Кір почав рішучий наступ і на Полтавщині?

Епідемія кору

Епідемія кору, яка на початку 2018 року почала свою переможну ходу Україною, після нетривалої паузи, знову повернулася і на Полтавщину. Зокрема, через випадок у Гадячі, звідки вчора повідомили про госпіталізацію одразу десятьох жителів району, яких кір вклав на лікарняне ліжко. Причому, одного з хворих довелося на лікування відправити до обласного центру.

Чому саме у Гадяцькому районі, де спостерігалася відносно спокійна ситуація із захворюванням на цю хворобу (якщо не вважати двох захворівши у січні 2018 року в селі Веприк та в самому райцентрі – авт.) почався спалах кору, сказати важко. Хоча, самі медики не роблять з цього сенсації, адже під час епідемії кору її прояви можна очікувати будь-де.

Епідемія кору затискує в свої обійми полтавців

«Як ви вважаєте – в Україні епідемія кору є, а в нас немає?, – резонно відповіла на це запитання кореспонденту «ПП» головний лікар Полтавського обласного центру здоров’я Ніна Дурдикулиєва. – Звісно, за умов, коли кір поширюється в інших областях, і на Полтавщині слід було чекати зростання захворювання. Наразі у Гадячі…».

Про кір – хворобу, про яку за радянських часів вже й призабули, і яка разом із туберкульозом повернулася на Україну у вигляді епідемії, заговорили вголос на початку 2018 року. Коли повідомлення про спалах цієї, як до того вважали, «дитячої» хвороби почали фіксувати в різних регіонах країни. За даними медиків, станом на 15 січня 2018 року на Полтавщині було зафіксовано 13 випадків захворювання, з яких 3 – захворювання дорослих. Це насторожувало, адже протягом усього 2017 року в області було зафіксовано всього 19 випадків захворювання. Хоча, 2016 року в області не було жодного випадку захворювання на цю хворобу.

Певного резонансу набуло повідомлення про захворювання на кір самих медиків у Миргороді. У квітні цього року з міста-курорту надійшла звістка про спалах кору, коли одними з перших захворіли медична сестра та працівник реєстратури. Саме тоді стало зрозумілим, що кір почала «викошувати» не лише дітей, але й дорослих.

Від підступної епідемії кору врятує лише щеплення

Це вкотре підтверджують полтавські медики, коли їх розпитують про причини спалаху захворювання в області. Так, експерт обласного департаменту охорони здоров’я за напрямком педіатрія Світлана Писаренко для «ПП» так прокоментувала ситуацію із поширенням кору на Полтавщині:

«Дивуватися тут нема чого… В умовах, коли Україною поширюється епідемія кору, захворювання на Полтавщині певною мірою – не виняток. Лише за останній тиждень в області на кір захворіла 21 людина, з яких 11 дітей та десять дорослих. У нас не погано почалося щеплення проти кору, тому, можливо, вдалося пригальмувати розповсюдження цієї хвороби. Але згодом компанія зі щеплення збавила обертів з низки причин…

Гадяцький район у нас взагалі проблемний щодо щеплення проти кору. Можливо, саме тому там і «проявилося» одразу стільки хворих. Але причини ще необхідно вивчати. Хоча, вони вже зрозуміли: немає щеплення – є епідемія кору. Принаймні, з тих 11 дітей, які захворіли на кір минулого тижня, 10 не були щеплені…».

Про масштаб поширення кору на Полтавщині можна дізнатися із офіційних повідомлень Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (колишня санепідемстанція – авт.). За спостереженнями її спеціалістів за дев’ять місяців 2018 року на Полтавщині було зафіксовано 405 випадків кору, що становить показник 28,81 на 100 тисяч населення. Випадки захворювання на кір фіксували в 24 районах області (див. таблицю).

Епідемія кору
Епідемія кору на Полтавщині

У той же час У Центрі громадського здоров’я МОЗ України повідомляють, що «загалом з початку року на кір в Україні захворіли 32 489 осіб – 13 013 дорослих та 19 476 дітей. Найбільше випадків кору зафіксували у Львівській (всього 6460 чоловік: 1994 дорослих і 4466 дітей), Закарпатській (всього 3149 осіб: 601 доросла та 2548 дітей), Івано-Франківській (всього 3029 чоловік: 858 дорослих і 2171 дитина), Одеській (всього 2467 осіб: 1241 доросла і 1 226 дітей), Києві (всього 2250 чоловік: 1419 дорослих і 831 дитина) та Тернопільській (всього 1219 осіб: 668 дорослих і 1151 дитина) областях. Всього з початку року від ускладнень кору померло 14 осіб: 10 дітей і четверо дорослих…».

Епідемія кору
Поширення підемії кору на Полтавщині

Епідемія кору: як уберегтися?

З цього приводу у Центрі громадського здоров’я МОЗ України поширили «агітку» про кір такого змісту:

Кір – небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована людина, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

Епідемія кору
Епідемія кору на Полтавщині, 2018 рік

Епідемія кору та передача інфекції

Вірус кору поширюється при кашлі та чханні, тісних особистих контактах. Вірус залишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 годин. Інфікована людина може передавати вірус ще за 4 дні до і за 4 дні після появи у неї висипу.

Симптоми

Першою ознакою кору, зазвичай, є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після інфікування і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з’являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з’являється висип, спочатку, як правило, на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через 3 дні висип поширюється по всьому тілу, з’являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу. При перших симптомах, негайно звертайтеся до лікаря.

Ускладнення

Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, може спричинити ускладнення – запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт, і навіть призвести до смерті. Захворювання на кір під час вагітності також може мати серйозні наслідки для здоров’я жінок – від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

Профілактика кору

Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист від кору – вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна, і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина повинна отримати дві дози КПК вакцини. Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована відповідно до календаря профілактичних щеплень, зверніться за консультацією до лікаря.

Отже, епідемія кору знову загрожує життю та здоров’ю полтавців. Лікарі радять отримати вакцинацію. Відмовляючись від вакцинації – ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини.

Олександр Брусенський

Ілюстрації з Інтернету