Кадетський корпус: пам’ятка архітектури у Полтаві, її власник – в Ізраїлі…

Кадетський корпус

В багатостраждальну споруду – історичну пам’ятку архітектури Кадетський корпус, яка веде відлік своєї біографії з 1840 року, і яка вже багато років лякає перехожих вибитими шибками та напівзруйнованими конструкціями, вже незабаром можуть вдихнути нове життя. Принаймні, чергове рішення про відродження унікальної споруди ухвалили в Полтавській міськраді.

Будівля, яка десятиліттями була окрасою обласного центру, стала однією з перших жертв поміж пам’яток архітектури у Полтаві в часи Незалежності. Чорні дні для унікальної будівлі наступили 1995 року після того, як розформували Полтавське вище зенітно-ракетне командне училище, яке містилися в Кадетському корпусі. Будівлю, що стояло пусткою, депутати Полтавської міськради передали у приватну власність громадянину Ізраїлю. Про цю депутатську оборудку, яка завдала обласному центру більше шкоди, ніж прибутку, пишуть й понині.

Як би там не було, але у приватних руках Кадетський корпус, якого здихалася міська влада, поступово почав руйнуватися. І вже незабаром бездоглядна будівля набула жахливого вигляду. Усі спроби громадських активістів бодай якось зберегти унікальні приміщення від руйнації та місцевих вандалів, скінчувалися безрезультатно. Кадетський корпус кілька разів підпалювали, з його приміщень розтягли все, що було можна… Нарешті міська влада схаменулася і почала процедуру повернення будівлі до комунальної власності.

І лише 24 травня 2018 року на сесії Полтавської міськради депутати проголосували за проект рішення «Про передачу на баланс Управління житлово-комунального господарства нежитлової будівлі по вулиці Соборності, 42» (приміщення Кадетського корпусу – авт.). Кадетський корпус – будівля історичної архітектурної пам’ятки, яка й надалі руйнується, зазначали на сесії, потребує негайної консервації. Ще два роки тому за підрахунками міських чиновників, на проектну документацію консервації Кадетського корпусу було потрібно не менше півмільйона гривень. А на проведення робіт з консервації – 14 млн. грн. Таких грошей тоді не знайшли у міському бюджеті. Сьогодні, два роки потому, вартість робіт з консервації ще зросте, зважаючи на інфляцію…

Кадетський корпус відремонтують до кінця 2020 року?

Кадетський корпус
О. Шамота (ліворуч) та перший заступник голови Полтавської ОДА Андрій Пісоцький обговорюють питання відродженя Кадетського корпусу. 8 жовтня 2018 року.

Процес прийняття рішення про відновлення Кадетського корпусу пришвидшився після так званого «дворового перевороту», коли 14 вересня опозиційна більшість Полтавської міськради провела кардинальні кадрові зміні серед чиновників. У тому числі, усунула від влади міського голову Олександра Мамая. Поміж першочергових завдань, які насунулися на нове керівництво обласного центру, було і питання Кадетського корпусу. Як його вирішують, 8 жовтня представникам Полтавських ЗМІ розповів секретар Полтавської міськради Олександр Шамота:

«Я зустрівся з головою судової адміністрації, де виявили бажання і готовність взяти на баланс і, а головне, в найкоротші терміни провести реставрацію Кадетського корпусу. Найближчої сесії ми проведемо це рішення щодо його передачі, звернемося до Кабінету міністрів прийняти Кадетський корпус до державної власності, – поінформував О. Шамота. – Представники судової адміністрації запевнили, що вони в найкоротшій термін можуть провести це рішення. Тож, я сподіваюся, що вже в середині листопаду 2018 року ми матиме це рішення щодо передачі на баланс цього приміщення. Відповідно, судова адміністрація зможе почати виготовлення проектної документації і в нас є домовленість, що наприкінці 2020 року ми отримаємо вже відновлений об’єкт в експлуатацію, і там почнуться розгляди судових справ Окружного Полтавського суду…».

До громадських активістів таки дослухалися

Кадетський корпус
Кадетський корпус сьогодні.

Свою лепту у відновлення Кадетського корпусу і повернення пристойного вигляду унікальній історичній будівлі, як відомо, внесли представники громадськості обласного центру. Саме за їхнім наполяганням та проведенням регулярних акцій на підтримку ідеї щодо реставрації будівлі, цікавість міської влади до пам’ятки архітектури не згасла. Тому, цілком логічно, що і нині, коли тривають перемовини щодо відновлення будівлі, голос громадських активістів має бути почутим.

Тож, проект рішення про передачу будівлі Кадетського корпусу на баланс Державної судової адміністрації, підготовлений за участю активістів, вже передали на розгляд депутатів Полтавської міськради, повідомив керівник фракції ВО «Свобода» в Полтавській міськрада Юліан Матвійчук. За його словами, документ «Про передачу майна територіальної громади міста з комунальної в державну власність», містить 59 сторінок. Участь у розробці документу, інформує депутат – «свободівець», брали громадські активісти та архітектори Ірина Особік і Оксана Бєлявська.

«Окрім того, хотів би зазначити, що в процесі перемовин було досягнуто дві принципові позиції. Перша: участь у процесі проектування будуть брати представники громадськості, що дуже важливо, адже вони мають своє бачення, що повинно бути інтегроване в цей проект. Друге: при проектуванні ремонту даного приміщення буде враховане пропозицію щодо можливості організації творчих заходів в приміщенні Кадетського корпусу – так званий «кадератіум», щоб ми могли його проводити. Відповідно при проектуванні буде враховано і цю пропозицію. Я вважаю, що для міста це буде дуже доречним…», – зазначив О. Шамота.

Отже, питання зрушило з місця: на найближчої сесії Полтавської міськради, як пообіцяв О. Шамота, відродження напівзруйнованої історичної будівлі, яким став Кадетський корпус, тепер мають розглянути депутати.

Олександр Брусенський

Фото автора.