довго висіли у повітрі над плацом призовного пункту, звідки до війська з наказами рідних, представників влади та громадськості гідно захищати Батьківщину та поважати своїх командирів, урочисто проводжають рекрутів до армії. На щастя сьогодні на плацу призовників не було…

Олександр Брусенський
Фото автора