І хочеться, і колеться: чи переймуть німецький досвід роботи з відходами полтавські можновладці

відходами

Як повідомляла «ПП» своїм читачам, що 19-23 березня 2018 року група керівників Полтавщини, зокрема, голова облдержадміністрації Валерій Головко, два його заступники Олег Пругло, Роман Товстий, директор обласного департаменту Тимофій Голбан та заступник голови Полтавської облради Анатолій Ханко перебували в Німеччині. Цивілізований підхід до вирішення проблеми з твердими побутовими відходами вразив посадовців.

Поводження з побутовими відходами: Чужому навчайтеся, і свого не цурайтеся…

Після відрядження, під час якого чиновники вивчали досвід переробки сміття німцями, вони поділилися своїми враженнями від поїздки. Причому, доволі обережно висловилися щодо втілення в життя на Полтавщини побаченого за кордоном і перспектив появи в регіоні бодай першого сміттєпереробного заводу.

відходами

У ході зустрічей з керівниками громад та підприємств землі Гессен українські посланці обговорили питання концепції поводження з твердими побутовими відходами, технології їхньої переробки та утилізації, міжмуніципальної співпраці з переробки відходів. Побачене, схоже, вразило посадовців. Так, А. Ханко після повернення до Полтави визнав наступне:

«Нам є чому повчитися у німецьких колег. Зокрема, цивілізованим підходам до вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами. За підтримки держави в Німеччині створена та успішно працює окрема галузь, яка заробляє значні кошти, є прибутковою. Німці дбають про своє довкілля – самі сортують і вивозять відходи, їх більшу частину перетворюють у сировину, придатну для подальшого вживання, решту – спалюють. Для цього використовують сучасні технології та обладнання…».

Розповів на нараді в облдержадміністрації про свої враження від поїздки і голова Полтавської ОДА В. Головко.

«Щодо досвіду Німеччини. Вони мають відходами сьогодні стратегію поводження з відходами, яка передбачає, що до 2030 року там взагалі відмовляться від збирання відходів. Буде тільки утилізація! Це розподіл сміття на види: для виробництва, сміття з якого роблять компост для аграрного сектору і переробка для опалення, отримання тепла, гарячої води, електроенергії…», – поділився з підлеглими очільник області.

Безперечно, полтавців цікавлять не лише враження чиновників, але й практична сторона поїздки. А саме: чи здатні вони втілити на Полтавщині те, чого побачили за кордоном? Чи відрядження, яке, до речі з власної кишені оплатили платники податків Німеччини, не вийде за рамки чергової цікавої подорожі Європою?

Ми знаємо що робити з відходами, але ми тільки на початку цього шляху…

Однозначну відповідь на це запитання, очевидно, отримати важко. З огляду на те, що за 26 років Незалежності на Полтавщині так і не з’явився жодний сміттєпереробний завод. Натомість по вінець давно засипані «офіційні» сміттєзвалища, та смердючим непотребом геть захаращені рівчаки, лісосмуги, околиці сіл та міст тощо. Хоча, переймати закордонний досвід щодо поводження з відходами їздила вже не одна команда місцевих чиновників.

Отже, які наміри влади після останньої поїздки? А. Ханко вважає, що проблему твердих побутових відходів потрібно таки вирішувати:

«Думаю, що проблему з твердими побутовими відходами потрібно вирішувати. Адже ціна питання – не тільки кошти, а й чисте довкілля, здоров’я людей, майбутнє наших дітей. Треба пам’ятати, що з кожним днем кількість ТПВ. у тому числі небезпечних, зростає. Необхідно якнайшвидше прийняти відповідні закони, залучити фінансові ресурси, інвестиції. Разом з тим, мусимо подбати про належний рівень екологічної культури і свідомості наших громадян…».

А от В. Головко висловився конкретніше, визнавши, що для успішного вирішення «сміттєвої» проблеми на Полтавщині регіональній владі бракує не лише грошей, але й владних повноважень.

«Ми співпрацюємо з екологічною інспекцією, профільним департаментом, науковцями тощо, щоб розробити дорожню карту поводження з відходами згідно чинного законодавства України. І вносимо свої пропозиції щодо змін законодавства про відходи. Адже з одного боку для нас сьогодні недостатня законодавча база, з другої сторони – наші повноваження згідно законодавства про поводження з відходами недостатні…», – нарікає керівник Полтавщини. І запевняє, що обласна влада таки вживе дієвих заходів, щоб результати поїздки до Німеччини на припали пилом у чиновницьких шухлядах.

«Ми знаємо, як це робити в містах, районах тощо. Тому вже через тиждень-два така презентація відповідного департаменту відбудеться в Полтавській області для депутатського корпусу, громадськості. Цей процес нам потрібно запускати. Нам є над чим працювати. Ми тільки на початку цього шляху…» – зазначив В. Головко.

Олександр Брусенський

На фото 1: Позавчора вкотре загорілося давно переповнене сміттєзвалище в Макухівці, що край Полтави. Фото з Інтернету.