Із 2 липня в Полтаві почалася реєстрація домашніх тварин. Як зміниться життя полтавців після нововведення

Коли 22 грудня 2017 року тринадцята сесія Полтавської міської ради сьомого скликання прийняла Правила утримання домашніх тварин у м. Полтава, це рішення лишилося практично непоміченим. А сам документ, оприлюднений на сайті міської ради (до речі, дуже цікавий), не викликав жодних емоцій ні в пересічних громадян, ні в громадських активістів.

У березні 2018 року в структурі КАТП-1628 створили відділ регулювання чисельності бездоглядних тварин, а 2 липня почалася реєстрація домашніх тварин. Власникам пообіцяли видати свідоцтво на кота чи собаку й спеціальний жетон.

Про цю подію широко повідомили полтавські ЗМІ, й серед містян почався справжній ажіотаж. Виявилося, що реєстрація домашніх тварин – процедура обов’язкова та ще й платна! То невже тепер треба вести всіх домашніх улюбленців у КАТП-1628, розташоване на вул. Кагамлика, 84, куди дістатися непросто? І навіщо шарикам і мурчикам ті жетони?
Повідомивши про подію, полтавські журналісти не надали жодних роз’яснень…

Попереду паровоза

Скільки тварин мешкає в обласному центрі, не знає ніхто. Як розповідає депутатка міської ради Майя Матвєєва, років 10 тому волонтери спробували порахувати бездомних тварин, тоді вийшли на цифру 8 тис. особин. Три роки тому в результаті приблизних підрахунків припустили, що на вулицях Полтави проживає 3502 бездомних псів. Однак скільки собак та котів живуть на правах домашніх улюбленців, порахувати не вдалося.

М. Матвєєва давно намагається навести лад із тваринами в місті. Після того, як самотужки прилаштувала «в добрі руки» 1800 безпритульних собак та котів, створила громадську організацію «Юний європеєць», яка об’єднала небайдужих захисників тварин. Чимало робить і як депутат міської ради. Це, зокрема, реалізація програми зі стерилізації безпритульних чотирилапих.

Вона ж ініціювала й розроблення та ухвалення Правил утримання домашніх тварин у м. Полтава, де передбачена реєстрація домашніх тварин. За основу автори документу взяли нормативні акти та напрацювання, які є в інших містах України.

– Ми попередньо вивчали досвід міст України: Києва, Луцька, Харкова, Чернігова та інших, де такі правила вже існують. Радилися з волонтерами, які опікуються бездомними тваринами, – пояснює М. Матвєєва. – І дійшли думки, що в Полтаві теж на часі запроваджувати цивілізовані правила, які давно діють у європейських країнах. Приміром, у Німеччині у ветеринарній клініці не приймуть тварину, якщо вона не зареєстрована. Лікаря, який порушить ці правила, можуть позбавити ліцензії.

Водночас, наголошує депутатка, Правила утримання тварин у м. Полтава поки що носять лише рекомендаційний характер, адже відповідний закон в Україні ще не прийнято, він перебуває у стадії розробки. От коли народні обранці приймуть закон, тоді наберуть чинності й Правила…, отже, можна буде притягувати до відповідальності полтавців, які їх порушують.

Реєстрація домашніх тварин: що передбачають Правила

– Половина полтавців люблять тварин і тримають їх удома, – пояснює М. Матвєєва, – а половину, навпаки, тварини дратують, і ці люди постійно вимагають: «Приберіть їх із вулиць». Розробивши Правила, ми прагнули знайти розумний компроміс між тими й тими, створити максимум зручностей для всіх.

Як сказано в преамбулі документа, він має на меті врегулювати поводження з домашніми та безпритульними тваринами в місті. М. Матвєєва називає три його основні моменти: регуляція популяції тварин (зокрема шляхом стерилізації); правила вигулу собак (у спеціально відведених місцях і в жодному разі – на території дитячих та спортивних майданчиків, дитсадків, шкіл) та появи собак у людних місцях (не можна вигулювати без повідка, заводити в кафе, магазини, поліклініки, купати у водоймах, перевозити в транспорті без намордника та ін.); і насамкінець реєстрація.

Так, усі власники котів та собак зобов’язані:

– зареєструвати (перереєструвати) котів і собак віком від трьох місяців і більше, отримати при первинній реєстрації посвідчення та для собаки номерний знак, який прикріплюється до її нашийника;

– новопридбаних домашніх тварин зареєструвати у 20-тиденний термін від дати придбання;

– сплачувати збір за утримання тварин у порядку, визначеному нормативно-правовими актами (у разі введення в дію);

– здійснювати захоронення домашніх тварин на спеціальних відведених місцях для захоронення тварин.

Навіщо потрібен жетон

Загалом розділ «Права та обов’язки власників тварин» містить 26 пунктів обов’язків і 6 – прав. Передбачена й відповідальність за порушення Правил. Та поки що, наголошуємо, цей документ носить лише рекомендаційний характер і розрахований на свідомих власників тварин.

– Мені часто телефонують полтавці, в яких губляться собаки,– розповідає Майя Матвеєва. – Нещодавно звернулася жінка, яка, навпаки, пожаліла й підібрала загублену собачку, тепер хоче повернути її господарям. Ми намагаємося допомогти, та наші можливості обмежені: хіба що можемо поширити оголошення. От якби в тварини був номерний знак, таких проблем не виникало б. Я вже подала документи, щоб зареєструвати своїх собак та придбати їм жетони. Крім того, придбаю жетони й котам. Я живу на першому поверсі, мої коти самостійно гуляють у дворі, й одного разу стала свідком, як якась жінка підхопила мою кішку та понесла. Я зупинила її: «Що ви робите?», а вона пояснила, що хотіла забрати з вулиці «бездомну» тварину.

Та якщо кіт чи кішка не полишають квартиру, для них можна не купувати жетон, а от зареєструвати тварину М. Матвєєва все ж радить.

Як це зробити

За роз’ясненням «ПП» звернулася до начальника відділу регулювання чисельності бездоглядних тварин Полтавського КАТП-1628 Олександра Хоменка. Працівники цього відділу, зокрема Юлія Явір, і займаються реєстрацією домашніх тварин.

– Сама реєстрація, виготовлення реєстраційного посвідчення та особистого номерного жетона-знака здійснюється коштом власника тварини, – пояснив О. Хоменко. – Реєстрацію покладено на КАТП-1628 (вул. Кагамлика, 84). Коштує реєстрація домашніх тварин 44,98 грн. Сюди входить і вартість жетона (30 грн). Для полтавців, які мають пільги на сплату комунальних послуг, з інвалідності тощо, реєстрація обійдеться у 7,02 грн.

О. Хоменко не приховує, що при переказі коштів у банку додатково доведеться заплатити ще й комісію. При цьому він розвінчує чутки, що для реєстрації слід доставляти до КАТП-1628 собак або котів. Хазяїн тварини має прийти сам із паспортом, довідкою про вакцинацію тварини, написати заяву та додати фото свого улюбленця (можна в електронному вигляді). Якщо фото немає, тоді доведеться принести тварину, її на місці сфотографують працівники відділу. Якщо власник тварини «пільговик», треба додати відповідну довідку.

У міському реєстрі та міжнародній системі

– Власник тварини може й не приходити у КАТП, а подати заяву та відскановані документи в електронному вигляді, – додає М. Матвєєва. – Як це зробити, дізнайтеся в Юлії Явір за номером тел. 050 4655527.

Депутатка не виключає, що в подальшому реєстрація домашніх тварин відбуватиметься в зручнішому місці (наприклад, приміщенні міськвиконкому) або для цього облаштують у місті тимчасові пункти, куди полтавці зможуть дістатися без проблем.

Після того, як вартість реєстрації сплачено й квитанцію передано працівникам відділу, десь через тиждень можна буде отримати реєстраційне посвідчення та жетон із персональним номером та QR-кодом, що засвідчує про реєстрацію в міському реєстрі. Одночасно відбувається реєстрація домашніх тварин і в міжнародній системі animal-id.info. У разі потреби за номером жетона через QR-код у міжнародній системі animal-id можна буде ідентифікувати тварину.

Песик Кай і його господар отримали свої паспорти майже одночасно

У перший день реєстрації тварин за паспортами для своїх улюбленців звернулося двоє свідомих власників тварин. 6 липня в КАТП-1628 їм урочисто вручали документи. Окрім ламінованого свідоцтва про реєстрацію, кожен отримав і примірник Правил утримання домашніх тварин у м. Полтава.

Реєстраційне посвідчення під першим номером отримав на свого улюбленця карликового шпиця Кая житель обласного центру Ігор Семенович. Як розповів чоловік журналістам, того дня він сам уперше отримав український паспорт, адже вісім років тому переїхав до України й тривалий час очікував цієї події. Тож у родині було подвійне свято.

– Я привчений до порядку. Понад 15 років прожив за кордоном, там із реєстрацією тварин дуже суворо. Адміністрація міста повинна знати, скільки в місті тварин, де вони проживають та хто їхній господар, – переконаний Ігор Семенович. – Це насамперед відповідальність того, хто взяв додому тваринку.

Отже,  реєстрація домашніх тварин у Полтаві розпочалася. Правда, новація депутатів викликала більше запитань, ніж дала відповідей. Наприклад, як бути в разі смерті улюбленця? Адже його необхідно знімати з реєстрації…

“Реєстрація домашніх тварин – крок до цивілізованого суспільства”

Стривожені власники тварин ще до пуття не розуміють переваги та незручності нововедення, підозрюючи міські владу не лише в прихованих намірах наповнити бюджет, але й у спробі ускладнити життя тим, хто взяв додому кота чи песика. Часто просто з вулиці, керуючись почуттям гуманізму. Тепер за це доведеться платити, причому навіть незаможнім пенсіонерам, які прихистили по кілька тварин одночасно.

Схоже, немає одностайної думки щодо реєстрації й серед волонтерів, які присвятили себе турботі про тварин і роблять дуже багато, об полегшити їхнє існування. Активістка благодійної організації «Право на життя» Ольга Жуковська так прокоментувала для «ПП» своє розуміння нових Правил:

– Звісно, реєстрація тварин необхідна. Основне поповнення лав безпритульних тварин – це викинуті домашні тварини та їхнє потомство. Багато безпритульних тварин у Полтаві вже стерилізовані, тому не загрожують збільшенням кількості безпритульних.

Реєстрація – це перший крок до порядку в цій сфері. Щодо самої процедури, то ПОЗ БО «Право на життя» виступало за те, щоб для свідомих власників, у яких тварини вже зареєстровані у ветеринарних закладах, спростити реєстрацію: просто перенести цих тварин із бази ветлікарні до загальної бази. Звісно, не беручи за це плату. На мою думку, краще робити татуювання, а не видавати жетон, оскільки його простіше зняти. Будь-що на шиї – це чудова «іграшка», яку можна згризти чи проковтнути. Але в цілому дуже добре, що в нашому місті почався процес реєстрації, це ще один крок до цивілізованого суспільства.

Олександр БРУСЕНСЬКИЙ, Зінаїда МАТЯШОВА.

На фото: 1.Депутатка Полтавської міськради М. Матвєєва.

2. Так виглядає жетон, який видають для зареєстрованих собак і кішок. 3. Юлія Явір вручає свідоцтво про реєстрацію №1 шпиця Кая. 4. Шпіц Кай зі своїм хазяїном Ігорем Семеновичем.   Фото О. Брусенського.