PROZORRO і влада: чи стали закупівлі послуг на Полтавщині справді відкритими?

Prozorro

Про відкритість проведення публічних закупівель бюджетними організаціями на Полтавщині в 2017 році, що гарантує активно розрекламована система PROZORRO, сьогодні на прес-конференції говорили активісти, які стежать за втіленням її в життя регіону.

Зокрема, стан закупівель на Полтавщині проаналізувала координатор Центру компетенції PROZORRO у Полтавській області Поліна Колганова (на фото). За її інформацією, 2017 року в регіоні різні організації загалом оголосили 39919 процедур закупівель на суму 20,24 млрд. грн. Економічний ефект за рахунок публічності і конкуренції склав 560,4 млн. грн. Цікаво й те, що в 2016 та 2017 роках кількість замовників послуг, які почали прислуговуватися системою PROZORRO, зросла з 895 до 1303.

Активісти сповнені оптимізму щодо майбутнього системи PROZORRO

Але, наголосила П. Колганова, замовники послуг на Полтавщині все ще надають перевагу прямому укладанню договорів, через що процедура звітування про укладені договори становить майже 80%. А частка неконкурентних процедур закупівель склала у 2017 році 84%. Попри це активісти сповнені оптимізму щодо майбутнього системи PROZORRO. Хоча, визнала співрозмовниця журналістів, з конкуренцією на торгах ситуація в області бажає кращого. За даними П. Колганової, під час закупівель послуг на одну пропозицію замовників відгукувалися ледь трохи більше двох бажаючих взяти участь у торгах через систему PROZORRO. При чому, на Полтавщині найбільше тендерів виграють всього три підприємства. Поміж них – ФОП Сергієнко В.І, який поставляє продукти харчування у бюджетні організації, ТОВ «НАДЕЖДА-РИТЕЙЛ», яке лідирує за поставкою палива.

Представники ГО «Інститут аналітики та адвокації», які організували та проводили нинішню прес-конференцію, переконані, що попри недоліки, система PROZORRO має непогане майбутнє і вже відіграла велику роль у контролі громадськості за ходом тендерних закупівель владою та витрачанням чиновниками бюджетних грошей.

Prozorro: Довідка «ПП»

Prozorro (укр. Прозоро — відкрито, безпосередньо) – системна реформа тендерного процесу в електронних публічних та державних закупівлях в Україні. Сама система та авторські права на систему Prozorro «передані народу України (державі)» згідно з меморандумом. У грудні 2015 року система «ProZorro» була передана на баланс держпідприємства «Зовнішторгвидав», пізніше його перейменували ДП «Прозорро».

Система Prozorro використовує комерційні онлайн-майданчики для реєстрації та підключення користувачів та організаторів. На сьогоднішній день в системі існує 10 акредитованих майданчиків для всіх типів закупівель: ПриватМаркет, SmartTender.biz, Zakupki.prom.ua, Zakupki.com.ua, Держзакупівлі онлайн, Українська універсальна біржа, E-Tender, Brizol.net, Newtend, Public Bid і ще один майданчик APS Market, акредитований лише для допорогових закупівель. (За матеріалами Вікіпедії)

Олександр Брусенський

На фото П. Колганова. Фото автора