Хворієте? Не призначать субсидію!

субсидії для полтавців

Цей матеріал ми готували винятково за листами й телефонними дзвінками до редакції. Він – про те, що найбільше «болить» – про призначення субсидії для полтавців.

На жаль, ми можемо хіба що поспівчувати нашим читачам. Бо вирішення порушених ними питань – у компетенції законотворців. Та представники влади в Україні дбають передусім про свої особисті інтереси, згадуючи про «електорат» лише напередодні виборів. Тоді вони щедро роздають людям обіцянки, щоб одразу після виборів про них забути…

Субсидії для полтавців: відсіюють зайвих

Коли в Україні на догоду МВФ підняли ціну на газ для населення, людям пообіцяли, що кожен без проблем зможе оформити субсидію, й так само без проблем отримувати допомогу від держави.

Певно, влада не розуміла наслідків своїх дій. Або не знала, що більшість українців живе за межею бідності. Бюджет навіть найбагатшої країни не витримає, коли 80–90% населення звернеться за допомогою. Тож дуже скоро в Україні почали «закручувати гайки» й відсіювати зайвих претендентів на виплати. І цей процес триває донині. І триватиме й надалі.

Парадокс: субсидію в Україні без проблем призначають лише тим, хто офіційно отримує зарплату, не меншу від мінімальної (3723 грн). Якщо ж ви маєте менший дохід (приміром, працюєте на півставки, причому не зі своєї волі, а тому, що роботодавець скоротив посаду), вам не повірять!

Будь-якій притомній людині скла­д­но зрозуміти, як можна прожити на зарплату 3723 грн, з якої ще треба сплатити 700 грн податків. Як розписати сімейний бюджет у 3 тис. грн? Скільки відкласти на харчування, скільки на навчання дітей, ліки, комуналку? На чому зекономити?

Якщо ж ви офіційно отримали бодай на гривню менше, у відділі субсидій за основу візьмуть прожитковий мінімум для працездатних осіб (1841 грн), збільшать його втричі і скажуть вам, що насправді ви живете на 5523 грн. Саме на таку суму й спираються державні органи соцзахисту при призначенні (або відмові) субсидії для полтавців, які не мають офіційних доходів.

Не вірять, бо хитрують самі

За логікою, якщо людина настільки бідна, що її доходи менші навіть від мізерної мінімальної зарплати, вона має розраховувати на більшу допомогу. Але ніякої логіки в діях законотворців немає! Купка багатіїв, яка дорвалася до влади в Україні, настільки звикла жирувати, купатися в розкоші, що їй просто невтямки, як живуть прості люди.

Тотальна недовіра до всього, що стосується прибутку і статків простої людини, породжена ще й тим, що наші можновладці самі звикли всіляко хитрувати, придумувати різні схеми, щоб «доїти» державний бюджет, ховати свої гроші в офшорах. Тому й переконані, що ті, в кого офіційні доходи менші від мінімальної зарплати, теж махлюють та ще й (негідники!) хочуть щось отримати від держави.

Як «невчасна» відпустка може завадити субсидії для полтавців

Серед звернень до редакції чимало нарікань на те, що органи соцзахисту відмовляють у призначенні ссубсидії для полтавців навіть тим, які офіційно отримують «мінімалку». Ми намагаємося розібратися в кожному конкретному випадку, й часто з’ясовується, що працівник просто «невчасно» побував у щорічній відпустці.

Чому так відбувається? За новими правилами, субсидія призначається двічі на рік: у травні (на неопалювальний період) та в жовтні (на опалювальний). У травні взяли до уваги доходи за 3-й і 4-й квартали 2017 року, у жовтні врахують доходи за 1-й і 2-й квартали 2018 року.

А відпускні нараховуються за 12 місяців, що передували відпустці (або менший період). Тепер згадаймо, якою була мінімальна зарплата торік. Та й виплачуються відпускні ще до початку відпустки. Тож якщо відпочинок, приміром, починається 1 чи 2-го числа, працівник отримає відпускні в попередньому місяці. Його доходи за місяць, що передував відпустці, обрахують як зарплата плюс відпускні, а за місяць відпустки, коли він не отримав жодної копійки, «намалюють» ті самі 5523 грн.

І може виявитися, що з такими «самашедшими» прибутками людині відмовлять у субсидії, бо вона, на думку законотворців, зможе самотужки оплачувати комунальні послуги.

У групі ризику й ті, хто брав відпустку за власний рахунок. Адже доходи таких працівників теж менші від мінімалки, отже, субсидію їм розраховуватимуть із суми 5523 грн.

Хвороба і призначення субсидії

Позбутися субсидії можуть і працівники, які захворіли й потрапили на лікарняний. Бо виплати за лікарняними у працівників із незначним трудовим стажем становлять 50-70% від зарплати. До всього їх нараховують та виплачують після того, як уже закриють лікарняний. А якщо це тривала хвороба (місяць чи навіть кілька), значить, усі ці місяці хвора людина віртуально матиме дохід на рівні 5523 грн. А в тому місяці, коли їй нарешті виплатять лікарняні, врахують уже реальний дохід: зарплата плюс лікарняні. І він теж буде більшим, ніж зазвичай.

«Сюрприз» від влади при нарахуванні субсидії для полтавців

Ще одна причина відмови в призначенні субсидій – заборгованість зі сплати комунальних послуг.

Із 1 травня 2018 року в Полтаві суттєво зросли тарифи на послуги КП «ЖЕО № 2», однак чимало полтавців і досі платить по-старому, бо не знає про «подарунок» від міської влади.

– Про те, що мушу платити вп’ятеро більше, дізнався випадково, – обурюється телефоном наш постійний читач. – Раніше я сплачував 36 грн на місяць, тепер же квартплата становить майже 200. І вже маю заборгованість близько 500 грн.

Чому ні міськвиконком, ні ЖЕО №2 не довели до відома споживачів інформацію про зростання квартплати? Усі комунальні підприємства надсилають абонентам рахунки, повідомлення… Хоча б на дверях під’їздів розвісили оголошення, щоб люди знали. Певно, вони зацікавлені в такій утаємниченості. Щоб полтавці не докопувалися, як та чому зросли тарифи. Адже розрахунки комунальників не піддаються ніякій логіці. Мій знайомий має квартиру більшої площі, але платить менше.

Справді, ЖЕО № 2 не спромоглося повідомити споживачів про зростання тарифів, а виконавчий комітет міськради, який у квітні ухвалив це рішення, обмежився тим, що оприлюднив його на сайті міської ради. Це кілька сторінок із переліком сотень будинків, які обслуговує КП «ЖЕО № 2», і тарифи на послуги – для кожного будинку свій. І як ми не намагалися всією редакцією знайти бодай якусь логіку в тих цифрах, так і не змогли. А жодного пояснення в самому рішенні немає, лише зазначено, що воно приймається «з метою приведення тарифів… до економічно обґрунтованих витрат».

Значна частина жителів обласного центру не має звички заходити на сайт міської ради. Тож про суттєве зростання квартплати полтавці масово дізнаються в жовтні–листопаді, коли отримають повідомлення про відмову в субсидії. А разом з ним – і про чималий борг, який набіг за півроку.

За субсидію можна поборотися

У Департаменті праці й соціального захисту Полтавської ОДА, куди редакція звернулася за роз’ясненням, пояснили, що кожен громадянин, отримавши відмову в призначенні субсидії, має право звернутися до комісії, створеної при РДА, виконкомах міських, районних у містах рад, і попросити повторно розглянути призначення йому субсидії. Це можна зробити навіть у наступному місяці після отримання відмови.

– Комісія бере до уваги конкретні життєві обставини, що склалися в сім’ї, – пояснила директор деартаменту Людмила Корнієнко. – Комісія може врахувати висновок (довідку) лікарсько-консультативної комісії про тривалу хворобу або факт сплати єдиного соціального внеску в розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом 2-х місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії для полтавців. Вона наділена повноваженнями враховувати фактично отриманий дохід або дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на кінець періоду, за який враховуються доходи.

До речі, понад 13 тис. сімей області субсидію на опалювальний період 2017/2018 років отримали на підставі рішення комісій. Проте такий спосіб «вибивання» допомоги зовсім несхожий на обіцянку уряду надавати субсидії всім, хто потребує, причому без жодних проблем.

Зінаїда МАТЯШОВА.