Як святкували Івана Купала на Березі Свободи

свято Івана Купала (Берег Свободи)

Івана Купала – найколоритніше та найцікавіше літнє дійство, яке пов’язане з давніми язичницькими традиціями. Після прийняття християнства воно перетворилося в церковне свято Іоана Хрестителя, зберігши при цьому багато цікавих обрядів.

6 липня 2019 року на Березі Свободи в селі Ковалівка Полтавського району відбувся масштабний етнографічний фестиваль «Купальські гуляння». На гостей свята чекали величезне вогнище, чимало атракціонів, широка культурно-розважальна програма. Організаторами заходу були брати Юрій та Олександр Бублики.

Івана Купала
«Купальські гуляння» на Березі Свободи

Про свято Івана Купала

Язичницьке Івана Купала або Купайло припадало на день літнього сонцевороту, тому символізувало народження літнього сонця — Купала, і тим самим завершувало панування весняного сонця — Ярила.

Івана Купала в Ковалівці
Марена та Ярило на “Кульських гуляннях” (Берег Свободи”

Купала в стародавні часи вважали богом плодючості. Головні персонажі свята – купало та Марена – уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества. В давнину вважали, що на купальське свято рослини набиралися магічних, лікувальних та цілющих властивостей. Наші пращури вірили, що зцілитися можна було, навіть якщо пройтися по вранішній росі. А знайти квітку папороті, яка розквітала тільки в купальську ніч, вважалося найбільшою удачею.

Івана Купала на Березі Свободи 2019
«Купальські гуляння» на Березі Свободи

Основним символом, навколо якого й відбувалося все дійство, був купальський вогонь. Навколо нього водили хороводи, грали в ігри. Та найголовнішими були стрибки через багаття. Вважалося, що якщо перестрибнути через вогонь, то він очищає від злих духів. А коли вдало перестрибнуть вогонь юнак з дівчиною — вони неодмінно одружаться і проживуть у злагоді все життя.

Купальський вогонь на Березі Свобода
Купальський вогонь

У надвечір’я дівчата гадали на судженого – кидали в річку свої вінки, а хлопці їх діставали. Вінок — це символ щастя та одруження, тому про те, хто який вінок дістане з води, як правило, пари домовлялися заздалегідь.

вінок на Івана Купала
Купальський вінок — це символ щастя та одруження

«Купальські гуляння» на Березі Свободи

Уже з 12-ї години через кожні 20 хвилин від кафе «Хуторок», що на Подолі, всіх бажаючих у Ковалівку доставляли маршрутні автобуси. Вартість квитка – 17,00 грн.

Цього року «Купальські гуляння» на Березі Свободи зібрали близько 10 тис. відвідувачів. Організатори заявили, що кошти, виручені на фестивалі, підуть на розвиток місцевої молодіжної організації «Пласт». Людям, які приїдуть на свято на власних авто, пропонуватимуть зробити благодійний внесок за паркування.

Івана Купала
Свято Івана Купала (Берег Свободи)

Для повноцінного відпочинку на святі Івана Купала було все: від розваг до різноманітних пригощань. Один із символів – купальський вінок із живих квітів та трав (який за традицією дівчата мали сплести власноруч), також можна було придбати. Середня вартість 150,00 грн, але сплести вінок самостійно ніхто не забороняв, що було ще цікавіше.

Цього року   «Купальські гуляння» на Березі Свободи
Цього року «Купальські гуляння» на Березі Свободи зібрали близько 10 тис. відвідувачів.

Програма свята Івана Купала була надзвичайно обширною й містила заходи на будь-який смак: змагання з паркового волейболу, відкрите тренування – бої без правил бійців ММА, виступ воркаутерів, майстер-класи з народних ремесел. Для дітей – шоу мильних бульбашок, дитяча анімація, квести та інші розваги. Для любителів поспівати – «Караоке на майдані» з Ігорем Кондратюком, для любителів народної творчості – виступи народних колективів: заслужений самодіяльний ансамбль пісні і танцю України «Лтава» ім. В. Міщенка, вокальний ансамбль «Дивоцвіт», народний гурт «Козаки з Батьківщини».

Для повноцінного відпочинку на святі  Івана Купала  було все:  від розваг до різноманітних пригощань.
Програма свята Івана Купала була надзвичайно обширною й містила заходи на будь-який смак

Дуже яскравими були фаєр-шоу та розпалювання купальського багаття. Запалили публіку шоу-балет «Алекс», далі на сцену вийшли «ТНМК». Завершилося свято «Купальські гуляння» під ранок купальською дискотекою.

Однак багато відвідувачів свята «Купальські гуляння» не захотіли залишатися так довго й вирішили повернутися в Полтаву близько 23.00–24.00. І таких, певно, була переважна більшість. Тому виїхати о цій порі було проблематично. Люди буквально штурмували маршрутки й набивалися в них, як кажуть, по саму зав’язку. І серед публіки було чимало «піддатих» чоловіків і навіть жінок, які на повну відсвяткували свято Івана Купала

Галина СЕМЕНЕНКО.

Фото, відео автора